Haylayt Pi 026

13 Temmuz 2021

Haylayt iş dünyası ve pazarlama iletişimi odaklı; medya, eğlence, teknoloji, iş yaşamı, girişimcilik, tasarım gibi konulara eğilen bir haftalık bülten. Ücretsiz abone olmak için aşağıdaki forma e-posta adresinizi bırakabilirsiniz. Formu doldururken çerez ve gizlilik politikasını da kabul etmiş olursunuz.

İŞ YAŞAMI

Bültenin düzenli takipçileri önceki sayılarda “ajansların insan kaynağı sorunu” temalı en az beş cümle okumuştur. Özellikle genç ve yaratıcı yetenekler bulamamak, bulsa da elinde tutamamak büyük bir sorun. Londra merkezli bağımsız bir ajans olan Here Be Dragonsn çözümü çalışanlarının kendi girişimlerini fonlamakta arıyor. Özellikle ‘junior’ seviyesindeki çalışanlarının projelerine maddi manevi destek sunma iddiasındaki ajans, başarılı olanların yuvadan uçmasına engel olmayacağı sözünü de veriyor. “Kimmiş bu yüce gönüllü yiğit” diyen olursa, The Drum’da ajansın kurucusuyla yapılmış bir röportaj var.

Microsoft, salgın dönemindeki çabaları nedeniyle çalışanlarına 1500’er dolar ikramiye verecek. Ödeme, 31 Mart 2021 öncesinde işe başlayan bütün personele yapılacak. Daha önce benzer hareketleri Facebook ve Amazon gibi devlerden de görmüştük. (Webrazzi)

FutureBright’ın Marketing Türkiye için gerçekleştirdiği Pandemi Sonrası Hayat araştırması hayallerimize ışık tutmaya çalışıyor. Dergilik’te de bulabileceğiniz Temmuz – Ağustos sayısında yayınlanan araştırmadan birkaç not:

 • Araştırmaya katılanların %70’i bu süreçte ekonomik yönden kendisini güvensiz hissediyor.
 • 10 kişiden 8’i ertelediği hayallerinden en az birinin peşinden koşmak istiyor.
 • Maske zorunluluğu kalktıktan sonra da kalabalık ve kapalı ortamlarda maske takmaya devam edeceğini söyleyenlerin oranı %54.
 • Katılımcıların %42’si salgın dönemine göre biraz daha fazla harcama yapacağını, %23’ü ise çok daha fazla harcama yapacağını belirtiyor.
 • “Şartlar normalleştiğinde öncelikli olarak neler yapacaksınız” sorusuna verilen ilk üç cevap; yurtiçi tatil / seyahat (%55), kalabalık sosyal ortamlara / gece ve eğlence hayatına katılmak (%47) ve spor salonuna gitmek (%43).
 • Çalıştığı kuruma geri dönmemenin yollarını arayanların oranı %18.

Son maddeden devam edersek; haftalardır bir şekilde değindiğimiz iş değiştirme furyası (bu ekonomik şartlarda hayal olarak kalması da muhtemel tabii ki) Türkiye’de de kendini gösteriyor. Konuyu çok işledik, sıkmayalım. Bu noktada belki KolayİK’nın hazırladığı “10 Adımda Çalışan Bağlılığı Nasıl Artırılır” başlıklı ücretsiz e-kitaba ihtiyacınız olabilir.

İzlanda’da, nüfusun %1’ine denk gelen 2.500 kişiyle denenen haftada 4 gün çalışma uygulamasının başarılı sonuçlar verdiği duyuruldu. Verimin aynı kaldığı ya da artış gösterdiği gözlenirken iş-yaşam dengesi iyileşen çalışanların daha az stres ve tükenmişlik hissi yaşadığı da belirtiliyor. Elde edilen başarı sonrasında sendikalar bu uygulamayı genele yaymak için müzakerelere başladı. (BBC Türkçe)

Mesaiyi kısaltmak için test sürüşleri yapan farklı ülkeler ve şirketler de var. İlgilenenler, Fast Company’nin bu denemelerle elde edilen deneyimleri ve az zamanda daha verimli çalışmanın yollarını harmanladığı içeriğine göz atabilir.

Uzaktan çalışanların en büyük dertlerinden biri ‘tesis sıkıntısı’. Uygun çalışma ortamı bulmak ve yeterli konsantrasyonu sağlamak pek kolay olmuyor. Bu dert için sunulan çözüm önerilerinden biri kapsül ofis konsepti. Architype adıyla geliştirilen ve abonelik sistemiyle çalışan konsept de onlardan biri. Çevre dostu materyallerle ve 3B baskı yöntemiyle üretilen kapsüller dünyanın farklı noktalarına konumlandırılıyor ve yolu düşen abonelerine sorunsuz ofis hizmeti sunuyor. Geniş zamanlı cümlelere bakmayın, Architype henüz konsept aşamasında. (Bigumigu)

OLAN BİTEN

Marka Dünyası 

AvivaSA, ortaklık değişimi işlemlerinin gerçekleşmesiyle, Belçikalı sigorta şirketi Ageas Insurance International NV ile birlikte yeni isminin AgeSA olduğunu duyurdu. (BloombergHT)

Çin merkezli teknoloji şirketi OnePlus, “Nord N10 5G” akıllı telefon modeliyle Türkiye pazarına resmen giriş yaptı. (Teknosafari)

Bulaşık deterjanı Fairy, Çeşme Tarımsal Kalkınma Kooperatifi işbirliğiyle Çeşme limonu üreticilerine destek sağlayacağı bir kampanya başlattı. Projeyle, 52 Çeşme limonu üreticisine üretim, gübre, pazarlama gibi alanlarda destek olunacak. Yine bu konuda farkındalık sağlanması amacıyla Güven İslamoğlu ile birlikte “Çeşme’den Limon Hikayeleri” adında bir de mini belgesel hazırlandı. (Perakende.org)

Boyner, “Bizim İçimiz Güzel” temasıyla hayata geçirdiği Boyner Live Well ile iyiliğe, iyi yaşama dair farkındalık yaratmaya ve küçük değişimlerle iyi bir yaşamın mümkün olduğuna vurgu yapıyor. Sürdürülebilirliği temel alan Live Well etiketli her bir ürünün satışıyla, ecoDrone aracılığıyla bir tohum topu toprakla buluşacak.

İşler

Volkswagen, trafiğe ve yola dair tehlikeleri korku filmi afişlerine dönüştürdü. Tiguan için hazırlanan DDB Sydney imzalı çalışma, Avustralya’da sürücülerin %79’unun bir çeşit yolculuk anksiyetesine sahip olduğu bilgisinden yola çıkıyor ve Tiguan’ın sürüş asistanı sayesinde bu kaygıların ortadan kalkacağına vurgu yapıyor. Bir nevi korkuların üzerine gitmek gibi. (Creative Review)

Salgının biraz hafiflemesiyle başımızı dışarı uzatabildiğimiz şu günlerde açıkhava mecrası da son bir buçuk yılın acısını çıkarmak istercesine atağa kalktı. Bugün olduğu gibi önümüzdeki birkaç sayıda daha ilgi çekici açıkhava işlerine yer vereceğiz gibi görünüyor. Geçtiğimiz hafta Londra / Thames Nehri’nde yüzen dev bir çanta göze çarptı. Üç gün boyunca nehirde salınan Burberry Olympia modeli çanta daha sonra Dubai’de de görüldü. (Dscene)

İsveçli süt markası Oatly, Yeni Zelanda pazarına açıkhava reklamcılığına dair bütün kuralları çiğneyerek giriş yaptı. Bir binanın duvarını defter gibi kullanan ve hiç boşluk bırakmadan dolduran marka, metin sığmadığı için başka bir duvardan devam etmekte de sakınca görmedi. Duvarda ne yazdığını okuyamadık (durumumuz yoktu) ama dünyanın bu ucundaki bir bültende bile kendine yer bulduğuna göre Oatly yaratıcı ekibi fena iş yapmamış. (Muse by Clio)

Adidas, Birleşik Arap Emirlikleri’nde kadınların sadece %12’sinin toplum içinde mayo giymekten çekinmediğine dair bir araştırmadan yola çıkarak Dubai’de ‘havuzlu billboard’ inşa etti. Bir plaja konulan havuz, hem yeni mayo koleksiyonunu hem de Adidas’ın kapsayıcılık anlayışını yansıtan Havas Middle East imzalı kampanyanın bir parçası. (Marketing Interactive)

Türkiye’de faaliyet gösteren altı sivil toplum kuruluşu reklam panolarında bir araya gelerek gökkuşağı oluşturdu. LGBTİ+ haklarına dikkat çekmek amacıyla hazırlanan “Birlikte Rengarenk” kampanyasının  altında VMLY&R İstanbul imzası var. Katılımcı STK’lar ise Greenpeace, ESHİD, Change.org, Hayata Destek, Uluslararası Af Örgütü ve Mor Çatı. (Bigumigu)

PTT Birinci Lig takımlarından Samsunspor, yeni sezon için üzerinde “Kadına Şiddete Hayır” yazılı mor renkli bir forma hazırladı. “Dünyanın En Ağır Forması” sloganıyla duyurulan deplasman formasının satışından elde edilen gelirin %10’u, şiddet mağduru kadınların yararına çalışan vakıflara bağışlanacak. (Twitter)

Medya

Sözcü grubu Şubat 2020’de ulusal yayın yapan SRT Sivas adlı kanalı satın almış ve logosunu SZC olarak değiştirip yayına başlamak için RTÜK’e başvurmuştu. Talebin uzun süre işleme alınmaması, İdare Mahkemesi derken sürecin sonuna gelindi. Yaklaşık bir buçuk senedir RTÜK’te bekleyen Sözcü TV logo değişikliği talebi için onay çıktı.

Medyascope’ta medyanın içinde bulunduğu durum, iyi gazetecilik örnekleri, medya teknolojileri gibi konulara değişecek yeni bir program başladı. Ceren Sözeri ve Can Ertuna’nın hazırlayıp sunacağı “Gündem: Medya” adlı programın ilk bölümü YouTube’da yayında.

Okan Bayülgen, Muhabbet Kralı ve Uykusuzlar Kulübü programlarıyla Haber Global ekranında olacak. Yayın tarihi henüz açıklanmadı, elde sadece kısa bir tanıtım videosu var. Bayülgen’in “Renkli Rüyalar Oteli” adlı programının ilk bölümü de geçtiğimiz hafta Blutv’de yayınlanmıştı.

Dergilerin reklam dışı gelir modeli arayışı sürüyor. Conde Nast grubu yayınlarından Allure bu arayış sonunda ilk mağazasını açtı. Güzellik ve bakım odaklı dergi, New York’ta açtığı The Allure Store ile ‘editörlerin seçkisi’ olan ürünler sunacak.

İnternetler 

Sosyal medya kullanımında telif problemi gün geçtikçe dallanıp budaklanıyor. Son örneği, şarkıcı Dua Lipa’ya açılan dava. Şubat 2019’da Instagram’da paylaştığı kendi fotoğrafı için açılan davada, fotoğrafı çeken paparazinin bağlı olduğu şirket 130 bin dolar talep ediyor. (Cumhuriyet)

Influencer kavramı sürekli bir dönüşüm içinde. Gündemi iki ay takip etmemek, yeni kanaat önderlerinden haberdar olmamak için yeterli. Wunderman Thompson “The new influencers” başlıklı derlemesini beş madde altında toplamış. Türkçe karşılıklarını bulmaya çalışmadan sıralayalım:

 • Athlete activists 
 • VR influencers
 • Gamefluencers
 • Streamfluencers
 • Mental health mavericks

GfK araştırma şirketinin Online Alışveriş Alışkanlıkları araştırmasına katılan her beş kişiden biri, Instagram’daki influencer veya ünlü kişilerin yönlendirdiği linklerden ürün satın aldığını belirtiyor. (Capital)

Bu ve benzer alışkanlıkların kapısını araladığı canlı yayında alışveriş trendi de dünyaya yayılmaya devam ediyor. Trendin çıkış noktası sayabileceğimiz Çin’de, özellikle gençler bu pastadan pay kapabilmek için şöyle amansız eğitimlere katılıyor:

ANLAŞMALAR, AYRILIKLAR

Kişiler 

İletişim Danışmanlığı Şirketleri Derneği yeni yönetim kurulunu seçti. Mustafa Kutlay (desiBel) başkanlığındaki kurul şu isimlerden oluşuyor:

 • Melek Manisalı (M3 Halkla İlişkiler)
 • Pelin Kocaalp (Hill and Knowlton Strategies)
 • İlke Düzgün (Essance İstanbul)
 • Kerem Ayırtman (Communication Partner)

2016’dan beri Vodafone Türkiye’de Kıdemli Medya Müdürü olarak çalışan Ayşe Ketenci, İcra Kurulu Üyesi unvanıyla Mindshare Türkiye’ye katıldı. Ketenci burada Unilever ekibine de liderlik yapacak. (Campaign TR)

Hepsiburada’nın yeni CMO’su Ender Özgün oldu. Kendisi son olarak Vodafone Türkiye Kurumsal Satış Direktörü pozisyonundaydı. (Campaign TR)

Toyota Türkiye Pazarlama Direktörü Barış Erdim, Satış Direktörlüğüne getirildi. 2008’den bu yana aynı kurumda farklı görevler üstlenen Özge Zengil de Toyota Türkiye’nin yeni Pazarlama Direktörü oldu. (Dünya)

Süpermarket sipariş girişimi istegelsin’in yeni Pazarlama Direktörü Beren Akdeniz oldu. Kendisini Turkcell, Türk Telekom, Samsung, Akbank gibi kurumlardan hatırlıyoruz. (Digital Report)

Unilever’deki Dijital Pazarlama Müdürlüğü göreviyle tanıdığımız Koray Koçer, gıda israfını önlemeyi amaçlayan teknoloji girişimi Fazla Gıda’nın Pazarlama Müdürü oldu.

Son olarak Gratis’te Pazarlama ve E-ticaretten Sorumlu Direktör olarak görev yapan Gül Sağır Aydın Hopi’ye geçiş yaptı. Aydın, GMY sıfatıyla Hopi’nin kullanıcı deneyimi, ürün yönetimi, pazarlama ve kurumsal iletişimi gibi tüketiciye dokunan tüm faaliyetlerinden sorumlu olacak. (Pazarlamasyon)

Kurumlar

Mullen Lowe, kurumsal ikinci el araç markası DOD (Doğuş Oto Değerlendirme) ve finansal teknoloji girişimi Param’ı portföyüne ekledi. (Campaign TR)

Premium çikolata markası Godiva iletişim çalışmaları için Salt İletişim Grup ile anlaştı.

MPR İletişim Danışmanlığı müşteri portföyüne dört yeni marka ekledi: Şans Girişim çatısı altındaki iddaa, endüstriyel cam alanında faaliyet gösteren Yorglass, ödeme ve elektronik para girişimi Moneytolia ve lojistik şirketi Dinçer Lojistik. (Halklailiskiler.co)

Geçtiğimiz yıl kurulan ve Yeni Ajanslar sayfamıza da konuk ettiğimiz SALVO portföyüne iki yeni müşteri ekledi. Ajans, İstanbul Sinema Müzesi ve Atlas 1948 Sineması’na yaratıcı projeler, sosyal medya pazarlama stratejileri, sosyal medya yönetimi, dijital içerik geliştirme ve influencer pazarlama alanlarında hizmet verecek. (Sağlıklı Markalar)

İstanbul’da 40’ı aşkın lokasyonda anlık araç kiralama hizmeti sunan Zipcar Türkiye ve otomotiv perakendeciliğinde hizmet veren Birmot yeni dönem dijital iletişim çalışmalarını Glamly Digital’e emanet etti. (Medyaloji)

Bu yılın başlarında kurulan iletişim ajansı Walther Kranz portföyüne, 10 şehirdeki 44 lokasyonuyla çalışma alanı hizmeti sunan eOfis’i dahil etti. (Ad Just Brand)

Ev ve yaşam markası Bella Maison iletişim faaliyetlerini ON İletişim’e emanet etti. (Medyaloji)

BAZI İPUÇLARI

YouTube Culture and Trends raporu: Türkiye’de ve dünyada videoların geleceği (Think With Google)

E-ticarette içerik pazarlaması: Stratejiler ve başarılı örnekler (İçerik Bulutu)

How to succeed with video on each social network (Social Media Today)

7 great platforms for freelancers to save time and make more money (Rimuut)

BİTİYOR 🙂

Bu sayıyı Gri Creative’in sosyal medya kullanımını överek bitirelim. Ajans uzun yıllardır inatla faydalı ve özgün paylaşımlar yapmaya devam ediyor. Gri Gündem adlı sitede hem güncel haberler hem de ajanstan paylaşımlar bulmak mümkün. “Gri Madde” kategorisi de onlardan biri. Ajansın farklı departmanlarından isimlerin ‘ajansçılık’ dışı faaliyetlerine yer verilen bir bölüm. Stratejist Gaye Güzelay Özdamar’ın çocuk kitabı, proje yöneticisi Tuğşen Daymaz’ın porte çizimleri… Hem ajansın çalışanları teşvik etmesi hem de sektörün her yönüyle yetenekli insanlardan oluştuğunu hatırlatması açısından pek güzel.

Durumlar böyle. Esen kalın.

Bülteni her hafta e-posta kutunuzda bulmak isterseniz şu formdan kayıt olabilirsiniz. Formu doldururken çerez ve gizlilik politikasını da kabul etmiş olursunuz. Her türlü şikayet ve öneri için de akin@haylayt.net adresini kullanabilirsiniz.