Haylayt Pi 029

27 Eylül 2021

Haylayt iş dünyası ve pazarlama iletişimi odaklı; medya, eğlence, teknoloji, iş yaşamı, girişimcilik, tasarım gibi konulara eğilen bir haftalık bülten. Ücretsiz abone olmak için aşağıdaki forma e-posta adresinizi bırakabilirsiniz. Formu doldururken çerez ve gizlilik politikasını da kabul etmiş olursunuz.

Bugünü anlamaya yönelik ‘mini trend’ sayılabilecek bazı gelişmelerle başlayalım. 

Milli voleybolcu Ebrar Karakurt’un rol aldığı, Medina Turgul DDB imzalı Elidor reklamı muhtemelen 2021’in en çok konuşulan işi oldu. Önceki sayılardan birinde bahsi geçen cesur marka trendinin aslında nasıl bir şey olduğunu göstermesi açısından da önemli bir iş. Unutulmaya yüz tutmuş eski bir ‘iletişim otoritesinin’ kampanyayı geri dönüş fırsatı olarak görüp zamanın ruhuna toslayışı da ibretlik bir olaydı. Başkası söylememişse şimdi söylenmiş olsun: “İletişim endüstrisinin pek çok tanrısı vardır, onların en acımasızı da zamanın ruhudur.” Bize ayrılan sürenin sonuna geldiğimizi görememek pek acı.

Çoğumuz, çok zamandır akıllı telefon bağımlısıyız. Bu bağımlılıktan biraz olsun kurtulmak için sosyal medya detoksları yapıyoruz, teknolojiyi komple hayatımızdan çıkarıp köye yerleşme hayalleri kuruyoruz vs. İşte bu halleri şöyle akılda kalıcı şekilde özetleyen, yeni sayılabilecek bir kavram var: Nomophobia. Açılımı “no mobile phobia”. Birkaç yıl öncesinin FOMO’su gibi aslında ama daha çok işten geri kalma kaygısıyla ilişkili. Kaygı kaygıyı doğuruyor ve akıllı telefon, 7/24 ulaşılabilirlikle birleşerek ‘varlığı bir dert yokluğu yara’ haline geliyor. Etkinlik sezonunun açıldığı şu günlerde, havalı bir oturum başlığı da olabilir. Ağza oturan bir kelime. (The Next Web)

Covid jenerasyonu da dağarcığımıza yeni düşen tanımlamalardan biri. Gazete Oksijen’in New Scientist dergisini referans göstererek hazırladığı, koronavirüs salgınıyla büyüyen neslin bundan sonraki hayatını ele alan haberden kısa bir bölüm:

 • “Covid jenerasyonu için servet sahibi olmak, güzel bir ev almak maalesef hayal olmaya doğru gidiyor. Salgında düşmesi beklenen konut fiyatları aksine tarihi bir tırmanışa geçti…”

Ev sahibi olmak bir yana, malum şu günlerde ev kiralayabilmek de iyice zorlaştı. İstanbul’dakine benzer bir çılgınlığın yaşandığı Berlin’de yapılan halk oylamasında “emlak devleri kamulaştırılsın” diyenlerin oranı %56,4’ü buldu (DW). Siyasi açıdan bağlayıcılığı bulunmayan referandum, bu bültende sıkça bahsi geçen prekarya, güvencesizlik, gelir eşitsizliği gibi kelimelerle yan yana gelerek yakın gelecek adına iddialı cümlelere dönüşebilir. 

 • Bu noktada vakti olan için the great reset mevzusunu hatırlayıp uzun uzun okumak da ne güzel olur.

Yine salgın döneminde influencer olmak isteyenlerin sayısında patlama yaşandığını gösteren araştırmalar görüyoruz. Mesai ve uzmanlık kavramlarının dönüşümü, ışıltılı dünyaların çekiciliği gibi etkenler var elbette ama masanın bu tarafında da “hep aynı yüzlerle çalışmak zorunda kalan” ajanslar var. O toplantılardan birinde bulunma talihsizliği yaşamışsınızdır muhakkak. Marka tarafı büyük bir kararlılıkla, o projede yeni yüzlerle çalışmak istediğini belirtir. Ajansın ilgili kişileri dip köşe yeni influencer arayıp hazırladığı listeyi sunar. Ama aynı marka tarafı o kişileri daha önce hiç duymadığını söyleyip en baştaki ‘safe’ listeye döner. Okurken bile ruhunuz daraldı değil mi? Konumuza dönelim. Axios herkesin influencer olmak isteyişini farklı yönleriyle ele alıyor. En can alıcı kısım ise markaların 2020’de influencer marketing için yaklaşık 4 milyar dolar harcayacağı öngörüsü.

 • Influencer’dan devam edelim. (Bu arada yazarken de rahatsız edici bir kelime ama henüz hakkını verecek bir Türkçe karşılığı bulunamadı. Hayır, kanaat önderi daha çok mahalle muhtarını, köy öğretmenini filan çağrıştırıyor.) Eğlence devi Disney, TikTok başta olmak üzere farklı sosyal ağlardan seçtiği 20 kişiyle Disney Creators Lab adlı bir yapı kurduğunu duyurdu. (Etcentric)
 • Yine Etcentric’te Hollywood’un influencer ilgisini özetleyen bir içerik de var.
 • Bültenin eski sayılarında finfluencer kelimesi geçmişti. Bloomberg, finans dünyasında en iyi bankacılardan daha çok kazanan influencer’lar hakkında bir derleme yapmış. “Ben nelerle uğraşıyorum arkadaş” diye uzaklara baktırma garantili.
 • Aylık bir milyar kullanıcı sayısına ulaşan TikTok, “marka ve içerik üreticileri için işbirliği platformu” olarak tanımladığı TikTok Creator Marketplace’i Türkiye’de de kullanıma sundu.
 • Son olarak, evet influencer (veya creator) karşılığı olarak içerik üreticisi de kullanılıyor ama o da biraz sorunlu gibi:

OLAN BİTEN

Medya

Dünya Halleri Türkiye’de haftalık bülten işlerinin atası sayılabilir. O tadı özleyenler için Serdar Kuzuloğlu aynı isimle haftalık bir bülten yayınlamaya başladı. Yine kendi gününde, kendi saatinde. Son sayıya göz atıp abone olabilirsiniz.

Girişimcilik odağında yayın yapan Capslock, aldığı yatırımdan sonra ismini değiştirebileceğinin sinyalini vermişti. Sitenin yeni ismi Swipeline. Yeni hedefi de yurtdışı.

Google, Drive üzerinden bülten veya blog yayıncılığı yapabileceğimiz Museletter adlı bir uygulama geliştirdiğini duyurdu. Henüz genel kullanıcıya açılmayan uygulama, dışarıdan e-posta gönderim listesi çekilmesine ve bu yayınlardan gelir elde edilmesine de imkan verecek. Ne zaman kullanıma sunulacağı ise daha belli değil.

“Google ve Facebook’taki kadar kolay bir şekilde premium ve güvenilir sitelere tek elden reklam vermek istiyorum” diyen markalar için medya şirketleri kendi reklam ağlarını oluşturmaya devam ediyor. Washington Post, iki yıl önce kurduğu Zeus Prime adlı reklam platformuna Amerika’nın farklı eyaletlerinden irili ufaklı medya gruplarını da dahil etmeye başladı. Gösterim başına ücretler Google ve Facebook’a kıyasla daha yüksek tutuluyor elbette. Kıymetini bilecek marka için dev hizmet. (Axios)

6AM City medya için yeni kapılar aralayabilecek bülten odaklı ilginç bir girişim. Amerika’da 20’nin üzerinde şehirden yerel haberlere yer veren platform, temiz ve sakin tasarımıyla da öne çıkıyor. Önümüzdeki birkaç ay içinde bir milyon bülten abonesine ulaşmayı hedefleyen 6AM City, Axios’un haberine göre 5 milyon dolar yatırım almak üzere. Her yönüyle tertemiz, ‘old school’ bir iş.

Marka & Sürdürülebilirlik

Her yıl çocuk menüleriyle birlikte yaklaşık bir milyar oyuncak dağıtan McDonald’s, oyuncaklarda plastik kullanımını en aza indirmeyi hedefliyor. 2025’te bütün oyuncakların sürdürülebilir malzemelerle üretilmesi planlanıyor. (MediaCat)

Volvo, araç yelpazesinin 2030’a kadar derisiz ve ‘vegan dostu’ olacağını ve giderek daha fazla sürdürülebilir ürünler kullanılacağını açıkladı. (Euronews)

 • Bu arada logosunu sadeleştiren üreticiler kervanına Volvo’nun da katıldığı notunu düşelim.
 • (Öte yandan, Volvo gibi kendi tasarım dilini çok önceden oturtmuş bir üreticinin logoyu tamamen kaldırması ona bir şey kaybettirmezdi aslında. Sonraki güncellemeye artık.)

Kıvanç Tatlıtuğ geçtiğimiz ay Finish’in yeni su elçisi olmuştu. Bu kez yıllardır marka yüzü olduğu Mavi’nin geri dönüştürülmüş plastik şişelerden üretilen jean koleksiyonunu tanıttı (The Brand Age). Yeni reklam filminin ATCW değil Leo Burnett imzalı oluşu da dikkat çekici tabii.

Nike, ikonik sayılabilecek modeli Air Jordan için ‘gençlik ikonu’ Billie Eilish ile işbirliğine gitti. Yeni Air Jordan’ların %100 vegan ve %20 geri dönüştürülmüş malzemeden üretildiği vurgulanıyor (Playtuşu). Şu modelin Türkiye satış fiyatının 2100 TL olacağını da belirtelim:

BAZI ETKİNLİKLER

Doğrudan Pazarlama İletişimcileri Derneği tarafından düzenlenen Doğrudan Pazarlama Ödülleri için başvurular alınmaya başlandı. Son başvuru tarihi 22 Ekim. Ödül töreni ise 15 Aralık’ta.

Marketing Meetup kapsamında, Türkiye sınırları içerisindeki tüm şirketlerin pazarlama ve pazarlamayı kapsayan tüm alt bölümlerindeki ekip başarısını ödüllendirmeyi amaçlayan The Hammers Awards başvuruları için son gün 30 Eylül.

Reklamcılar Derneği’nin düzenlediği Kristal Elma için son başvuru günü de 18 Ekim. Yenilenen kategoriler, başvuru ücretleri gibi detaylar kendi sitesinde.

Avrupa genelinde girişimlerin yarıştığı Future Unicorn ödüllerine Türkiye’den gösterilecek aday girişimin seçimi için başvuru süreci devam ediyor. Detaylar Türkiye Bilişim Vakfı’nda.

Happy Academy, 5 Ekim’de başlayacak A’dan Z’ye E-ihracat eğitimi için bir tanıtım günü düzenliyor. Amazon, Alibaba, Etsy satışlarına yönelik canlı yayın 28 Eylül’de. Katılım ücretsiz.

İstanbul Moda Akademisi bir saatlik Moda Tasarımında Sürdürülebilirlik eğitimi gerçekleştiriyor. 30 Eylül’deki online eğitime katılım ücretsiz.

BAZI İPUÇLARI

 • Yaratıcılığınızı tasarıma dökebileceğiniz 5 site (Pazarlamasyon)
 • 2021 birinci yarıyıl pazar yerleri sektör raporu (Zeo)
 • How to create a newsletter marketing strategy that drives big results (Later)
 • 22 simple ways to increase Instagram engagement (Hootsuite)

BAZI İŞ İLANLARI

Jolly Tur | Digital Marketing Manager: Dijital pazarlama stratejisini yönetip geliştirecek, dijital medya alanında en az 8 yıl deneyimli, güçlü iletişim becerileriyle iyi bir takım oyuncusu… (LinkedIn)

Scala Mice | Kreatif İçerik Müdürü: 3 yıl ve üzeri etkinlik ajansı deneyimi olan, dijital etkinlik deneyimi olan; etkinlik stratejisi, konsepti ve entegre içerik üretebilen… (Bigumigu)

Kapital | Pazarlama ve Etkinlik Yöneticisi: Sektörde bilinen etkinlik ajanslarında en az 5 yıl deneyimli, yeni pazarlama trendlerini takip eden; analiz, planlama, iş takibi ve organizasyon becerisi gelişmiş… (MediaCat)

VMLY&R İstanbul | Brand Supervisor: Global ajans ve marka tarafında en az 7 yıl deneyimli, ATL/BTL iş akışlarının yanı sıra dijital ve sosyal medya dinamiklerine hakim, prodüksiyon süreçlerinden anlayan… (LinkedIn)

OLIVER | Reklam Yazarı: En az 3-4 yıl dijital ajans deneyimli, heyecan verici global markalara büyük işler yapmak isteyen, trendleri yakından takip eden… (LinkedIn)

Muse İstanbul | Influencer Marketing Manager: 3-4 yıl ajans deneyimi olan, markalarla güçlü ilişkilere sahip, müşterisini iyi anlayan ve anlatabilen… (Marketing Türkiye)

GroupM | Ecommerce Marketing Director: Eticaret alanında en az 7 yıl deneyimli, yazılı ve sözlü iletişim becerileri gelişmiş, akıcı İngilizceye sahip… (LinkedIn)

BİTİYOR 🙂

Sayıyı şu güzel eserle noktalayalım.

Durumlar böyle. Esen kalın.

Bülteni her hafta e-posta kutunuzda bulmak isterseniz şu formdan kayıt olabilirsiniz. Formu doldururken çerez ve gizlilik politikasını da kabul etmiş olursunuz. Her türlü şikayet ve öneri için de akin@haylayt.net adresini kullanabilirsiniz.