Haylayt Pi 028

20 Eylül 2021

Haylayt iş dünyası ve pazarlama iletişimi odaklı; medya, eğlence, teknoloji, iş yaşamı, girişimcilik, tasarım gibi konulara eğilen bir haftalık bülten. Ücretsiz abone olmak için aşağıdaki forma e-posta adresinizi bırakabilirsiniz. Formu doldururken çerez ve gizlilik politikasını da kabul etmiş olursunuz.

Mesleki anlamda nasıl besleniyorsunuz? Kendinize yatırım yapabiliyor musunuz? Ya da şöyle soralım: Ajansınız veya şirketiniz, mesleğinizle ilgili son trendlere, ciddiyetli analizlere, esaslı röportajlara, araştırma ve raporlara ulaşabilmeniz için çaba sarf ediyor mu?

  • Örneğin, Campaign UK aylık 35 pound, AdAge aylık 14 dolar, Adweek aylık 20 dolar, Digiday+ üç aylık 119 euro abonelik ücreti istiyor. Bunları gönül rahatlığıyla karşılayabiliyor musunuz? Türkçe sektör dergilerinin kaçı masanızın üzerinde?
  • Yoksa “benim bildiğim bana yeter” diyenlerden misiniz?

Peki hayatın geri kalanıyla aranız nasıl? Vakit veya imkan bulup yaşadığınız şehrin hakkını verebiliyor musunuz? Son açılan ‘trend’ mekanlara yolunuz düşüyor mu? En azından o mekanlardan haberdar mısınız?

Ünlü denilince aklınıza kim geliyor? Ünlüye yaslanmış bir endüstrinin insanları olarak o ışıltılı dünyayı takip etme zorunluluğumuz hep vardı ama artık işler çok karıştı. Dünyanın daha hızlı dönmesinin de etkisi var tabii. Her sosyal platformun kendi ünlüsü olması bir yana, ana akımın kim/neresi olduğunu kestirmek iyice zorlaşıyor. Örneğin yakın dönemde sessiz bir devir teslim süreci yaşandı ve en ön sıradaki sandalyelere şu 4 isim oturdu. “O kadar da ünlü değillerdir canım, bizim zamanımızdaki starları düşününce hele” diye işin içinden sıyrılmak bir çözüm değil. (Yeni nesil ünlüler yeni nesil bir magazin yayıncılığı ihtiyacını da doğuruyor bu arada.)

Sözün özü, yeni kalabiliyor musunuz? Hatta daha gerçekçi soralım: Yeni kalmaya mahkum olunan bir endüstrinin insanları olarak eskimiş hissediyor musunuz?

Bu iç kıyıcı ve kasvetli TedX konuşması kokulu uzun girişten sonra özümüze dönüp esnaf şapkamızı takalım: İşte Haylayt’ın yegane amacı eskimemek ve okurları hep yeni kalsın diye çaba sarf etmek. Hafta sonu yayınlanan sürpriz sayı da bu çabanın ürünü 🙂

OLAN BİTEN

Ajans Dünyası & İş Yaşamı

Daha önce Metaverse kavramından ve gümbür gümbür gelişinden bahsetmiştik. Wunderman Thompson konuyu örneklendirmek adına, bu teknolojiyi etkin kullanan markaları sıralamış. Aynı linkte geniş kapsamlı “Into the Metaverse” raporunu da bulabilirsiniz.

  • Türkçe kaynak arayanlar için de Journo’da giriş niteliğinde bir özet var.

Yeni dönemde çalışanlar için kurum kültürü yaratmanın zorlukları malum. ABD’nin farklı şehirlerinde hizmet veren Tinuiti adlı ajans, salgının başlangıcından bu yana yaklaşık 400 kişiyi işe almış ve muhtemelen bu kişilerin çoğu birbirini görmemiş. Ajans yönetimi bu kopukluğu gidermek adına ofislerinin bulunduğu şehirlere turlar düzenlemeye başlamış. İlginizi çekerse Digiday’de ajans yöneticisi Jackie Edmundson ile yapılan bir söyleşi var.

  • Öte yandan bu kaynaştırma çabaları yaratıcı insan kaynağının hatırı sayılır bir çoğunluğunu oluşturan ‘introvert’ (içe dönük) kişilerin anksiyetesini azdırabilir. Bir online görüşme için bile karın ağrısı çeken insanı tanımadığı çalışma arkadaşlarıyla uçağa bindirip… Cümleyi yazarken bile tansiyon şöyle bir inip çıktı. Belki de kurum kültürü o kadar elzem bir şey değildir?

İntrovert kelimesinin iyice moda olduğunun farkındasınızdır. Bu da gerçeğini sahtesinden ayırma ihtiyacı doğuruyor. The New Yorker mevzuyu örneklerle anlatmış. O örneklerden biri:

İş yaşamına dair şöyle reçeteler / listeler ilginizi çekiyorsa, Forbes gelecek 10 yılın yükselen 30 mesleğini sıralamış. Listede “animal trainer” şeklinde bir madde de var.

  • Bir ‘öyle liste’ daha: Fast Company bu sonbaharda yaratıcılığınızı tetikleyecek 15 kitap seçmiş.
  • Eşik aşıldı nasılsa; bir liste daha: İşe yeniden odaklanabilmenin 5 yolu (Forbes)

Sonuçta her şey şu cendereden kurtulabilmek için değil mi?

Yatırımlar, Satın Almalar 

Yapay zekayı 3D hologramla birleştiren reklam teknolojileri girişimi HadsUp 7 milyon dolar değerleme üzerinden Yatırımcılar arasında daha önce Vestel’den tanıdığımız Tunç Berkman da var. (Webrazzi)

Google, Facebook ve Instagram reklamlarının tek bir platformdan hızlı ve kolay bir şekilde yönetilmesini sağlayan Magnetiq Qnbeyond Ventures’tan 375 bin dolar yatırım aldı. (Capslock)

Bu bültenin de gönderimini sağlayan e-posta pazarlama platformu Mailchimp 12 milyar dolara Intuit adlı bir yazılım şirketi tarafından satın alındı. 12 milyondan fazla müşterisi olan Mailchimp geçtiğimiz yıl 800 milyon dolar gelir elde etmişti. (Digital Report)

Yine bültende emeği olan görsel düzenleme uygulaması Canva 200 milyon dolar yatırım aldı ve değerlemesini 40 milyar dolara çıkarmış oldu. Canva’nın 60 milyondan fazla kullanıcısı ve yaklaşık iki bin çalışanı var (Egirişim). Kurucusu Melanie Perkins ile geçen yıl yapılmış kısa bir röportaj:

BAZI İPUÇLARI

  • 2021 birinci yarıyıl online market sektör raporu (Zeo)
  • 5 ways to tap into the power of nostalgia marketing (Sprout Social)
  • Dijital pazarlamada rekabeti iyi analiz etmenin yolları (YouTube)

BAZI ETKİNLİKLER

Sürdürülebilirlik Sohbetleri: Yapı Kredi’nin düzenlediği sohbet serisi Yekta Kopan moderatörlüğünde devam ediyor. 22 Eylül akşamı saat 21.00’de Yapı Kredi’nin YouTube kanalında izlenebilecek olan canlı yayında sürdürülebilirlik ve iyi girişimcilik ilişkisi konuşulacak.

Türkiye’de E-ticaret: İçerik Bulutu Akademi’nin 23 Eylül saat 16.00’da düzenleyeceği webinar’ın konuğu Twentify İçgörü Direktörü Bilgi Terzioğlu. Katılım ücretsiz ama kayıt gerektiriyor.

Moda Editörlüğü: İstanbul Moda Akademisi’nin moda editörlüğü ve moda iletişimi konularında sağlam bir altyapı kazandırmayı hedefleyen programı 28 Eylül’de başlıyor. Beş buçuk ay sürmesi planlanan eğitim Salı ve Perşembe akşamları yapılacak. Detaylar akademinin sitesinde.

Marketing Meetup: Salona dönmeye cesaret eden ender pazarlama etkinliklerinden biri Marketing Meetup. 26 Ekim’de Wyndham Grand İstanbul Levent’te gerçekleşecek etkinliğin konuşmacıları da belli olmaya başladı.

ANLAŞMALAR, AYRILIKLAR

Türk Hava Yolları online içerik işleri için Publicis Groupe ajanslarından Digitas ile anlaştı. THY için Digitas bünyesinde Publicis Sky adıyla bir birim oluşturuldu. (MediaCat)

İçerik platformu Gain, tüm stratejik ve yaratıcı iletişim süreçlerinin yönetimi için Red and Grey ile anlaştı.

Son olarak Hepsiburada’da ‘Head of SEO’ unvanıyla görev yapan Mertcan İşler kendi şirketini kurdu. İşler, Opsis Digital’i “veri ve ekip çalışmasından beslenen organik büyüme danışmanlığı şirketi” olarak tanımlıyor.

Yıldız Holding Kurumsal İletişim Grup Direktörü olarak görev yapan Tuğçe Altınsoy, holdingin Kurumsal İletişim Genel Müdürlüğüne atandı. (Medyaloji)

Doğuş Dergi Grubu’ndaki çeşitli görevleriyle tanıdığımız Bediz Yıldırım Turkuvaz Medya’da Projeler Koordinatörü olarak göreve başladığını duyurdu. Turkuvaz çatısı altında Vogue, GQ, Harper’s Bazaar, Esquire, Housebeautiful, Homeart, InBusiness, Sofra, Sabit Fikir ve Para dergileri bulunuyor.

BİTİYOR 🙂

Bu sayıyı üç öneriyle / hatırlatmayla bitirelim. 

Reklam Ustaları serisinin üçüncü kitabı raflardaki yerini aldı. Müge Elden ve Zöhre Akyol editörlüğünde hazırlanan kitap bu kez reklama emek veren, sektörün gelişmesine katkı sağlayan kadınlara odaklanıyor. 

Podcast dinlemeyi sevenlerdenseniz, Pazarlamasyon pazarlamaya ilgi duyanların dinlemesi gereken podcast programlarını derlemiş. 10 programdan illaki biri size de hitap edecektir.

Sektörün en kıymetli ödül organizasyonu olan Effie Türkiye’nin birikimini pazarlama ve reklam profesyonelleriyle paylaşmayı amaçlayan Effie Studio ilk meyvesini verdi. Yalçın Pembecioğlu moderatörlüğünde hazırlanan video sohbet serisinin ilk konukları ETİ’den Aynur Keskin Karaderi ve Güzel Sanatlar’dan Emrah Kural.

Durumlar böyle. Esen kalın.

Bülteni her hafta e-posta kutunuzda bulmak isterseniz şu formdan kayıt olabilirsiniz. Formu doldururken çerez ve gizlilik politikasını da kabul etmiş olursunuz. Her türlü şikayet ve öneri için de akin@haylayt.net adresini kullanabilirsiniz.