Haylayt Pi 020

18 Mayıs 2021

Haylayt iş dünyası ve pazarlama iletişimi odaklı; medya, eğlence, teknoloji, iş yaşamı, girişimcilik, tasarım gibi konulara eğilen bir haftalık bülten. Ücretsiz abone olmak için aşağıdaki forma e-posta adresinizi bırakabilirsiniz. Formu doldururken çerez ve gizlilik politikasını da kabul etmiş olursunuz.

Dünya Sağlık Örgütü ve Çalışma Örgütü tarafından yapılan bir araştırmaya göre uzun çalışma saatleri yüzünden her yıl 745 bin kişi ölüyor. Salgın dönemini kapsamayan araştırma, haftada en az 55 saat çalışan birinin 35-40 saat çalışan birine göre felç geçirme riskinin %35; kalp hastalıkları riskinin de %17 oranında artış gösterdiğini ortaya koyuyor. Haberde, haftalık 45+ saatle ortalama çalışma süresi en fazla Avrupa ülkesi olduğumuz bilgisine de yer veriliyor. Almanya’da bu süre 35 saatin altında. (BBC Türkçe)

Önceki sayıda salgın ve evden çalışma ikilisinin etkisiyle yaşanan odaklanamama sorunundan bahsetmiştik. İllüstratör İpek Konak’ın şu çizimi konuyu toparlar nitelikte:

Çalışma hayatından giriş yaptık madem, GAİN’de yayına giren Beyaz Yaka belgeselinin linkini ve fragmanını da şuracığa bırakalım:

OLAN BİTEN

Enjoy, I’m Vaccinated kampanyasını, yarattığı tartışmaları biliyorsunuz zaten. Tekrar etmeye gerek yok. (Bu tartışmaları görmeyecek kadar sosyal medyadan uzak kalmayı başarabilen varsa da saygılar, hürmetler…) Hazırlanan reklam filmi apar topar silindikten sonra o işi hangi ajansın yaptığına dair tartışmalar başladı elbette. Merak edenler ‘sektörden tanıdıklarına’ sordu, bilenler bilmezden geldi, öğrenenler yakıştıramadı filan. Nihayetinde ihale Serdar Erener ve Alametifarika’ya kaldı. Kendilerinden şu ana kadar bir açıklama ya da yalanlama gelmedi. İşin ilginç yanı, tartışmaktan ve sektöre karşı durmaktan çekinmeyen Serdar Erener’in kendi işini savun(a)mamış olması. Ya zaten inanmayarak kendinden isteneni yaptı ya da artık zamanın ruhunu okuyamayacak kadar konu dışı kaldı. İki ihtimal de üzücü. Herhangi bir sektör dergisinin yeni sayısında uzunca bir söyleşini okusak güzel olurdu.

Tabii tek mesele bu kampanyanın çirkinliği değil. Türkiye’nin senelerdir halledilemeyen bir tanıtım sorunu olduğu malum. Hepimizi ilgilendiren bir durum olduğundan, ülke tanıtımı için çizilen stratejilerin, yapılan kampanyaların arka planının şeffaf bir şekilde bize de anlatılması gerekiyor. Evet, uzak bir hayal ama buna hakkımız var.

Yine malum kampanyanın etkisiyle “bak elin ülke tanıtımı nasıl oluyor” minvalinde kampanyalar da paylaşıldı. Özellikle Yunanistan ve İsviçre’nin işleri çokça düştü önümüze:

Bu da yukarıda bahsi geçen zamanın ruhu mevzusunu en saf haliyle anlatan DW Türkçe haberi:

Başka neler olup bitmiş hızlıca bakalım:

Twitter yenilik arayışlarını sürdürüyor. E-bülten platformu satın alma, sese odaklanma, bağış özelliği getirme derken bu kez de gündemde ücretli üyelik var. Sızan bilgilere göre Twitter Blue adıyla gelecek olan üyelik sisteminin aylık ücretinin 2,99 dolar olacak. Ne gibi avantajlar sunacağı bilinmiyor. (Euronews TR)

Pinterest canlı yayın özelliğini test ediyor. Sosyal ağlar arasındaki ağırlığını günden güne artıran platformda, 24-26 Mayıs tarihleri arasında 21 içerik üreticisi ilk canlı yayınlarını yapacak. Yayınlar en fazla 3 konuğa ve sınırsız izleyiciye açık olacak. Pinterest’in halihazırda 475 milyon kullanıcısı var. (Techcrunch)

TikTok bir süredir kendisini “dünyanın en yetenekli gençlerine ev sahipliği yapan bir platform” olarak tanımlıyor. Bu konumlamadan hareketle de bir nevi kariyer sitesi gibi yetenek havuzu yaratmaya hazırlanıyor. Yani yetenekli gençlerle onları işe almak isteyen kurumlar arasında köprü vazifesi görecek. Proje henüz pilot aşamasında. (Yahoo)

Starbucks nefret söylemleri ve mevcut hoşgörüsüzlük sebebiyle Facebook’tan ayrılmayı düşünüyor (Independent). Gerçeğe dönüşürse, bireysel kullanıcıların Facebook’u bırakma furyası markalara da sıçrayabilir. Zaten uzun zamandır sorgulanan bir şeydi markaların oradaki varlığı.

Washington Post 144 yıllık tarihinde ilk kez bir kadın tarafından yönetilecek. Associated Press’ten Sally Buzbee’yi genel yayın yönetmeni olarak transfer eden gazete son dönemde kardeş şirketi Amazon’a karşı yaptığı haberlerle de gündeme geliyordu. (Journo

  • Küçük bir hatırlatma: Geçen ay da Reuters genel yayın yönetmenliğine Alessandra Galloni’nin getirileceğini duyurmuştu.

Amazon’un medya ve eğlence dünyasına yönelik merakı artarak devam ediyor. Teknoloji devi bu kez de MGM’i (aslanlı olan evet) 9 milyar dolar karşılığında satın almaya çalışıyor. Görüşmeler olumlu sonuçlanırsa James Bond, Rocky, Handmaid’s Tale gibi birçok iddialı yapımın hakları Amazon’a geçecek. (Webrazzi)

HBO, CNN, Cartoon Network gibi kanalları çatısı altında bulunduran Warner Media ve bir başka dev Discovery birleşiyor. 120 milyar dolarlık değere ulaşacağı tahmin edilen yeni kurumun ismi önümüzdeki hafta açıklanacak. Netflix’in nur topu gibi bir rakibi daha oluyor yani. (Sputnik Türkçe)

Washington Post’unkine benzer bir hamle de reklam sektöründen geldi. Liz Taylor Global Chief Creative Officer unvanıyla Ogilvy’nin 83 ülkedeki 132 ofisinin yaratıcı işlerinden sorumlu olacak. Taylor bundan önce Leo Burnett’te benzer bir rol üstlenmişti. (Media Post)

Bu başlığı podcast’le kapatalım. Havas İstanbul’da ‘head of digital’ unvanıyla görev yapan Zihni Başsaray’ın yeni podcast programı İnsan Zihni’nin ilk konuğu yine aynı ajanstan Ergin Binyıldız. Vakti olan bi kulak verebilir.

ARAŞTIRMALAR, RAPORLAR

Salgının Türkiye’ye psikolojik bedeli: Önceki hafta, Ipsos’un koronavirüs salgınının psikolojiye etkisi üzerine 30 ülkede yaptığı bir araştırma gündem olmuştu. “Salgın ruh sağlığımı olumsuz etkiledi” diyenlerin oranı Türkiye’de %61’di ve ülkemiz bu alanda birinciliği elinde bulunduruyordu. T24 bu araştırmadan hareketle psikiyatrist Agah Aydın’a ve Konda Genel Müdürü Bekir Ağırdır’a toplumun psikolojisini sormuş. Birkaç alıntı yapalım:

  • İnsanlarda “kaderimizle baş başayız, kimse bize yardım etmeyecek” fikri oluşmaya başladı. (B.A.)
  • Ülkenin %82’si, bireysel olmanın yanı sıra “Türkiye için endişeliyim” diyor. Bütün emareler toplumun derin bir depresyon ve karamsarlık içinde olduğunu gösteriyor. (B.A.)
  • İnsanı rahatlatan ya da üzen şey, depresyona sokan, kaygılandıran aslında yaşadıklarının zorluğu değildir. Ne yaşadığını anlayıp anlayamadığına göre belirlenir. Bir insan, ne yaşadığını anlamıyorsa depresif olur, kaygılı olur, panik ataklar geçirir. Bu bireysel düzeyde de böyle, toplumsal düzeyde de. (A.A.)
  • Gençlikte, insan kendisini, dünyayı, ötekiler arasındaki yerini ancak diğerleriyle bir araya gelerek anlayabilir. Bana göre okulun günümüzdeki işlevi gelişimdir. Eğitim öğretim kısmını internet halledebiliyor ama gelişim olumsuz etkileniyor. Biz çocukları, gençleri bir araya getirmek için sadece sınavları kullanıyoruz. (A.A.)

Mayıs ayında öne çıkan 100 teknoloji trendi: Böyle listelere özellikle mesafeli duranlardan değilseniz Trend Hunter’ın bu derlemesini el altında tutmak -en azından bir göz gezdirmek- faydalı olabilir. Listede dijital göçebelere yönelik rehber niteliğindeki platformlar da kendine yer bulmuş.

Boomer’ların dijitale göçü: Kabaca 1946-1964 yılları arasında doğanları tanımlayan Baby Boomer kavramı ülkemizde ne kadar geçerli bilinmez. Ama hepimiz o yaştaki yakınlarımızın internete / sosyal medyaya olan merakının farkındayız. Wunderman Thompson’ın Intelligence platformu konuyla ilgili araştırmalardan yola çıkarak bir derleme hazırlamış. Yine çevremizden de gördüğümüz üzere muhtemelen bizden daha fazla online alışveriş yapıyorlar, daha fazla oyun oynuyorlar, daha fazla etkileşim sağlıyorlar… Doğal olarak da kendi influencer’larını yaratıyorlar:

Instagram / Jaaidee

ANLAŞMALAR, AYRILIKLAR

Porselen markası Porland yeni dönem dijital iletişim çalışmalarını Aristo İletişim bünyesindeki Artful ile yürütme kararı aldı. (MediaCat)

Mobilya markaları Doğtaş ve Kelebek ile Lova Yatak’ın offline medya planlama ve satın alma konkurunu Havas Media kazandı. (Sağlıklı Markalar)

Tat Gıda’nın Türkiye ve yurtdışındaki reklam çalışmalarını Havas İstanbul yürütecek. (Medyaloji)

Kripto para alım satım platformu BtcTurk YouTube video ve içerik yönetimi süreçleri için Salvo ile çalışacak.

Teknoloji markası Asus stratejik iletişim danışmanlığı, medya ilişkileri, içerik ve proje yönetimi ile liderlik iletişimi faaliyetleri için FM İletişim ile anlaştı. (MediaCat)

Taşımacılık hizmeti Uber Türkiye’deki stratejik iletişim çalışmalarını Golin İstanbul ile yürütecek. (Sağlıklı Markalar)

Online uçak ve otobüs bileti satış sitesi obilet.com yeni dönem iletişim çalışmalarını Feveran ile yürütecek. (MediaCat)

5 yıldır FOX’ta Drama Operasyonları yetkilisi olarak görev yapan Erdi Işık kariyerine Ay Yapım’da Drama Geliştirme Müdürü unvanıyla devam edecek.

BAZI ETKİNLİKLER

Boğaziçi Marka Zirvesi: Boğaziçi Üniversitesi İşletme ve Ekonomi Kulübü tarafından 22-23 Mayıs tarihlerinde düzenlenecek olan zirvede Kaan Kural, İrem Kanan, Selçuk Tepeli gibi isimler sahne alacak. Katılım ücreti 30 TL ve 50 TL. Detaylar kendi sitesinde.

İleri Düzey SEO Eğitimi: Türkiye’de SEO konusunda en etkin isimlerden biri olan İlyas Teker tarafından verilecek olan eğitim 4 Haziran’da yapılacak ve 3 saat sürecek. Ücret 450 TL. Detaylar Crenvo’da.

Ticaretin Geleceği: MediaCat Live bünyesindeki Facebook Talks’a Getir CMO’su Tolga Ünvan ve Facebook E-ticaret Sektör Lideri Gül Yüksel Akkaya konuk oluyor. Buluşmada müşterilerin dijitaldeki yeni beklentileri, zahmetsiz ve kolay bir alışveriş deneyimine yönelik çözümler, şirketlerin teknolojik ve lojistik adaptasyonu ve sosyal ticaret gibi alt başlıklar, somut vaka örnekleriyle tartışılacak. 25 Mayıs Salı günü saat 15.00’te başlayacak etkinliği takip etmek için kayıt olmak yeterli.

Pazarlama Türkiye Zirvesi: “Return” temasıyla 24-28 Mayıs tarihleri arasında düzenlenecek olan etkinlikte birçok pazarlama yöneticisi konuşmacı olarak yer alacak. Katılım ücreti 300 TL. Detaylar şurada.

BAZI İPUÇLARI

How 5 social media managers protect their mental health | Managing multiple social media accounts, and all the responsibilities that come with it, can impact your mental health. (Later)

Dijital pazarlama için TikTok hakkında bilmeniz gerekenler | TikTok, markalara video pazarlama için önemli bir alan açıyor. Peki, sadece bu mu? Tabii ki değil. (Olmadık Projeler)

How to promote your online shop: 16 ecommerce website marketing tips | Are you looking for ways to promote your Ecommerce website? Want some marketing techniques that will drive more sales to your online shop? (Red Web Design)

7 ways to improve SEO on your WordPress site | Are you looking for other ways to improve your WordPress SEO outside of Yoast? (Search Engine Journal)

BAZI İŞ İLANLARI

Getir | Media Planning Manager: Medya planlama alanında en az 5 yıl deneyimli; pazarlık, iletişim ve sunum becerilerine sahip, tekrar tekrar öğrenmeye aç… (LinkedIn)

Paraşüt | Head of Marketing: Pazarlama alanında en az 10 yıl deneyimli, yaratıcı, lider özellikleri olan, start-up insanı… (LinkedIn)

KARPAT | Strateji Direktörü: En az 7 yıl ajans deneyimi olan; pazarlama, iletişim veya ilgili alanlarda eğitim almış, trendleri ve yaratıcı endüstriyi takip eden… (LinkedIn)

Inhouse İletişim | Medya ve Marka Yöneticisi: İletişim sektöründe en az 4 yıl deneyimli, ajansta çalışmış, medya ilişkileri kuvvetli, iletişim stratejisi belirleme ve sunum yapma becerileri gelişmiş… (Marketing Türkiye)

Red And Grey | Sosyal Medya Yöneticisi: Dijital ajanslarda en az 3 yıl sosyal medya uzmanı olarak çalışmış, tercihen oyun dünyasının dinamiklerine ve trendlerine hakim, kalemi kuvvetli, sorumluluk alıp paylaşabilen… (Bigumigu)

OLIVER | Kreatif Ekip Lideri: En az 8 yıl deneyimli, global markalarla çalışmış, yapım ve yapım sonrası süreçlere hakim, sunum becerisi yüksek… (MediaCat)

BİTİYOR:)

Bu sayıyı iki görsel çalışmayla bitirelim. Muse by Clio uzman isimlere danışarak, eğlence sektörünü derinden etkilemiş 50 film afişinden oluşan bir seçki hazırladı. 2006 yapımı Little Miss Sunshine afişi de onlardan biri:

Gürbüz Doğan Ekşioğlu New Yorker dergisi için yeni bir kapak çalıştı. Bize henüz uzak görünüyor ama salgın sonrasına işaret eden ve insanı hayallere daldıran bir kapak. Ekşioğlu şu anda Twitter’da çalışma üzerinden gelen yorumlarla cebelleşiyor.

Durumlar böyle. Esen kalın.

Bülteni her hafta e-posta kutunuzda bulmak isterseniz şu formdan kayıt olabilirsiniz. Formu doldururken çerez ve gizlilik politikasını da kabul etmiş olursunuz. Her türlü şikayet ve öneri için de akin@haylayt.net adresini kullanabilirsiniz.