Haylayt Pi 018

18 Nisan 2021

Haylayt iş dünyası ve pazarlama iletişimi odaklı; medya, eğlence, teknoloji, iş yaşamı, girişimcilik, tasarım gibi konulara eğilen bir haftalık bülten. Ücretsiz abone olmak için aşağıdaki forma e-posta adresinizi bırakabilirsiniz. Formu doldururken çerez ve gizlilik politikasını da kabul etmiş olursunuz.

Yeni sayıya, henüz çokça tartışılmamış ve gündem olamamış bir kavramla başlayalım: Dijital demans. Özetle, yaşlılarda gözlenen demans sorununun, akıllı telefon ve ekran bağımlılığının etkisiyle erken yaşlarda da görülmeye başlandığı tespitinden hareketle üretilen bir kavram. Belirtileri olarak şunlar sayılıyor: Gelişimsel gecikmeler, kısa süreli hafıza kaybı, hareket eksikliği, kaygı, depresyon, öfke, denge bozuklukları, koordine olmayan hareket kalıpları… Belirtiler tanıdık geldiyse, Onedio Yazio’da yayınlanan Savaş Önemli imzalı şu yazıya bir göz atabilirsiniz.

Belki alakalı olabilir: Bu noktada, reklam yazarı kimliğiyle tanıdığımız Ülkünur Arslan’ın bu tweet’ini okuyup birkaç saniye uzaklara bakabilirsiniz:

AJANS, MARKA vs.

Mobil Pazarlama Derneği ve Kantar işbirliğiyle haftalık influencer raporları hazırlanıyor. Kantar Influencer Adex sistemindeki 6 bine yakın hesabın paylaşımları incelenerek hazırlanan raporları dernek sitesinden ücretsiz indirmek mümkün. İhtiyacınızı ne ölçüde karşılar bilinmez ama indirip göz gezdirmenin zararı olmaz.

İnteraktif Reklamcılık Derneği (IAB Türkiye) tarafından bu yıl 11’incisi düzenlenen MIXX Ödülleri sahiplerini buldu. Jüri başkanlığını Havas İstanbul CEO’su Cüneyt Devrim’in yaptığı organizasyonda “yılın en iyisi” ödülü Finish Su Endeksi kampanyasıyla Reckitt Benckiser ve Havas’a verildi. Kazananların sıralı tam listesi derneğin sitesinde.

Marketing Türkiye‘de yer alan bir habere göre CMO’ların / pazarlama direktörlerinin ortalama görev süresi önemli oranda kısalmış durumda. C-level yöneticilerin aynı şirkette ve aynı pozisyonda kalış süresi ortalama 58 ay iken CMO’larda bu süre 41 ay. İş tanımındaki belirsizlikler, sürekli rekabet ve sürekli gelişime açık olma mecburiyeti gibi etkenler pazarlama liderlerinin görev sürelerini kısaltan başlıca etkenler. CMO’lar aynı zamanda riskten en çok kaçan C-level yöneticiler olarak gösteriliyor. Haberde şirketlerin CMO’lardan yeni beklentileri de sıralanıyor.

Diğer taraftan, “Marketing Relationship Survey” başlıklı bir araştırmaya katılan pazarlama yöneticilerinin %30’u önümüzdeki 6 ay içinde ajans değişimine gidebileceğini belirtiyor. Zemin kaygan, kimsenin yeri garanti değil.

Vakko Holding Türkiye ve yurtdışında 96 noktada faaliyet gösteren moda markası Yargıcı’yı satın almaya hazırlanıyor. Yargıcı’nın çoğunluk hissesi 2011 yılında Kuveytli yatırım fonu Global Investment House’a satılmıştı. (Dünya)

“En değerli markalar” tarzı listeler genellikle beraberinde tartışmaları ve “kime göre, neye göre” sorusunu da getiriyor. Ama bu listelerden de pek uzak kalamıyoruz. Brand Finance en değerli 50 giyim markasını sıraladığı Apparel 50 raporunu yayınladı. Listenin ilk 10 sırasındaki markalar şunlar:

 • Nike (30,4 milyar dolar)
 • Gucci (15,6 milyar dolar)
 • Louis Vuitton (14,8 milyar dolar)
 • Adidas (14,3 milyar dolar)
 • Chanel (13, 2 milyar dolar)
 • Zara (13,1 milyar dolar)
 • Uniqlo (13 milyar dolar)
 • H&M (12,3 milyar dolar)
 • Cartier (12 milyar dolar)
 • Hermes (11,6 milyar dolar)

Her yıl hazırlanan “100 Best Companies to Work” listesinin 2021 versiyonu da yayınlandı. İncelemek ve önceki yıllarla karşılaştırma yapmak isteyen olursa detaylar Fortune’da.

Markaların sürdürülebilirlik koşusu tüm hızıyla devam ediyor. Ortaya çoğunlukla “biz sürdürülebilirliğe çok önem veriyoruz,  biz sürdürülebilirlik gördük” düzeyinde iletişim kampanyaları çıksa da işi pratiğe döken markalar da yok değil. Adidas da ikonik modellerinden Stan Smith’i mantar köklerinden elde ettiği malzemeyi kullanarak yeniden üreterek bu trendin ucundan tuttu. Stan Smith Mylo adını alan bu yeni modelin önümüzdeki yıl piyasaya sürülmesi bekleniyor.

E-ticaret tarafındaki muazzam hareketlilik de devam ediyor. Getir, KOBİ’leri ve mahalle esnafını dijital dünyaya taşımak amacıyla GetirÇarşı adlı yeni uygulamasını hayata geçirdi. İlk etapta İstanbul’da hizmete girecek olan uygulama sayesinde küçük esnaftan da sipariş vermek mümkün olacak.

Türkiye İş Bankası tarafından geliştirilen Maximum Mobil de Marketyo ile işbirliğine giderek uygulama içinde market ürünleri satışına başladı.

E-ticaret demişken, Fast Company dergisinin Nisan-Mayıs sayısında Boyner Group CEO’su Cem Boyner ile yapılan bir söyleşiye de yer verilmiş. Perakende, e-ticaret, müşteri üçgeninde seyreden bir söyleşi. Çok sık konuşan birisi değil malum, bulmuşken birkaç alıntı yapmak iyi olur:

 • Artık müşteri senin malının reklamını yapmıyorsa, verdiğin diğer reklamların hiçbir faydası olmayabiliyor. Çünkü müşteri onların parayla satın alınmış reklamlar olduğunu biliyor.
 • Aslında kanal konusunu (online, offline) çok da önemsemiyoruz. Bundan 3 sene sonra e-ticaretin payının %20’ye mi ineceği ya da %80’e mi çıkacağına çok bakmıyoruz. Müşteri nerede, ne zaman, ne istiyorsa ona göre tasarlanacak şeyler geliştiriyoruz.
 • Mağazalarda e-ticaretteki kadar sert bir rekabet yok. Çünkü e-ticarette iş tamamen kolaylık ve ucuzluk üzerine kurulu. Dolayısıyla o anda talebi yerine getirdiniz veya getirmediniz, işiniz bir anda var ya da yok olabiliyor.

Ara bölüm sonu için elimizde bir podcast, bir de video söyleşi var. Ogilvy İstanbul Yönetici Kreatif Direktörü Selim Ünlüsoy “Olan Güzeldir” adlı podcast kanalında “Sunum  Sanatı” başlıklı bir program yayınladı. Kulak vermekte fayda olabilir.

İkincisi de P Blok Kurucu Ortağı Fethi İzan ile reklam fotoğrafçılığı üzerine yapılmış 15 dakika uzunluğunda bir söyleşi:

ANLAŞMALAR, AYRILIKLAR

Xiaomi Türkiye’deki yaratıcı iletişim çalışmalarını Senfonico ile yürütme kararı aldı. Dijital ve sosyal medya tarafındaki işbirliği de sürecek. (Marketing Türkiye)

Fiba Emeklilik ve Hayat stratejik iletişim danışmanlığı için Grup7 İletişim ile anlaştı. (Sigorta Life)

Amerikan Hastanesi dahil birçok sağlık kuruluşunu bünyesinde bulunduran Vehbi Koç Vakfı Sağlık Kuruluşları sosyal medya iletişimi için Glamly Digital ile anlaştı.

Havas bünyesindeki ajanslardan Engage İstanbul, temizlik markaları Perwoll ve Tursil’e dijital ve sosyal medya iletişimi hizmeti vermeye başladı.

Ortak çalışma alanı Workinton yeni dönemde iletişim çalışmalarını Excel ile yürütecek. (Sağlıklı Markalar)

Red And Grey iLab Holding markalarından HangiKredi’ye yaratıcı dijital ajans hizmeti verecek.

Görüntülü sohbet uygulaması Azar, proje bazlı çalıştığı Roy+Teddy ile işbirliğinin kapsamını genişletti. Ajans bundan böyle Azar’ın Türkiye’deki tüm yaratıcı iletişim çalışmalarından sorumlu olacak. (Campaign TR)

Online market alışverişi girişimi istegelsin tüm yaratıcı iletişim faaliyetleri için MARKA ile çalışmaya başladı. İlk iş olarak da yeni marka yüzüyle -Güven Kıraç- anlaşıldı ve ilk reklam filmi de yayına girdi. istegelsin bundan önce PunchBBDO ve Hazal Kaya / Ali Atay ikilisiyle çalışıyordu.

5 yıla yakın bir süre VMLY&R İstanbul’da kreatif direktör olarak görev yapan ve Cannes’dan Türkiye’ye ilk büyük ödülü getiren ekipte de yer alan Erkan Kaya Deep360’a geçiş yaptı.

Digital Age Yazı İşleri Müdürü Savaş Önemli dergiyle yollarını ayırdı. Yeni adresi, yine aynı unvanla Digital Report dergisi oldu.

MediaCat Yazı İşleri Müdürü Haluk Kasarcı da görevinden ayrıldı. Yerine aynı dergide editörlük yapan Arzu Nilay Kocasu geçti.

‘Kıdemli Editör’ unvanıyla Campaign Türkiye’yi yayına hazırlayan Kamer Yılmaz da son sayı itibarıyla dergiden ayrıldı.

BAZI ETKİNLİKLER

Haber Yazımı 102: Türkiye Gazeteciler Sendikası tarafından 21 Nisan akşamı saat 20.30’da Zoom üzerinden gerçekleştirilecek. Eğitimi verecek kişi, geçmişte BBC’deki haberleriyle tanıdığımız bağımsız gazeteci Rengin Arslan. Ücretsiz katılım için şu formu doldurmak yeterli.

Digitalzone Meetups Nisan 2021: 27 Nisan günü saat 19.00’da, OnCrawl sponsorluğunda düzenlenecek olan etkinlikte iki konu başlığı konuşulacak. Önce Opdcom’dan Serbay Arda Ayzit ”Sitenizin Tarama Verilerini Segmente Ederek Nasıl Daha İyi İçgörüler Elde Edebilirsiniz?” başlıklı bir sunum yapacak. Ardından da Zeo Agency’den Metehan Urhan ”SEO Uyumlu İçerik Stratejisi ile Daha Fazla Organik Trafik Kazanmak” üzerine konuşacak. Katılım ücretsiz.

IAB Gaming Webinar: Markaları ve ajansları oyun dünyasını keşfetmeye çağıran etkinlik 4 Mayıs’ta gerçekleşecek. Sponsorlar Adcolony, Pepsi ve Publishme. Saat 10.00’da başlayıp 15.30’a kadar sürecek etkinliğe katılım ücretsiz. Detaylar ve program şurada.

BAZI İPUÇLARI

 • 29 psychological tricks to make you buy more. Ever suffered from buyer’s remorse? You’re not alone. (Visual Capitalist)
 • 15 influencer marketing experts give their predictions for 2021. Learn where your focus should be, what changes are coming and some future trends to keep an eye on. (Influencer Marketing Hub)

BİTİYOR 🙂

Bu sayıyı aşırı kişisel bir notla bitirelim. Yaklaşık 4 yıldır aynı evi paylaştığım, kendisinden çok şey öğrendiğim, ihtişamlı yelelerine saygıda kusur etmediğim değerli arkadaşım Bahti’yi, uzunca bir mücadelenin sonunda uyutmak zorunda kaldık. Ardında aşağıdaki gibi havalı fotoğraflar bıraktı. Klavyenin üzerine uzanmak suretiyle de olsa bültenin önceki sayılarına bir şekilde katkıda bulunduğu için arşivde yer almayı da hak ediyor sanırım.

Durumlar böyle. Esen kalın.

Bülteni her hafta e-posta kutunuzda bulmak isterseniz şu formdan kayıt olabilirsiniz. Formu doldururken çerez ve gizlilik politikasını da kabul etmiş olursunuz. Her türlü şikayet ve öneri için de akin@haylayt.net adresini kullanabilirsiniz.