Haylayt Pi 017

11 Nisan 2021

Haylayt iş dünyası ve pazarlama iletişimi odaklı; medya, eğlence, teknoloji, iş yaşamı, girişimcilik, tasarım gibi konulara eğilen bir haftalık bülten. Ücretsiz abone olmak için aşağıdaki forma e-posta adresinizi bırakabilirsiniz. Formu doldururken çerez ve gizlilik politikasını da kabul etmiş olursunuz.

Haylayt 1.000 abone barajını aştı. Bu haberi yine stok görsel evreninden arkadaşlarla kutladık. Abone sayısında oynamalar olabilir tabii. Peş peşe 5’ten fazla e-postayı açmamış aboneler listeden çıkarılıyor. Sonuçta bir bülten için nitelik ve ilgi düzeyi nicelikten çok daha önemli 🙂

İŞ YAŞAMI

PwC Türkiye İnsan Kaynakları Liderlerinin Gündemi başlıklı raporunun 2021 versiyonunu paylaştı. Farklı büyüklükte ve sektörde hizmet veren şirketlerin insan kaynakları liderlerinin katılımıyla gerçekleştirilen araştırmanın sonuçları PwC’nin sitesinde. Öne çıkan bazı notlar da aşağıda.

İK liderlerine göre, 2021 yılı önceliklerini yerine getirirken en çok karşılaşılan zorluklar şunlar:

 • Çalışanların kaygı ve tükenmişlik duyguları 
 • Sanal çalışma ortamı sebebiyle zayıflayan şirket kültürü 
 • Belirsizlik ortamında plan yapamama

Yine İK liderlerine göre sahip olunması gereken kritik yetkinlikler:

 • Belirsizlikleri yönetme
 • Değişim yönetimi 
 • Öğrenme çevikliği 
 • Stratejik düşünme 
 • Analitik düşünme 
 • Yaratıcılık ve inovasyon
 • Teknolojik bilgi
 • Paydaş yönetimi 
 • Karmaşık problem çözme 
 • Liderlik

Bu noktada sektörün ‘meşhurlarından’ Yüce Zerey’in “Dijital Ego” başlıklı sunum/yazı karışımı paylaşımına göz atılabilir. “Kurumsal olarak ne yapmalı” bölümünden kısa bir alıntı: 

 • Çalışanlarının, paydaşlarının, müşterilerinin insan olduğunu ve onlara insan gibi davranmayı unutma.
 • Bugünün empatisinin yarının KPI’larına katkı sağlayacağını hatırla.
 • Eksiklerinle, hatalarınla ve arızalarınla yüzleş, bugünün KPI’larının arkasına sığınma.
 • Kendini aldatma ihtiyacını duymayacak olgunluk seviyesine gelmeye çalış, illüzyonlarından arın. 
 • İmkansız bir hedef belirlemenin geleceğe değer katmaktan ziyade bugünü değersizleştirdiğini unutma.

Kişisel gelişim sularına birazcık girmişken de oradan devam etmek isteyen olur belki. Fast Company’de iş yaşamı ve mutluluk odaklı şöyle bir yazı var: “We’re defining success wrong, and it’s hurting our happiness.”

Salgın sonrası ofis yaşamı üzerine yüzlerce makale yazıldı, bir o kadar öngörü paylaşıldı. Farklı mobilya ve dekorasyon şirketleri tarafından garip sayılabilecek konseptler de geliştirildi tabii. ABD merkezli ofis mobilyaları üreticisi Steelcase de bu furyaya çadır fikriyle katılıyor. Fotoğrafı aşağıda, diğer örnekleri Fortune dergisinde.

Kamu spotu: Kalabalık Zoom toplantısına geç kalıp ahaliyi bakışa bakışa beklemek zorunda bırakmadan önce şu tweet’i hatırlayın.

AJANS, MARKA vs.

Deloitte, sektör dernekleri adına hazırladığı “Türkiye’de Tahmini Medya ve Reklam Yatırımları 2020” raporunu yayınladı. Rapora göre Türkiye’de toplam medya yatırımları 13 milyar 976 milyon TL olarak gerçekleşti. Mecra dışı reklam yatırımlarıyla beraber, toplam medya ve reklam yatırımları ise bir önceki yıla göre yüzde 24 oranında büyüyerek 17 milyar 469 milyon TL oldu. Tamamını pdf formatında indirebileceğiniz rapordan yine birkaç not:

 • 2020’de reklam yatırımlarını en çok artıran sektörler; perakende, sağlık/medikal ve temizlik.
 • Bir önceki yıla göre dijitale yapılan yatırımlar %39, televizyona yapılan yatırımlar %23 artmış.
 • Radyo %10, açıkhava %15, basın %28 düşüş yaşamış.
 • Toplam yatırımların mecralara göre dağılımı şöyle: Dijital %54, TV %36, açıkhava %5, basın %3, radyo %2, sinema %0,2.

WPP’nin ajans birleştirme faaliyetleri tam gaz devam ediyor. Son olarak 4129Grey ve Ogilvy İstanbul AKQA Group çatısı altına girdi. Grubun liderliğini Alemşah Öztürk yürütecek. Emine Çubukçu da Ogilvy İstanbul CEO’su olarak devam edecek. Yakın geçmişi şöyle bir özetlemek gerekirse; 

 • Alemşah Öztürk 2007 yılında 4129’u kurdu.
 • 2012’de WPP o dönemin önde gelen dijital ajanslarından biri olmayı başaran 4129’u satın aldı.
 • 2015’te 4129 ve ‘geleneksel’ yaratıcı ajans Grey birleştirilerek 4129Grey adını aldı ve başına Alemşah Öztürk getirildi.
 • Diğer taraftan Ogilvy İstanbul 2019’da yine dönemin başarılı dijital ajansı Wanda’yı bünyesine kattı.
 • Kasım 2020’de globalde AKQA ve Grey’in birleştirileceği duyuruldu.

Pazarlama Türkiye tarafından düzenlenen Rise of Brands Ödülleri internet üzerinden yapılan oylamalarla sahiplerini buldu. 105 kurumun oylandığı yarışmanın kazananlarına “Yükselen Marka” ödülü verildi. Sıralı tam liste Pazarlama Türkiye’de.

Olan biten

Hafta boyu olup bitenlerden akılda kalanları hızlıca hatırlayalım:

Cannes Lions organizatörleri festivalin bu yılki ayağının ‘yüz yüze’ gerçekleşmesini çok istiyordu. Hatta bu yönde resmi duyuru da yapılmıştı ama son karar olarak festivalin online’a taşınacağı açıklandı. Belirtilen tarih ise 21-25 Haziran.

Türkiye’ye temsilci atamayan ve bu sebeple 19 Şubat’ta reklam yasağı getirilen Pinterest geri adım attı. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) reklam yasağının kaldırıldığını duyurdu.

Amazon Türkiye gıda ve içecek satışına başladı. Amazon’un Gebze’de yeni bir operasyon merkezi kuracağı haberleri de geliyor. (Webtekno)

Clubhouse yayıncıların para kazanabilmesini sağlayacak bir adım atarak bağış sistemini hizmete aldı. Severek dinlediğiniz isimleri ‘fonlamak’ mümkün artık.

İçerik üreticilerini fonlamak demişken, Patreon aldığı yeni yatırımla değerlemesini 4 milyar dolara yükseltti. Yapılan bağışlardan %12’ye varan komisyonlar kesen platformun aldığı son yatırımın miktarı 144 milyon dolar. 

Gittigidiyor 20’nci yılına özel yeni logo ve marka yüzünü tanıttı. Tribal Worldwide İstanbul imzalı şu reklam filmiyle:

46’ncı yılını kutlayan Microsoft da ilk günlerine vurgu yapan bir kampanya başlattı. İlk logosuna benzeyen nostaljik bir logo, ilk kartvizitler, ilk satılan ürün derken epeyce malzeme döktü ortaya. Henüz görmediyseniz Instagram hesabı sizi bekler.

Geride bıraktığımız haftanın en dikkat çeken işlerinden biri, Volvo’nun küresel ısınma ve iklim değişikliğine vurgu yaptığı reklam filmiydi. “Ultimate Safety Test” adını taşıyan filmin yaratıcı ajansı Grey.

MEDYA, EĞLENCE

Mütemadiyen podcast programları dinliyoruz, öneriyoruz, hatta bizzat kaydediyoruz. Ama dinleyicileri hakkında pek elle tutulur bilgiye sahip değiliz. Podcast yapım şirketi Podbee Media ve Ipsos işbirliğiyle yapılan “Türkiye’de Podcast Bilinirliği ve Dinleme Alışkanlıkları” araştırması bu bilgi eksikliğini giderme yolunda önemli bir adım. 14 yaş ve üzeri 16 bin kişiyle gerçekleştirilen araştırmadan birkaç not:

 • Türkiye genelinde podcast bilinirliği %11.
 • Bu oran 45 yaş altında %16’ya, İstanbul’da ise %19’a çıkıyor.
 • Türkiye’de 650 bin aktif podcast dinleyicisi var. Ara sıra dinleyenlerin sayısı 2 milyona yakın.
 • Aktif podcast dinleyicilerinin %53’ü 25 yaş ve altı.
 • Podcast’in ne olduğunu bilen ama dinlemeyenlerin bu duruma gösterdiği gerekçe, %35’le “vakit bulamamak”. İlgi alanına uygun podcast olmadığını söyleyenlerin oranı da %19.

Demirören Grubu, yerli yapımları bünyesinde toplayacak bir dijital platform kurdu. Dramax adlı platformun lansmanı 14 Nisan’da yapılacak ve yayın hayatına İspanyolca ve Arapça dublaj seçenekleriyle başlayacak. (Marketing Türkiye)

GAİN 21,90 TL aylık ücretle premium üyelik modelini duyurdu. Ücretsiz üyelik de devam ediyor ama içerikler kısıtlı elbette.

HBO, efsane dizisi Game of Thrones’un 10’uncu yılı şerefine “MaraThrone” adını verdiği bir kutlama maratonu başlattı. Bu kapsamda, YouTube kanalında şuna benzer birçok video yayınladı:

ANLAŞMALAR, AYRILIKLAR

Küçük ev aletleri markası Arzum stratejik iletişim çalışmalarını Salt İletişim Grup ile yürütme kararı aldı. (Campaign TR)

Türk Henkel dijital projeler için Med Partners ile çalışma kararı aldı. (Ad Just Brand)

Alışveriş ve eğlence merkezi İstanbul Cevahir’in yeni iletişim ajansı ZB Medya İletişim oldu.

İçerik Bulutu Turkcell.com.tr, Turkcell Pasaj ve Turkcell Blog için içerik hizmeti vermeye başladı. (Twitter)

HDI Sigorta Tekerlekli Sandalye Basketbol Süper Ligi’ne isim sponsoru oldu. Sözleşme 2020-2021 sezonunu kapsıyor. (Fanatik)

Podcast ağı Podfresh ve müzik severleri bir araya getirmeyi amaçlayan bir uygulama olan Macromusic podcast içerikleri geliştirmek üzere işbirliğine gidiyor. Macromusic geçtiğimiz ay 2 milyon dolar değerlemeyle yatırım almıştı. (Egirişim)

Elektrikli ev aletleri markası Fakir’in yeni CMO’su Zümrüt Tamer oldu. Tamer son olarak Groupe SEB’de benzer bir görevdeydi. (Medyaloji)

Rabarba Kreatif Direktörü Murat Yaylagül Büyük Balık’a ortak olarak katıldı. Büyük Balık geçtiğimiz yıl Engin Kafadar ve Emir Işık tarafından kurulmuştu. (Campaign TR)

Son olarak VMLY&R’de yaratıcı ekip lideri olarak çalışan Necati Kaya yine aynı unvanla Alametifarika kadrosuna dahil oldu. (MediaCat)

2005’ten bu yana San Francisco Üniversitesi’nde pazarlama ve tüketici davranışları üzerine dersler veren Gülnur Tumbat, San Francisco ve Ankara merkezli araştırma ve veri analizi şirketi Kimola’ya hissedar ve danışma kurulu üyesi olarak katıldı.

BAZI İPUÇLARI

 • Affiliate Marketing ve avantajları (Zeo)
 • How video is influencing consumer decision-making in 2021? (World Tech News)

BAZI ETKİNLİKLER

KOBİ E-ticaret Zirvesi: iyzico ve Ideasoft liderliğinde, Pazarlamasyon’un kürasyonuyla hazırlanan online zirve 15 Nisan’da. Detaylar kendi sitesinde.

Online Marketing Zirvesi: Anadolu Üniversitesi Marketing Anadolu kulübünün her yıl düzenlediği Kampüste Marketing etkinliği bu yıl malum şartlar sebebiyle bu ismi aldı. 16-17 Nisan tarihlerinde gerçekleşecek ve sektörden birçok önemli ismi ağırlayacak olan zirveye katılım ücretsiz, kayıt zorunlu.

Cannes Young Lions Türkiye: Cannes Lions Uluslararası Yaratıcılık Festivali’nin gençlere yönelik olarak düzenlenen yarışması için Türkiye eleme süreci devam ediyor. 25 Haziran 1990 sonrası doğumlu kişilerin katılabileceği seçmeler için son başvuru tarihi 20 Nisan. PR, Tasarım, Medya, Dijital ve Film kategorilerinde başvuru alınıyor. Detaylar kendi sitesinde.

Akbank UniChallenge+: IAB Türkiye tarafından Akbank desteğiyle düzenlenen; 3. ve 4. sınıf öğrencileriyle yeni mezunları dijital sektöre ısıtmak üzere tasarlanmış iki haftalık bir eğitim programı olan UniChallenge+ için son başvuru tarihi 27 Nisan.

Dijital Pazarlama ve Sosyal Medya Sertifika Programı: Kadir Has Üniversitesi Yaşam Boyu Eğitim Akademisi ve Üretimhane işbirliğiyle gerçekleştirilecek eğitim 12 gün ve toplam 60 saat sürecek. 22 Mayıs’ta başlayacak programın ücreti 2.700 TL. Detaylar sitede.

BAZI İŞ İLANLARI

Farklı mecralardan derlediğimiz ve bülten okurlarına hitap edeceğini düşündüğümüz iş ilanları. Unvanları Türkçeye çevirmemeye, kurum nasıl paylaştıysa öyle bırakmaya da özen gösteriyoruz.

KFC Türkiye | Digital Marketing Manager: Benzer alanlarda en az 8 yıl deneyimli, liderlik özelliklerine sahip, farklı ajanslarla çalışmış, çok iyi derecede İngilizce bilen… (LinkedIn)

MPR İletişim Danışmanlığı | Grup Direktörü: Meslekte en az 10 yıl deneyimi olan, sosyal bilimler alanında yüksek öğrenim görmüş, uluslararası müşterilerle çalışabilecek düzeyde iyi İngilizce konuşan ve yazan… (Marketing Türkiye)

Yapı Kredi | Sürdürülebilirlik ve Kurumsal Sosyal Sorumluluk Uzmanı: Sürdürülebilirlik alanında teknik bilgi ve analiz yetkinliğine sahip, bu alanda ve tercihen bankacılık sektöründe 2 yıl deneyimli, sonuç odaklı ve sorumluluk alan… (LinkedIn)

OLIVER | Çeşitli Pozisyonlar: Kreatif Ekip Lideri, Dijital Sanat Yönetmeni, Reklam Yazarı ve Müşteri İlişkileri Yöneticisi arayışı var. Detaylar: (Bigumigu)

Kapital Medya | Sosyal Medya Uzmanı: En az 2 yıl iş deneyimi olan; pazarlama, marka iletişimi, reklam ve medya konularına ilgi duyan, tercihen online içerik yönetim sistemlerini (WordPress vb.) kullanmış… (MediaCat)

BİTİYOR 🙂

Bu sayıyı “yavaş yaşam” trendiyle bitirebiliriz. Birebir çeviri yerine “sakin yaşam” demek daha doğru olabilir tabii ama Think With Google öyle kullanmayı uygun bulmuş. Şu bağlantıda YouTube trendleri ışığında hazırlanmış bir derleme var. Bahsi geçen videolardan biri de bu:

Durumlar böyle. Esen kalın.

Bülteni her hafta e-posta kutunuzda bulmak isterseniz şu formdan kayıt olabilirsiniz. Formu doldururken çerez ve gizlilik politikasını da kabul etmiş olursunuz. Her türlü şikayet ve öneri için de akin@haylayt.net adresini kullanabilirsiniz.