No: 015

28 Mart 2021

Haylayt iş dünyası ve pazarlama iletişimi odaklı; medya, eğlence, teknoloji, iş yaşamı, girişimcilik, tasarım gibi konulara eğilen bir haftalık bülten. Ücretsiz abone olmak için aşağıdaki forma e-posta adresinizi bırakabilirsiniz. Formu doldururken çerez ve gizlilik politikasını da kabul etmiş olursunuz.

Özensiz kurum içi dergilerin girişi gibi olacak ama bültene ‘bizden haberlerle’ başlayalım. Haylayt, Türkiye Araştırmacılar Derneği tarafından 7-8 Nisan tarihlerinde düzenlenecek olan 24. Araştırma Zirvesi’nin medya sponsorlarından biri oldu. Zirveden özet niteliğinde notlar çıkarıp hem sizinle hem de zirve katılımcıları ve dernek üyeleriyle paylaşacağız.

İkinci haber: Haylayt’a kardeş geliyor. Girişimcilik, teknoloji ve yeni ekonomi odaklı haftalık bir bülten hazırlığındayız. Temel mantık, üslup ve akış bu bültenle aynı. İsmi Stopaj. Pek havalı bir isim değil, evet. Ama her ne kadar ağız dolusu ‘start up’ desek de, ‘entrepreneur’ desek de tüm girişimcilerin ortak noktası stopaj vergisi ve onun temsil ettiği gerçek dünya. Yeni bülten de gerçeklerden uzaklaşmadan, yüze yakın yerli ve global kaynaktan süzülerek hazırlanan faydalı bir yayın olacak. Üç vakte kadar.

Haftanın olayı şüphesiz ki bir yük gemisinin Süveyş Kanalı’nda karaya oturmasıydı. Çin’den Hollanda’ya giderken yakalandığı kum fırtınasının etkisiyle 24 Mart’ta Süveyş Kanalı’nda karaya oturan Ever Given adlı dev yük gemisi, Pazar günü itibarıyla hala kurtarılmayı bekliyor (Euronews TR). Küresel ticarete olası etkilerini görebilmek adına birkaç not:

 • Küresel ticaretin %12’si bu kanaldan geçiyor.
 • Kanal sayesinde Asya ile Avrupa arasındaki mesafe 6 bin kilometre kısalıyor.
 • Günlük konteyner gemisi trafiğinin %30’u burada.
 • Kanaldan günlük yaklaşık 10 milyar dolar değerinde mal geçiyor.
 • Hali hazırda 200’den fazla gemi kanaldan geçiş için sırada bekliyor. Seyir halindeki 100’e yakın gemi de o bölgeye doğru ilerliyor.
 • Ever Given 20 bin konteyner kapasitesine sahip.
 • CNN geminin nasıl kurtarılacağını çocuklara sordu ve aldığı cevaplardan oluşan bir video paylaştı. (Twitter)
 • İş makineleriyle yürütülen çalışmalar sonuç vermezse geminin yükü ve yakıtı boşaltılacak.
 • Geriye de muhtemelen şu fotoğrafla yapılmış binlerce ‘caps’ kalacak:

İŞ YAŞAMI

Yoğun Zoom toplantıları uzaktan çalışma düzeninin nefret objesi haline gelmeye başladı. Kurumlar da bu nefreti en aza indirmek adına çeşitli önlemler alıyor. Haftanın son iş gününü Zoom’suz Cuma ilan eden Citigroup da o kurumlardan biri. Cuma günleri online toplantıları koymamayı ya da en aza indirmeyi hedefleyen CEO Jane Fraser’ın duyuru metninde şöyle bir ifade de geçiyor: (DijiFi)

 • “Geri bildirimleriniz ve kendi deneyimlerim neticesinde, ev ve iş arasındaki çizgilerin bulanıklaşmasının ve pandemik iş gününün acımasızlığının refahımızı olumsuz etkilediğini görüyorum. Ve bunun sürdürülebilir olmadığını düşünüyorum.”

Türkiye Gazeteciler Sendikası da adil bir uzaktan çalışma düzeni için 12 maddelik bir öneri listesi hazırladı (Independent TR). Önerilerden ikisini buraya da not edelim:

 • Uzaktan çalışanın mesai saatleri ve ara dinlenme süreleri net olarak belirlenmeli ve bu süreler işverence suistimal edilmemelidir.
 • Mesai saatleri dışında, ara dinlenme sürelerinde ve hafta tatillerinde çalışanın, ulaşılamama hakkına saygı gösterilmelidir.

Uzaktan çalışma düzeni, insanların mevcut işlerini sorgulaması için de fırsat sunuyor. Kaspersky’nin “İşin Geleceğini Güvence Altına Almak” başlıklı raporuna göre Türkiye’de, önümüzdeki bir yıl içinde işini değiştirmeyi düşünenlerin oranı %23 (Marketing Türkiye). Bu isteği tetikleyen ilk neden %50 oranında daha yüksek maaş beklentisi. İkinci sırada ise %46 ile daha iyi bir iş-yaşam dengesine kavuşma hayali geliyor.

Microsoft hibrit bir dünyada değişime ayak uydurmak ve yeniliği sürdürmek için alabilecekleri 5 adımı anlattığı ücretsiz bir e-kitap hazırladı. Merak edenler formu doldurarak indirebilir.

Evindeki çalışma ortamından sıkılanlar da Dezeen’in “11 stylish home-working spaces” derlemesine bakıp biraz ferahlayabilir. Şöyle şeyler var:

AJANS, MARKA, REKLAM vs.

Durex, Dettol gibi markaları bünyesinde barındıran Reckitt Benckiser, adında sadeleşmeye gittiğini ve bundan sonra yola Reckitt olarak devam edeceğini açıkladı. Yeni logo çalışmasını da içeren değişim sürecini Havas grubu ajanslarından Conran Design Group yürüttü. (Adweek)

Reckitt’in en büyük rakiplerinden P&G’nin pazarlama direktörü Mark Pritchard, grup yöneticilerine yönelik yaptığı bilgilendirmede “pazarlamanın geleceğini görmek istiyorsanız Çin’e bakın” ifadesini kullandı. Bültende anılmayı hak eden bir cümle. Pritchard’ın dikkat çektiği diğer konu da 5G teknolojisi. Çin, P&G’nin en büyük e-ticaret pazarı. (The Drum)

Nike ve H&M geçen yıl Uygur Türklerine zorla pamuk toplattırılmasıyla ilgili kaygılarını dile getirmiş ve ürünlerinde Çin pamuğu kullanamadıklarını duyurmuştu. Geçtiğimiz hafta bu açıklamaları hatırlatan bir grup tarafından Çin sosyal ağı Weibo’da boykot çağrısı yapıldı ve bu çağrı geniş kesimlerden destek gördü. Aralarında JD’nin de bulunduğu birçok e-ticaret platformu bu iki markanın ürünlerini satmama kararı aldı. (BBC TR)

Perakendeden devam edelim. Amerika’da yapılan bir araştırma, tüketicilerin fiziksel mağazalardan alışveriş yapmayı özlediğini gösteriyor (Chain Storage). Birkaç not:

 • Bu özlemin en önemli nedeni, %79 ile ürünleri deneyebilme ve onlara dokunabilme isteği.
 • İkinci sırada %67 ile ürünleri anında satın alabilme imkanı geliyor.
 • Yeni ürünler keşfetmek (%56) ve daha hızlı iade imkanı da (%34) fiziksel alışveriş özlemini tetikleyen diğer nedenler.
 • Anket katılımcılarının %83’ü, bir e-ticaret platformunun fiziksel mağazası varsa, orayı ziyaret edebileceğini belirtiyor.

Giyim markalarının en önemli sorunlarından biri de sürdürülebilirlik. “Satılmayan ürünlerini sezon sonunda imha ediyor” haberleri geçmişte kulağa havalı gelmiş olabilir ama devir değişti. Artık geçer akçe ‘çevre dostu olmak’. Bunda değişen tüketicilerin katkısı büyük elbette. Hızlı moda çevre dostu olabilir mi? DW Türkçe bu sorunun peşine düşmüş:

E-ticaret güncellemesi 

Yerli e-ticaret şirketleri hareketli bir haftayı geride bıraktı. O tarafta olup bitenleri hızlıca hatırlayalım.

Yemeksepeti veritabanına saldırı gerçekleştiğini ve bazı kullanıcı bilgilerinin çalındığını duyurdu. Kredi kartı dahil finansal bilgilere ve şifrelere zarar gelmediği belirtilen açıklamaya göre telefon numarası, e-posta ve teslimat adresi gibi kişisel bilgiler ele geçirildi.

2015’te kurulan ve önceki ay İngiltere’de de faaliyete başlayan Getir 300 milyon dolar yatırım alarak 2,6 milyar dolarlık şirket değerine ulaştı.

Online / offline mobilya satış girişimi Vivense de hem fiziksel mağaza hem de vivenselondon.com ile İngiltere pazarına giriş yaptı. Yıl içinde mağaza sayısının dörde ulaşması, Almanya’da da ilk mağazanın açılması hedefleniyor.

Daha önce n11’in ikinci el otomobil satışı işine girdiğinden bahsetmiştik. Bu kez de Letgo benzer bir haberle karşımızda. Letgo oto+ adlı hizmetin göze çarpan özelliklerinden biri 14 gün içinde değişim imkanı sunuyor olması.

Hepsiburada bu kez de Hepsifly markasıyla uçak bileti satışına başlıyor. Sitede yurtiçi ve yurtdışı uçuşlara bilet bulmak mümkün.

Ajans tarafı 

Konuşulan reklamlar yaratmak çoğumuzun hayali, hatta var olma nedeni. Ipsos yeni raporunda konuşulan reklamların 4 temel özelliği olduğuna vurgu yapıyor. Örneklerle desteklenen rapora bu bağlantıyla ulaşabilirsiniz. Bahsi geçen 4 özellik ise kabaca şunlar:

 • Kültürel etki
 • Yaratıcı cesaret
 • Pozitif hisler
 • Anlaşmazlık 

Fast Company dergisi her yıl farklı kategorilerde yılın en inovatifleri listesi yapıyor. Bu ayın başında yılın en inovatif 10 reklam ajansı da açıklanmıştı. Listedeki şirketlerden biri de, derginin tanımıyla “yeni tür bir reklam ağı kurmayı başaran” You & Mr Jones. New York merkezli You & Mr Jones ise kendisini “markaların teknolojiyi kullanarak pazarlama faaliyetlerini daha iyi, daha hızlı ve daha ucuza yürütmesini sağlayan bir teknoloji holdingi” şeklinde tanımlıyor. Son rakamlara göre değerlemesi 1,36 milyar dolar. Bünyesinde yaratıcı ajans da var, ‘influencer marketing’ ajansı da. İrili ufaklı birçok girişime de yatırım yapmış durumda. Kafasında “bugünün ideal pazarlama iletişimi yapıları nasıl olmalı” gibi bir soru olanlar için iyi bir cevap You & Mr Jones. Sitesi de ayrıca güzel.

Yurda dönelim. Havas İstanbul geçtiğimiz yılın en dikkat çeken ajans network’üydü desek kimseden pek itiraz gelmez. Yakın geçmişe bakıldığında, diğer gruplarda da sıkça gördüğümüz “ajans satın alma, yeniden yapılanma’ stratejisinin de en iyi işlediği yapı olabilir. Ama sıkça dile getirdikleri bir sorunları var: Havaalanı servisi Havaş’la karıştırılmaları. Bu kez çareyi Emrah Ablak’ın karikafilm konseptinde arıyorlar:

Kreatif direktör, aynı zamanda da Twitter’daki kültür sanat elçimiz Gökhan Yücel “Olmayan Şeyler” adını verdiği öykü kitabını yayınladı. Karakarga Yayınları’ndan çıkan kitabın tanıtım metninden bir bölüm:

 • “Talihsiz zaman yolcuları, zihin implant mağdurları, güneşe ateş eden Adanalılar, reenkarne olmuş kayıp ruhlar, kıyamete giden köz ustaları ve telepat koyunlar bu kitapta buluşuyor.”

Hem marka hem ajans tarafında uzun yıllar geçirmiş bir isim olan Tunç Berkman bir süredir YouTube kanalında Ajans Ziyaretleri konseptiyle programlar yayınlıyor. Bu kez konuk olduğu ajans OMD. Karşısında da Nüzhet Algüneş var. Vakti olanlar için:

İnternetler

İnternette 1 dakikada neler oluyor infografikleri bir ara LinkedIn paylaşımlarının ve sektör sunumlarının vazgeçilemeziydi. Artık eskisi kadar ilgi görmüyor ama internetin dönüşümünü görmek için değerli bir kaynak. Domo tarafından hazırlanan Data Never Sleeps raporunun 2020 versiyonuyla birlikte 2012-2020 arasındaki değişimi gösteren grafiğe bakınca daha anlamlı olabilir. Grafikler aşağıda, yüksek çözünürlüklü versiyonları da Visual Capitalist’te.

Bu işlere girmişken mobil işletim sistemlerinin pazar paylarının 2000-2020 arasındaki değişimine de bakabiliriz:

ANLAŞMALAR, AYRILIKLAR

KIA Türkiye dijital ajansı Done ile işbirliğini genişletme kararı aldı. Markanın çizgi altı ve çizgi üstü çalışmalarını da Done yürütecek. (Medyaloji)

Atıştırmalık markası Züber dijital iletişim faaliyetlerini Senfonico ile yürütecek. (MediaCat)

Markalara 360 derece iletişim hizmeti veren H20 United bilişim şirketi NGN’in dijital ve kreatif ajansı, Yataş’ın da dijital ajansı oldu. (Pazarlamasyon)

Reckitt Türkiye’den iki isim global görevlere atandı. Başak Malkoç Reckitt Marketing Excellence Global Medya Direktörü, Ufuk Değirmenci ise Vanish Global Ticari Pazarlama Direktörü oldu. (MediaCat)

Citroën Türkiye Pazarlama Direktörlüğü görevine yine aynı kurumdan Zeynep Durusu getirildi. (Ekonomist)

Opel Türkiye Satış Müdürü Yiğit Yantaç da 1 Nisan itibarıyla aynı kurumun satış direktörlüğünü üstlenecek. (Ekonomist)

Atıştırmalık sektöründe faaliyet gösteren Şölen’in yeni pazarlama direktörü Aslı Südor oldu. Kendisi daha önce P&G, Atasun Optik, Koton gibi kurumlarda görev yapmıştı. (CMO Society)

Olaylı şekilde kapatılan Olay TV’nin haber müdürü Ali Ekber Aydın aynı unvanla Halk TV’ye transfer oldu. Aydın daha önce Kanal D ve HaberTürk’te de görev yapmıştı. (Medya Koridoru)

BAZI ETKİNLİKLER

Marka Kimliği Yaratma | Instagram 101: Geçmişte GQ ve Vogue dergilerinde farklı görevler üstlenen, şimdi OnDakka adını verdiği kendi ajansıyla yoluna devam eden Deniz Bulutsuz tarafından online olarak yürütülecek eğitim 5 saat sürecek. Tarih 17 Nisan, ücret 400 TL, detaylar Kolektif Academy’de.

Finans Dünyasında Dijital Dönüşüm: Fortune Türkiye’nin düzenlediği Dijital Masa Toplantıları serisinin yeni ayağında finans ve dijitalleşme ele alınıyor. Farklı bankalardan GMY düzeyinde isimlerin de konuşmacı olarak katılacağı panel 6 Nisan’da Zoom üzerinden gerçekleşecek. Detaylar Twitter’da.

RepMan Forum 2021: RepMan İtibar Araştırmaları Merkezi tarafından 10 Nisan’da “güven” temasıyla gerçekleştirilecek olan etkinliğe katılım ücretsiz ama kayıt zorunlu. Kaydınızın kesinleşmesi için dilediğiniz bir sivil toplum kuruluşuna dilediğiniz miktarda bağış yapmanız gerekiyor. Detaylar ve kayıt şurada.

KOBİ E-ticaret Zirvesi: iyzico ve Ideasoft liderliğinde, Pazarlamasyon’un kürasyonuyla hazırlanan online zirve 15 Nisan’da. Detaylar kendi sitesinde.

BAZI İŞ İLANLARI

Aykargo | Marketing Manager: İlgili alanlarda en az 8 yıl deneyim sahibi, tercihen e-ticaret veya lojistik sektörlerinde çalışmış; stratejik düşünme, koordinasyon ve karar verme becerileri gelişmiş… (LinkedIn)

LC Waikiki | International Digital Marketing Manager: Performans pazarlama yönetimi alanında en az 6 yıl deneyimli, dijital CRM deneyimi olan, güçlü analitik becerilere sahip… (LinkedIn)

Karpat | Account Supervisor: Marka yönetimi konusunda en az 4 yıl ajans deneyimi olan, problem çözme ve planlama konularında becerikli, iyi derecede İngilizce bilen… (Bigumigu)

Hepsiburada | Marketing Communications Manager: Pazarlama iletişimi veya pazarlama alanlarında en az 10 yıl deneyimli, geleneksel pazarlama iletişiminde başarısını kanıtlamış; analitik düşünen, yaratıcı ve motive… (LinkedIn)

Krombera | Social Media Group Head: Sosyal medya ve dijital pazarlama alanlarında en az 6 yıl deneyimli, sözlü ve yazılı iletişim becerisi yüksek, dijital mecraların dinamiklerine ve kurallarına hakim… (Marketing Türkiye)

Promoqube | Jr. Art Director: En az 2 yıl dijital ajans deneyimi olan, yaratıcılığına güvenen ve görsel fikir/konsept geliştirme konularında istekli, takip etmenin ötesinde tasarım trendlerine yön vermek isteyen… (Pazarlamasyon)

BAZI İPUÇLARI

Startup’lar için iletişim stratejileri. Henüz bir PR ajansına bütçe ayıracak duruma gelmemiş bir girişimken iletişiminizi nasıl yaparsınız? (CNNTürk)

Instagram Study. 102,700,573 posts show how Instagram engagement rate decreases back to its initial values from 2019 (Social Insider)

Anahtar kelimeler nerede, nasıl kullanılmalı? SEO analizi ve doğru anahtar kelime seçiminin yanı sıra; anlamsal aramanın içerik pazarlamasına etkisini bilmek ve anahtar kelimelerini içerikte doğru şekilde konumlandırmak da dijital pazarlama başarısında oldukça belirleyici rol oynuyor. (İçerik.com)

30 proven ideas to increase online sales on your ecommerce website. Are you looking for ways to increase sales on your Ecommerce website? Want to improve the conversion rate on your online shop? (Red Web Design)

BİTİYOR 🙂

Bu sayıyı Eskişehir merkezli üç kurum tarafından (Eskişehir Okulu, Erdem Sanat Alanı ve Yort Kitap) tasarlanan Korona Anıtı projesiyle kapatalım. Katılımcıların katkısıyla çevrimiçi ortamda şekillenecek; koronavirüs salgınına dair bireysel deneyim, duygu, düşünce ve hatıraların nesnelerle temsil edileceği dijital bir anıt. Katılım için salgın süreciyle bağdaştırdığınız bir nesnenin fotoğrafıyla birlikte, seçtiğiniz nesneye dair duygu, düşünce ve hatıralarınızı aktardığınız kısa bir hikayeyi kaydetmeniz yeterli.

Durumlar böyle. Esen kalın.

Bülteni her hafta e-posta kutunuzda bulmak isterseniz şu formdan kayıt olabilirsiniz. Formu doldururken çerez ve gizlilik politikasını da kabul etmiş olursunuz. Her türlü şikayet ve öneri için de akin@haylayt.net adresini kullanabilirsiniz.