No: 008

7 Şubat 2021

Haylayt iş dünyası ve pazarlama iletişimi odaklı; medya, eğlence, teknoloji, iş yaşamı, girişimcilik, tasarım gibi konulara eğilen bir haftalık bülten. Ücretsiz abone olmak için aşağıdaki forma e-posta adresinizi bırakabilirsiniz. Haylayt hakkında detaylı bilgi isterseniz de şuraya göz atabilirsiniz.

AJANS, MARKA, REKLAM vs.

Bankalararası Kart Merkezi (BKM) 2020’ye ait kartlı ödeme verilerini açıkladı (HaberTürk). Birkaç not:

 • Toplam kartlı ödeme tutarı %17 artarak 1,15 trilyon TL oldu.
 • Kredi kartı adeti bir önceki yıla kıyasla %8 artışla 75,7 milyona, toplam kart adeti ise 264 milyona ulaştı.
 • Kredi kartıyla yapılan ödeme tutarı 957,8 milyar TL oldu (%14 artış).
 • Ticari kredi kartıyla yapılan ödeme tutarı %27 artışla 265 milyar TL oldu.
 • İnternetten kartlı ödeme tutarı %37 artarak 260 milyar TL’ye yükseldi.
 • İnternetten en fazla kartlı ödeme, indirim günü olan 27 Kasım’da gerçekleşti (1,9 milyar TL).

Birçok alanda olduğu gibi pazarlama iletişiminde de koronavirüs salgını yeni sorunlar getirdi, eski sorunların üzerini örttü. Toz bulutu dağıldığında eski sorunların hiçbir yere gitmeden orada beklediğini göreceğiz. Şubat ayının ilk haftası olması nedeniyle, iki sektör dergisinin yeni sayısında ‘gidişata dair’ önemli paylaşımlar okuduk. İkisine de Dergilik uygulamasından kolayca ulaşabilirsiniz.

Önce MediaCat. VMLY&R New York’tan Bediz Eker’in yazısından minik bir bölüm var aşağıda. Şapkasını önüne alıp biraz düşünmek isteyenler tamamını okuyabilir.

 • “Türkiye’de de piyasa en nihayetinde toparlayacak ve ajans yöneticileri benzer sorunlarla karşı karşıya kalacak. Ve o an geldiğinde sorunun sadece Covid-19 değil, sektörün yıllardır çözemediği insan kaynakları yönetimi anlayışı olduğu görülecek.”
 • “Sadece fiyat kırmak için ajans değiştiren veya kendi ajansının boğazına basan müşteriler uzun vadede kendi markalarına da zarar verdiklerinin farkına varmalılar.”

Yine aynı sayıda yayınlanan, Happy People Project Başkanı Yaşar Akbaş söyleşisinden:

 • “Neden bizim de ajans içerisinde dijital ve konvansiyonel medya stratejistimiz, direktörümüz olmasın derken; medya şirketi yöneticisi bir arkadaşımızın direktörlüğünde ‘hangi işi hangi mecralara uyarlamalı’ sorularına baştan yanıt veren yeni bir yapının temellerini attık. Zira olay, yaratılan bir konsepti alıp farklı mecralarda paylaşmaktan çıkmış durumda artık.”

Campaign Türkiye de Şubat sayısının kapağını “Yaratıcı endüstriyi 2021’de ne bekliyor” sorusuna ayırmış ve hem ajans hem marka tarafından yöneticilerin görüşlerine yer vermiş.

Hayatına Urla’da WPP Kıdemli Danışmanı olarak devam eden Tuğbay Bilbay’ın şu cümlesinin altını özellikle çizmişim:

 • “Yaratıcı endüstrinin en büyük sorunu teknolojinin yaratıcılığın ikamesi sanılması ve yatırımlarda yaratıcılara gereken payın verilmemesi.”

Blab Kurucu Ortağı Viktor Kuzu da aynı kapak dosyasındaki yazısında, haftalık mesainin dört güne düşme ihtimaline vurgu yapmış. Bu arada mesainin kısalacağı bir gerçek ama yazıdaki gibi gün sayısı olarak mı yoksa günlük çalışma saati olarak mı kısalır emin değilim.

 • “Daralan ekonomiler, iş dünyasında yaşanan ve yaşanacak gelişmeler, evden ve esnek çalışma düzeni, dijitalleşme ile azalan istihdam ihtiyacı, tüketicinin artan deneyim arayışı ve bir yılı aşkın süredir bizi evlerimize hapseden pandemiden sonra yeniden hayatı kucaklama isteği bir araya geldiğinde yedi günlük haftanın dört gün çalışma üç gün tatil olarak çok yakında hayatın gerçeği olacağını söyleyebilirim.”

Markaların yaratıcı işleri kendi içinde halletme yoluna gitmesi, ajansların korkulu rüyalarından biri. Digital Age’de yayınlanan Volkan Budak söyleşisinden bir bölümü de bu minvalde cımbızladım. (Volkan Budak PepsiCo’nun ‘iç ajans’ şeklinde tanımladığı PEP Creative Studio’nun başında.)

 • “…Dolayısıyla bu noktada sizinle çok daha çevik ve etkili çalışabilecek yapılara ihtiyacınız oluyor. Markayı anlayacak, çok daha yakın çalışacak, verilere ve içgörülere tamamen ulaşabilen yapılar giderek daha değerli bir hale geliyor. Bu açıdan bu projede bir iç ajansımızın olması çok değerliydi.”

Pazarlama iletişimi devi WPP ve sosyal medyanın yıldızı TikTok geniş kapsamlı bir işbirliğine gidiyor. Grup ajanslarının TikTok pazarlama ürünlerine erken erişim hakkı elde etmesini ve ‘influencer’ işbirliklerini de içeren anlaşma sonrası WPP hisseleri yükselişe geçti. (MarketWatch)

Super Bowl reklamları önceki yıllara kıyasla daha az konuşuldu gibi. Ya da etkisi buralara ulaşmadı diyebiliriz. Bu yılki filmlerinin tamamını izledikten sonra aklımda en çok yer edinen Goodby Silverstein imzalı Doritos 3D | Flat Matthew işi oldu. Bunda biraz da ilk kısımlarıyla eskilerin Mr.W reklamını hatırlatmasının etkisi olabilir.

İŞ YAŞAMI

Koronavirüs salgınının en çok etkilediği alanlardan biri iş yaşamı. Uzaktan çalışma veya hibrit çalışma modelleri ve daha kısa mesai düzeni en çok üzerinde durulan noktalar. Bir de boş kalan ofislere ne olacağı sorusu var tabii.

Ipsos tarafından Ocak 2021’de gerçekleştirilen Job Stress and Disruption başlıklı rapora göre çalışanların %80’i salgın sebebiyle zorluk yaşadığını belirtiyor. Örneğin çalışan ve çocuk sahibi olan her on kadından altısı ailevi baskılardan dolayı stres yaşadığını belirtiyor. Çocuklu ailelerin stres yaşamalarındaki sebeplerden biri alışılmadık saatlerde çalışıyor olmak.

Uzaktan çalışma düzeniyle birlikte hayatımıza Zoom fatigue kavramı da girmişti. Neyse ki bu tükenmişliği, yılgınlığı daha az Zoom toplantısı ve en azından kamerayı kapatma özgürlüğüyle hafifletebildik.

Sleep as Android adlı uygulamanın verilerine göre salgınla birlikte yatakta bir saat daha fazla zaman geçiriyoruz. Yemek kartı Sodexo da uzaktan çalışma düzeninin kahvaltı ve öğle yemeğini birer saat ötelediği verisini paylaşmıştı. Aynı paylaşımda Bodrum’da yemek harcaması oranının %14 yükseldiği notu da var. (Dünya)

İK ve yönetim danışmanlığı şirketi Mercer tarafından geçtiğimiz Eylül ayında paylaşılan araştırmanın sonuçları, Türkiye’de firmaların %45’inin uzaktan çalışmayı kalıcı hale getirmeyi düşündüğünü gösteriyordu. (NTV)

IPPA Communications’tan Fatmanur Erdoğan uzaktan çalışmanın kalıcı hale gelmesi için akıllardaki yeni soruların cevaplanması gerektiği görüşünde (AA). O sorulardan bazıları:

 • Çalışanın 24 saat online olması beklenecek mi?
 • Evden veya başka bir mekandan çalışanlara ev / mekan kirası desteği verilecek mi?
 • Hem anne hem baba uzaktan çalışma düzeninde olduğunda, çocuklarının kreş ücreti karşılanacak mı?
 • Her çalışan için günlük yemek ücreti ödenecek mi?

Sorular çoğaltılabilir. Bu arada, yukarıdaki haberde geçen mekan bağımsız çalışma tanımlaması günlük dile yerleşirse ‘evden / uzaktan çalışma’ karmaşasını da sonlandırabilir.

Boş kalacak ofislere ne olacağı sorusu hala net bir cevap bulamadı. Evsizler ve düşük gelirliler için barınma alanlarına çevirmek gibi iyimser hayaller okuyoruz ama gerçeğe dönüştüğünü görme ihtimalimiz sıfıra yakındır. Invoca adlı teknoloji şirketinin başına gelen gibi uç örnekler görmemiz de olası. Geçtiğimiz Mart ayında 210 çalışanını evlerine gönderen şirketin Kaliforniya’daki ofisi yaklaşık 20 bin arı tarafından ele geçirilmiş. (Inc)

Bu bölümü masa başında yapılabilecek on basit egzersizle bitirelim (Creative Bloq). Evet, benzer öneriler hep geliyor ve sıklıkla unutuluyor ama arada yapmak lazım.

MEDYA, EĞLENCE

The New York Times dördüncü çeyrek rakamlarını açıkladı. Durumlar yine her gazete sahibini kıskandıracak seviyede. Gazete 2020’de 3,2 milyon dijital abone kazanarak toplam abone sayısını 7,5 milyona çıkardı. Yeni abone kazanımı açısından yıl içinde iki önemli sıçrama yaşanmış. Birincisi salgın sebebiyle girilen ilk karantina dönemi, ikincisi ise ABD seçimleri. Reklam gelirleri son çeyrekte %26’lık düşüşle 392 milyon dolara gerilese de yeni aboneler gazetenin seneyi 250 milyon dolar kârla kapatmasına yetti. (Journo)

Gelir demişken araya sıkıştıralım. Hatırlarsınız, ülkemizin en köklü müzik kanallarından olan Dream TV 2020 ortasında kapanmıştı. News Lab Turkey kanalın kurucu yayın yönetmeni Şafak Ongan ile Dream TV ve müzik yayıncılığı üzerine bir söyleşi yayınladı. Şu kısım dikkat çekici:

 • “Müzik kanallarının sadece TV’den gelen gelirle dönmesi imkansız. Bazı büyük holdinglerin bazı işlerinde her zaman kârlılığa bakılmaz. O işin gruba yarattığı katma değere, gruba kattığı imaja, memleketin sanat ve kültür dünyasına yaptığı katkılara ve benzeri kriterlere bakılır. Ancak böyle olduğunda bir müzik kanalı tek başına ayakta durabilir. Yoksa şu anda zaten ekonomik olarak kârlılığı olan radyo istasyonları olan gruplar müzik kanalı sahibi. Onlar da 360 derece satışlarla vs.’lerle ancak yıl sonu başa baş çıkıyorlardır.”

Spotify da dördüncü çeyrek raporunu paylaştı (Webtekno) Birkaç rakam:

 • Aktif kullanıcı sayısı 345 milyon.
 • Premium kullanıcı sayısı ise 155 milyon. Bu da yıl içinde %24 artış yaşandığını gösteriyor.
 • 2021’de hedeflenen toplam kullanıcı 407 ila 427 milyon aralığında.

Spotify ile ilgili önemli bir detay: Geçtiğimiz yıl Türkiye’de meditasyon odaklı podcast yayınlarının tekil dinleyici sayısında %886 artış yaşandı. Önceki yıl podcast’in bu kadar popüler olmayışı da göz önünde bulundurulmalı tabii ama her türlü önemli bir veri. (Teknosafari)

TikTok’un başarısı diğer sosyal ağların da ona rakip uygulamalar geliştirmesine yol açmıştı. Snap, bu uğurda geliştirdiği Spotlight adlı uygulamanın 100 milyon kullanıcıya ulaştığını duyurdu. Instagram ise Reels çıkışından henüz pek memnun görünmüyor. (The Verge)

Güney Kore’nin eğlence dünyasına armağanı K-pop hız kesmeden yükselişini sürdürüyor. Twitter’ın paylaştığı rapora göre 2020’de K-pop ile ilgili 6,7 milyar tweet atıldı. Rapor  bu müzik türünün en çok Endonezya’da popüler olduğunu gösteriyor. Türkiye ise listenin 19’uncu sırasında. K-pop kitlesini göz ardı etmemek adına faydalı bir rapor. (Twitter Blog)

Golden Globe Ödülleri (Altın Küre) için adaylar açıklandı. Haberin şu anda bizi ilgilendiren kısmı ise bu adaylıklardaki Netflix ağırlığı. Dizi ve film kategorilerinde 42 yapımı aday gösterilen Netflix’i 10 adaylıkla Amazon Studios izliyor. (Variety)

Bu arada önceki hafta Reddit ve Wall Street arasında yaşanan GameStop olayları film oluyor. Hem de iki tane. Birisi de Netflix’te. (Ranini)

Saran grubunun kanalları S Sport ve S Sport 2  BluTV ile anlaştı. Yani Premier Lig, Bundesliga, NBA gibi organizasyonların maçları BluTV’de de izlenebilecek.

CLUBHOUSE ORTAMLARI

Kullanım oranı arttıkça, uygulamanın son kertede nasıl bir yere benzeyeceğine dair ipuçları da kendini göstermeye başladı. Küçük bir Clubhouse güncellemesi yapalım.

Hangi kurumların Clubhouse’da aktif yer alacak sorusu sıcaklığını koruyor. Geçen hafta Lipton’dan bahsetmiştik, bu hafta gözüme takılanlar şunlar oldu:

 • Petrol Ofisi Sosyal Lig Tribün Dergi ekibiyle birlikte uygulamadaki yerini aldı. 
 • Hedef Filo’nun araç kiralama servislerinden biri olan TikTak Yalçın Pembecioğlu ve Sertaç Doğanay moderatörlüğündeki “Değişen Yaşam Alışkanlıklarımız” sohbetine sponsor oldu.
 • Yeditepe Üniversitesi 10 Şubat’ta Clubhouse yayınlarına başlıyor.

Yazar Ümit Alan BirGün gazetesindeki köşesinde paylaştığı “Clubhouse odalarındaki fili görebiliyor muyuz” başlıklı yazısında yalan ve yanlış haberlerin yayılmasında oynayabileceği role dikkat çekiyor.

Levent Ertem de Oksijen gazetesindeki köşesinde uygulamayı devasa bir kantine benzeterek bugünü ve geleceği hakkındaki görüşlerini paylaşıyor.

İşin tabiatına uygun şekilde, ilk kullanıcılarından “uygulamada geçirdiğim süre azaldı” temalı paylaşımlar gelmeye başladı. (Twitter)

Yüce Zerey Clubhouse motivasyonları başlıklı bir çizelge hazırladı. Kendi motivasyonunuzla test edebilirsiniz çizelgeyi. (Twitter)

Konuşan birtakım insanlar dinlemeyi kafası kaldırmayan ama Clubhouse’dan da kopamayan kişiler için yeni formatlar deneniyor. Clubhouse Sesli Tiyatrosu da onlardan biri oldu.

Clubhouse Avatar Maker uygulaması da çok gecikmeden geldi. (Producthunt)

Ve geyikler tabii:

AYRILIKLAR, ANLAŞMALAR

 • Ürünlerinin %35’ini 70’e yakın ülkeye ihraç eden seramik ve banyo markası Bien yeni dönem iletişim çalışmaları için Salt İletişim Grup ile anlaştı. (Sağlıklı Markalar)
 • Bien sosyal medya ve dijital iletişim süreçlerinde ise Done Agency ile çalışacak. (Instagram)
 • Ayakkabı markası Elle dijital performans pazarlama faaliyetleri için Digitalhouse ile anlaştı. (Pazarlamasyon)
 • ‘Esnaf Reklamcılık’ mottosuyla faaliyet gösteren Serdesin sigorta ve bireysel emeklilik markası Cigna’nın yeni yaratıcı ajansı oldu. (Instagram)
 • Amazon Web Services (AWS) Türkiye operasyonlarının başına Burak Aydın getirildi. Kendisini Intel ve SabancıDx’teki görevlerinden hatırlıyoruz. (Medyaloji)
 • Ekonomist dergisinde bir dizi yeniden görevlendirme yapıldı. Derginin Yazı İşleri Müdürü Talip Yılmaz Genel Yayın Yönetmeni unvanını aldı. Onun yerine Haber Müdürü Gözde Yeniova geçerken Editör Aram Ekin Duran da yeni Haber Müdürü oldu. (Ekonomist)
 • Gazeteci Nevşin Mengü olaylı OlayTV macerasının ardından DW Türkçe YouTube kanalına geri döndü. Programı ondan geçen yıl devralan Mirgün Cabas da bir süredir yeni platform Gain’de. (Twitter)
 • Kurumsal İletişimciler Derneği (KİD) Yönetim Kurulu Üyesi Arzu Deniz Aksoy Vodafone Kurumsal İletişim Kıdemli Müdürü olarak atandı. BASF’den de hatırladığımız Aksoy son iki yıldır danışmanlık yapıyordu. (Campaign TR)

GİRİŞİMLER, YATIRIMLAR, SATIN ALMALAR

Türkiye ve dünyadan önemli gördüğüm yatırım ve satın alma haberlerini derleyeceğim bu bölümde amaç “adamlar ne paralar kazanıyor arkadaş” demek değil elbette. Bu haberlerin trend takibi için etkili bir araç olduğu fikrinden yola çıkıyorum.

 • Girişimlere ve iş dünyasına yönelik bir e-bülten olan The Hustle pazarlama teknolojileri şirketi HubSpot tarafından 27 milyon dolara satın alınıyor. 2015’te kurulan The Hustle 1,5 milyon aboneye sahip. Girişimcilere yönelik Trends adında haftalık özel bir bülteni de var. (Axios)
 • Uber ABD ve Kanada’da hizmet veren Drizly adlı online alkollü içki girişimini 1,1 milyar dolar karşılığında satın aldı. Alkollü içkiler için pazaryeri ve sipariş girişimi olarak tanımlanabilecek olan Drizly bu satın alma sonrasında Uber Eats’e entegre edilecek. (Uber.com)
 • Bültende elektrikli otomobillerden sıkça bahsediyoruz ama bisiklet tarafında da hareketlilik sürüyor. Kuzey Amerika merkezli elektrikli bisiklet girişimi Rad Power Bikes 150 milyon dolar yatırım aldı. Girişim demek ne kadar doğru bilinmez, zira Rad Power Bikes’ın kuruluş yılı 2007. Kaderini değiştirip onu bugünlere getiren olay ise 2015’te yeni bisikleti için Indiegogo’da açtığı kampanyanın gördüğü ilgi oldu. (CapsLock)
 • Şirketlere yönelik bir pazaryeri olan Hindistan merkezli Zetwerk 120 milyon dolar yatırım aldı. 2018’de kurulan Zetwerk’in 15 ülkeden imalat alanında iki bini aşkın tedarikçisi ve 250 müşterisi bulunuyor. (Fortune)
 • Halka arza hazırlanan robotik otomasyon şirketi UiPath aldığı 750 milyon yatırımla değerlemesini 35 milyar dolara çıkardı. (VentureBeat)
 • Geliştiricilerin işlerini büyütmeleri için çözümler sunan mobil uygulama şirketi AppLovin Berlin merkezli oyun yayıncısı Adjust’ı 1 milyar dolara satın almaya hazırlanıyor. (Webrazzi)
 • İstanbul’da kurulan mobil oyun geliştiricisi ve yayıncısı Hey Games 3,6 milyon dolar değerleme üzerinden 1,2 milyon dolar yatırım aldı. Yatırımcı ise oyun alanına yoğunlaşan Ludus. (Gamer Base)
 • Dört üniversite öğrencisi tarafından kurulan müzik odaklı sosyal ağ uygulaması makromusic 2 milyon dolar değerleme üzerinden yatırım aldı. Yatırım, girişimcilerin yakından tanıdığı Ömer Erkmen liderliğinde gerçekleşti. Makromusic, sevilen sanatçılar hakkında paylaşım yapma imkanı veren ve müzik veya podcast zevkine göre kişileri eşleştiren bir uygulama. (Egirişim)
 • Elektronik para lisanslı fintech şirketi Birleşik Ödeme, Fibabanka’dan sonra OYAK Portföy Girişim Fonları’ndan da yatırım aldı. Yatırım miktarı açıklanmazken Birleşik Ödeme’nin geçtiğimiz yıl 6 milyar TL’lik işlem hacmine ulaştığı belirtildi. (BloombergHT)

Yatırım dışında birkaç haber:

140 ülkeye gönderim yapan, altı dilde hizmet veren ve cirosunun %80’i yurtdışından gelen tesettür giyim platformu Modanisa şirkette en az bir yılını doldurmuş çalışanlarını hissedar yaptığını duyurdu. Yönetim Kurulu Başkanı Kerim Türe tarafından yapılan açıklamada, havuz hissesi değerinin çalışanların şirkette geçirdiği süreye ve kıdeme bağlı olarak belirleneceğini söyledi. (Webrazzi)

Türkiye’de çalışanlarına hisse veren başka hangi girişimler var diye merak ederseniz Fırat Demirel böyle bir liste hazırlıyor. (Twitter)

Zeo Agency 2019/2020 dördüncü çeyrek karşılaştırmalı Mobilya ve Ev Tekstili Sektör Raporu’nu paylaştı. Raporun tamamını ücretsiz indirmek mümkün. Aşağıda da birkaç not var:

 • Mobilya ve Ev Tekstili kategorisini oluşturan 100 sitenin toplam ziyaretçisi 2020’de %18 oranında artış gösterdi.
 • Salgın sebebiyle kullanıcı odağının eve kayması bu artışta etkin rol oynadı.
 • Yine bu süreçte yapılan indirim ve kampanyaların da etkisi var.
 • Her iki çeyrekte de bu alanı domine eden siteler sırasıyla Vivense, Koçtaş, Ikea, Tekzen ve English Home.
 • İki çeyrek karşılaştırıldığında, mobilya arama bakımından en fazla artış görülen kelimeler sırasıyla çalışma masası, çalışma sandalyesi, kitaplık, masa lambası ve koltuk takımları.
 • Ev tekstilinde ise bu sıralama duvar kağıdı, halı, duvar halıları, battaniye ve stor perde şeklinde gerçekleşti.

Madem girişimciyiz, neden üzerimize öğüt boca etmiyorsunuz? Evet, maalesef girişimciye öğüt vermek girişimciliğin kendisi kadar eski bir alışkanlık. “Öğütlere kulak asma, öğütsüz de kalma” ilkesi gereği, girişimci ve yatırımcı Greg Isenberg’in kendi tavsiyelerini sıraladığı tweet zinciriyle bültenin bu bölümünü sonlandıralım.

BAZI İŞ İLANLARI

Her hafta, taradığım farklı sitelerden önüme düşen iş ilanlarından bazılarını kısaca özetleyip kaynak linklerine yönlendiriyorum. Unvanları özellikle iş ilanlarındaki haliyle bıraktığımı, Türkçeye çevirmediğimi vurgulamak isterim. İş ilanlarının da trend takibi için değerli olduğunu düşünüyorum bu arada.

 • Metro Türkiye | Digital Marketing Executive: Dijital pazarlama alanında en az 3 yıl deneyimli, tercihen perakende sektöründe çalışmış, sonuç odaklı, yaratıcı… (LinkedIn)
 • Dagi | CRM Yöneticisi: Bu alanda en az 5 yıl deneyimli, analitik yetkinliği yüksek, takım çalışmasına yatkın… (Kariyer.net)
 • Uzak Yakın | Product Owner: Dijital ürün ve proje yönetiminde en az 2 yıl deneyimli; yazılım, mobil uygulama ürün geliştirme ve ürünleştirme süreçlerinde çalışmış, ekip koordinasyonu becerilerine sahip… (LinkedIn)
 • Happy People Project | Digital Account Manager: İlgili alanda en az 5 yıl muteber ajans deneyimi olan; planlama, organizasyon, zaman yönetimi ve ‘multitasking’ becerileri gelişmiş, akıcı İngilizce bilgisi olan… (Twitter)
 • 4129Grey | Sr. Sosyal Medya Yöneticisi: Sosyal medya alanında en az 5 yıl deneyimli, büyük ve global markalara hizmet vermiş, sunum yapabilecek derecede iyi İngilizce bilen… (4129Grey)
 • İçerik Bulutu | Jr. Content Marketing Specialist: Markaların içerik talepleriyle ilgili süreçlerde aktif çalışacak; bu alanda kariyer yapmayı, öğrenmeyi ve gelişmeyi hedefleyen, öz disiplini olan ve kendini motive edebilen… (Twitter)
 • Piar İletişim | Account Executive: 2-3 yıl deneyimli, profesyonel İngilizce yetkinliğine sahip, teknoloji basını başta olmak üzere basın ilişkileri belli bir seviyeye ulaşmış… (LinkedIn)

BAZI MAKALELER

Vakti olanlar için, vakit ayırdıklarına pişman olmayacakları okumalık şeyler:

 • The second act of Jeff Bezos could be as big as his first Jeff Bezos isn’t getting less powerful. His power is just getting less obvious. (Recode)
 • Kozmetik perakendeciliği için gelecekte neler var? (Ad Just Brand)
 • What does the retail shop of the future look like? Capgemini, SharpEnd and The Drum launch CornerShop – a retail store for the future. (The Drum)
 • Micropreneurs Budding entrepreneurs are creatively kick-starting new businesses – and the economy. (Wunderman Thompson)
 • We use 6.8 billion face masks a day. Researchers want to turn them into roads And the roads could be even stronger than traditional roads, according to new research. (Fast Company)
 • Koronavirüsün psikolojik etkileri üzerine 11 temel çıkarım Bir topluluk olarak pandeminin sonuçlarıyla başa çıkmak (Atölye)

BAZI LİSTELER

Yine vakti olanlar için:

 • Ünlü yönetmenlerden 25 kısa film (Bant Mag)
 • Gain’de izleyebileceğiniz, konusu gerçeklikle bütünleşik olan 8 kısa film (Box Office Türkiye)

BAZI BAŞKA BÜLTENLER

Haylayt’ı takip ettiğinize göre e-bülten meselesine uzak değilsiniz demektir. Yani ara sıra başka yayınları önermemin sakıncası yoktur.

Reklamcı kimliğinin yanı sıra yıllardır sosyal medyanın fahri kültür sanat elçiliği görevini de yürüten Gökhan Yücel yeni bir haftalık bültene başladı. Tematik görseller ve o temaya uygun önerilerin yer alacağı bülteni şurada inceleyip abone olabilirsiniz.

HAFTANIN ESKİŞEHİRLİ SANATÇISI

Gökçe Hiçyılmaz. 2015 yılında Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Heykel Bölümünü birincilikle bitiren Gökçe halen aynı üniversitenin Heykel anasanat dalında Sanatta Yeterlik programına devam ediyor. Çalışmalarını Behance ve Instagram hesabında görebilirsiniz. Bir Çocuğun Kabusu adlı bu eseri de ‘ruhsal işgale maruz kalan kız çocuklarına’ ithaf edilmiş.

Gökçe Hiçyılmaz | Yerleştirme, 300×210 cm

Durumlar böyle. Esen kalın.

Bülteni her hafta e-posta kutunuzda bulmak isterseniz şu formdan kayıt olabilirsiniz. Formu doldururken çerez ve gizlilik politikasını da kabul etmiş olursunuz. Her türlü şikayet ve öneri için de akin@haylayt.net adresini kullanabilirsiniz.