No: 005

17 Ocak 2021

Haylayt pazarlama iletişimi ekseninde; medya, eğlence, teknoloji, iş yaşamı, girişimcilik, tasarım gibi konulara eğilen bir haftalık bülten. Yayına girdiğinde haberdar olmak isterseniz yazının sonundaki forma e-posta adresinizi bırakabilirsiniz.
Akın Arslan

Yaklaşık bir haftadır “WhatsApp – kullanıcı sözleşmesi – diğer mesajlaşma uygulamaları” üçgeninde yatıp kalkıyoruz. Özetleme amaçlı dahi olsa bir kelime daha okumaya mecaliniz olmadığını varsayarak koşa koşa geçiyorum bu meseleyi. Tanımadığımız yaşlı akrabalardan “Şimdi hangi uygulamaya geçiyoruz, sen bilirsin. Evet, annenden aldım numaranı” temalı telefonlar aldık, ötesi var mı?

Tüketici Elektroniği Fuarı da (CES 2021) online düzenlenen etkinlikler kervanına katıldı. Yine yüzlerce havalı ürün tanıtıldı, geleceğe ışık tutan konseptler duyuruldu ama ağızlarda kekremsi bir tat vardı tabii. Koskoca CES’i bir bilgisayar ya da telefon ekranına sığdırmak ne mümkün? Fuara dair özet bilgiler bulabileceğiniz birkaç link bırakıyorum. Özetin özeti bile bu bültene ayrılan yeri aşar tabii ki.

 • Popular Mechanics editörleri en heyecanla bekledikleri ürünleri sıraladı.
 • Wired halihazırda satın alınabilecek en iyi 15 ürünü seçti.
 • Digital Trends izleyici oylarına dayanan en iyiler listesini paylaştı.
 • Cnet otomotiv alanında tanıtılan ürün ve teknolojileri şöyle bir toparladı.
 • Cnet ayrıca akıllı ev ürünlerini derledi.
 • Yine Digital Trends koronavirüsle ilgili olarak geliştirilen en iyi teknolojileri sıraladı.
 • Wunderman Thompson eğlence dünyasının seviye atladığı vurgusuyla bu alanda gösterilenlerden ve konuşulanlardan bir derleme yaptı.
 • Akıllara “Böyle her sene yeni teknolojiler tanıtılıyor da sonra ne oluyor onlara” gibi bir soru gelirse, The Verge CES 2020’nin en iyilerinin şu an ne durumda olduğunu sorgulamış.
 • “Türkçe yazılmış bir şeyler yok mu” diyenler için de Aposto’nun teknoloji bülteni iyi bir kaynak olabilir.
 • İzlemek isteyenler için de elimizde şöyle bir şey var:
AJANS, MARKA, REKLAM vs.

Capital dergisinin Ocak sayısının doluluğundan geçen hafta bahsetmiştim. Yine aynı sayıdaki 2021 ücret profili tablosunun bizi ilgilendiren kısmına değinmek istiyorum. İK şirketlerinin verileri ve derginin araştırması ışığında, Türkiye’nin en büyük 500 şirketindeki ücretleri yansıtacak şekilde oluşturulmuş bir tablo bu (Tamamı için Dergilik uygulamasından Ocak sayısına ulaşabilirsiniz). Bakalım bildiğimiz aylık net maaşlarla ne kadar benzeşiyor? Özellikle art direktörlere buradan selamlar.

 • Pazarlama Direktörü: 24.500 – 55.000
 • Halkla İlişkiler Müdürü: 9.500 – 17.500
 • Halkla İlişkiler Uzmanı: 6.000 – 13.000
 • Kreatif Direktör: 24.500 – 50.500
 • Art Direktör: 20.500 – 40.500
 • Müşteri İlişkileri Direktörü: 19.000 – 33.500

Bu noktada Bigumigu tarafından yapılan 2019 Reklam ve Pazarlama Sektörü Gelir Araştırmasını hatırlatmak isterim.

Dünya genelinde adından en çok söz ettiren bağımsız ajanslarından biri olan Mother medya ajansı kurdu. Media by Mother adını alan New York merkezli ajansın başında WPP ve Accenture’da yöneticilik geçmişi olan kişiler var (Adweek). Kişisel yorumum, bu hamlenin farklı ajans yapılarıyla yayılıp dağılan reklam işini yeniden eski günlerdeki gibi tek çatı altında sokma eğiliminin göstergesi olduğu yönünde.

Adidas, Volkswagen, EA Sports gibi markalarla çalışan New York merkezli ajans Johannes Leonardo bu yıl 13’üncü yaşını kutluyor. Ajans yöneticileri bu vesileyle 13 yılda yapılan hatalardan çıkardıkları 13 dersi sıralamış (Muse by Clio). Ben de şu dördünün altını çizdim:

 • Küçük bile olsa galibiyetleri, kazanımları kutlamayı ihmal etmeyin.
 • Henüz olmamış şeyler için endişelenmeyi bırakın.
 • Müşterilerinizi sevin. Gerçekten.
 • Zorlukları, meydan okumaları kucaklamayı bilin. Konforsuz olma hali ilham vericidir.

BrandMap dergisi 2020 için hazırladığı infografiklerden oluşan bir e-kitap hazırladı. Okumak için şu linkten dergiye üye olmak gerekiyor.

Cannes Lions Uluslararası Yaratıcılık Festivali organizatörleri 2021 planlarını eski günlerdeki gibi fiziksel etkinlik üzerine kuruyor. Öngörülen tarih yine Haziran ayının üçüncü haftası. Kısmet. (AdNews)

Pazarlama teknolojilerinin başarılı kullanımını ödüllendirmeyi amaçlayan MarTech Awards için başvuru süresi 29 Ocak’a uzatıldı. Online olarak gerçekleştirilecek ödül töreni ise 16 Şubat’ta canlı yayınlanacak.

Etki yaratan reklamların ödüllendirildiği Effie’nin Avrupa ayağında kazananlar açıklandı (Effie Europe). Üç bronz, üç gümüş ve iki altın olmak üzere sekiz ödül kazanan McCann Worldgroup yılın ajansı olurken Türkiye’ye de bir ödül geldi. Happy People Project imzalı “En büyük Ford Trucks: F-Max” işi Gümüş Effie kazandı.

https://www.youtube.com/watch?v=QDfa8g6EPfo&feature=emb_title

Yaygın dağıtım ağının avantajını kullanmak isteyen Aygaz, McKinsey ortaklığıyla Aykargo isimli bir şirket kurarak kargo ve lojistik sektörüne giriş yaptı. İlk beş yılda 75 milyon dolar yatırım yapılması planlanan Aykargo’nun ortaklık yapısı ise %80 Aygaz, %20 McKinsey şeklinde olacak. Yakın zamanda Opet UltraKargo’yu duyurmuş, öncesinde de Hepsiburada ve Petrol Ofisi kargo teslimatı konusunda işbirliğine gitmişti. Hepsiburada Aykargo’nun da müşterileri arasında görünüyor.

Ikea ilk küçük mağazasını New York’taki bir alışveriş merkezinde açtı (Ikea.com). Yaklaşık 10 bin m² alana sahip mağaza, müşteriler neredeyse orada olma stratejisinin bir adımı. 10 bin m² küçük mü sorusu gelebilir diye söylüyorum; Ikea’nın Ümraniye’deki mağazası 30 bin m².

 • Koçtaş da önceki hafta 2020’de 47 adet Koçtaş Fix (mahalle aralarında konuşlanan küçük mağazalar) açılışı yaptığını, yeni yılda bu sayının artacağını duyurmuştu.

Perakendeye girmişken hafta içi çok paylaşılan bir habere değinelim. 15 milyar doları aşkın yatırım kredisi borcu olan AVM’ler borcunu çeviremiyor. Bunun sonucu olarak da 30 AVM’nin bankalara devir süreci hızlandı (Dünya). Haberde, kredi borcu olan AVM’lerin sayısının 200’ü bulduğu bilgisine de yer veriliyor.

ABD merkezli Tinuiti isimli performans pazarlama ajansı 2021’de görmemiz muhtemel 12 perakende trendi paylaşmış. Detaya girmeden sıralıyorum. İlginizi çekerse linkte uzun uzun açıklamaları da var. (Tinuiti Blog)

 • Sosyal ticaret büyük ivme kazanıyor. 
 • Influencer pazarlamasına, klasik yöntemlerin dışında yeni bir yaklaşım ihtiyacı doğuyor.
 • İrili ufaklı e-ticaret platformlarının fiziki mağaza açma yönelimi artıyor. 
 • Artırılmış gerçeklik destekli alışveriş deneyimi popüler olmaya başlıyor.
 • Amazon ve benzeri büyük platformlarda yaratıcı marka kimlikleri oluşturma ihtiyacı kendini gösteriyor.
 • Değerler ve etik temelli markaların yükselişi sürüyor.
 • Aynı gün (hatta daha çabuk) teslimat beklentisi artıyor.
 • Akıllı hoparlörler aracılığıyla alışveriş yapma alışkanlığı yerleşmeye başlıyor.
 • Chatbot kullanımı artıyor.
 • Salgınla birlikte gelişen online market alışverişi artık standart hale geliyor.
 • Sağlık ve kişisel bakım kategorisinde yükseliş sürüyor.

McKinsey Türkiye kendi raporlarından süzülen bir podcast serisine başladı. Fazladan 30 dakikası olanlar bültenin bu başlığını serinin ilk bölümüyle kapatabilir.

MEDYA, EĞLENCE

Faruk Bildirici uzun zamandır fısıltı halinde dolaşan ama pek konuşulmayan doktor ve TV kanalları arasındaki ilişkiyi gündeme getirdi. Bazı sağlık programlarına doktorların para karşılığında çıkarıldığını hatta elden ele dolaşan fiyat tarifelerinin olduğunu belirten Bildirici, meseleyi muhataplarına da sormuş. Kesin bir dille reddedenler de var, henüz açıklama yapmayanlar da. Son durumu Bildirici’nin sitesinden ve Twitter hesabından takip edebilirsiniz.

Turkuvaz Grubu’nun Takvim gazetesini artık basmayacağına dair iddialar var (Twitter). Üzerinden bir gün geçmesine rağmen bu iddialara ilişkin bir yalanlama gelmedi. Evet, gazetenin emekliye zam müjdeleriyle ilgili bütün espriler yapıldı.

Capital dergisinin Ocak sayısında, Aslı Sözbilir imzalı upuzun bir Acun Ilıcalı röportajı da var. Şu kısımların altını çizmişim:

 • Exxen’in kuruluşunda finansal destekçimiz var. İsmini açıklamıyoruz, sessiz ortağımız var diyelim.
 • İçeriği duygularla oluşturuyorum açıkçası. Teknik bir analiz yapmadık, manueliz. Bizimki tamamen Türk insanının seveceği işler.
 • Hiç uzun vadeli hedefler koymadım. Hep bir adımı gerçekleştirip bir sonrakine geçtim.
 • Kesinlikle televizyonun öldüğünü falan düşünmüyorum. Bu akşam itibarıyla 100 kişiden 53’ü TV izliyor…
 • Türk dramalarının ABD haklarını aldık. O pazara onlarla giriyoruz. Dizilerin dışında yarışma gibi Amerika’ya özel lokal içerik üreteceğim.
 • 10 yıl sonrası için kötü senaryo; yine şu anki gibi bir medya grubu olmak. İyi senaryoda ise dünyanın en büyüklerinden biri oluruz.
 • Hayatım boyunca mala mülke bir şey yatırmış değilim. Her şeyini zaten işe yatıran biriyim. Burada da seyirci ilgi gösterirse ben o ilgiyi içeriğe yatıracağım ve aklın almadığı şeyleri yapmaya başlayacağım.

Mobil analitik şirketi App Annie The State of Mobile 2021 raporunu yayınladı. 11 endüstri ve 30 pazarı irdeleyen rapor, mobil kullanım alışkanlıklarına dair en kapsamlı kaynaklardan biri. Yukarıdaki linkten pdf formatında infografik indirmek mümkün. Üye olurken iş e-posta adresi istediğini, Gmail vs uzantılarını kabul etmediğini söyleyeyim.

Journo “medya için beş bulgu” başlığıyla söz konusu raporun Türkiye’yi ilgilendiren kısımlarından bazı çıkarımlar yaptı. Göz atmak isterseniz anahtar kelimeler: TikTok, mobil video tüketimi, oyun, finans, reklam harcamaları…

Journo demişken bu bölümü gazeteci, TV programcısı, sunucu Sevim Gözay ile kapatalım. 48 yaşında lenf kanseri sebebiyle bu dünyadan ayrılan Gözay’ın arkasından, çok az insana nasip olacak çok güzel şeyler söylendi. Uzun yıllar birlikte çalıştığı mesai arkadaşı / arkadaşı Murat Aykul’un paylaşımıyla el sallayalım kendisine.

AYRILIKLAR, ANLAŞMALAR
 • McCann’de Global Creative Chairman unvanıyla görev yapan Rob Reilly WPP’ye geçiyor. Grubun kreatif taraftaki bütün sorumluluğunu üstlenecek olan Reilly’yi 2017’deki meşhur Fearless Girl işiyle de tanıyoruz. McCann öncesinde de Crispin Porter + Bogusky’de benzer bir roldeydi.
 • Dimes’te iki eş düzey Pazarlama Müdürü ataması gerçekleşti. Merve Keten Hane ve Çocuk Hedef Kitle Kategorilerinden Sorumlu Pazarlama Müdürü, Burcu Karadayı Gülşen ise Genç Hedef Kitle Kategorilerinden Sorumlu Pazarlama Müdürü olarak atandı. Her iki isim de altı yıldır Dimes bünyesinde görev yapıyordu.
 • Mayıs 2020’de Kanal D Ana Haber sunuculuğundan ayrılan Buket Aydın Haber Global kanalında “Buket Aydın ile Koltuk” adlı bir programa başlıyor.
 • Geçtiğimiz Aralık ayına kadar bu kanalda yayında olan benzer formattaki “Jülide Ateş ile 40” adlı program da bundan böyle GAİN ekranlarında olacak.
 • İletişim ajansı Mese, Otokoç Otomotiv markalarına medya ilişkileri, stratejik iletişim, kriz yönetimi gibi alanlarda hizmet verecek.
 • E-ticaret alanında faaliyet gösteren kişi ve kurumlara hizmet veren nesatılır.com iletişim çalışmaları için Contactplus ile anlaştı.
 • İklimlendirme markası Alarko Carrier yeni dönem iletişim çalışmaları için Artı İletişim Yönetimi ile anlaştı.
GİRİŞİMLER, YATIRIMLAR, SATIN ALMALAR

Türkiye ve dünyadan önemli gördüğüm yatırım ve satın alma haberlerini derleyeceğim bu bölümde amaç “adamlar ne paralar kazanıyor arkadaş” demek değil elbette. Bu haberlerin trend takibi için etkili bir araç olduğu fikrinden yola çıkıyorum. “Parayı takip et” kuralının küçük bir yansıması gibi düşünelim.

 • Giyilebilir teknoloji denilince akla ilk gelen girişimlerden olan Fitbit nihayet resmen Google’a satıldı. 2,1 milyar dolarlık bu satış 2019’un sonlarında duyurulmuştu Avrupa Birliğinden onay alınamamıştı. (Google Blog)
 • Mini uydu filosuyla dünyanın her yerine internet götürme iddiasıyla yola çıkan ama geçtiğimiz Mart ayında iflasını açıklayan OneWeb 1,4 milyar dolar yatırım aldı. Yatırımcılar arasında SoftBank de yer alıyor. (CapsLock)
 • Yazılım danışmanlık firması ThoughtWorks 720 milyon dolar yatırım alarak değerlemesini 4,6 milyar dolara yükseltti (USnews). ThoughWorks 2014’te Türkiye’ye gelmiş, 2017’de de ofisi kapatma kararı almıştı.
 • Türkiye’nin en eski dijital ajanslarından MagiClick 2008’de İngiltere’de kurulan ve özellikle bankacılık ve finans alanında etkin olan Duck9 adlı ajansı satın aldı. (Campaign TR)
 • Sürdürülebilir gıda üretimi ve güvencesine yönelik çözümler üretmek amacıyla yola çıkan Agrovisio 10 milyon TL değerlemeyle yatırım aldığını duyurdu. Startup Wise Guys tarafından yönetilen yatırımın miktarı açıklanmadı. (Webrazzi)
 • KOBİ’ler için ücretsiz online ön muhasebe programı sunan Akaunting 5 milyon değerleme üzerinden 500 bin dolar yatırım aldı. Girişimin hedefinde yurt dışında büyümek var. (CapsLock)
 • Medium Fransa merkezli e-kitap uygulaması Glose’u satın aldı. Glose kitap indirmeye, okumaya, yorumlamaya ve diğer kullanıcılarla etkileşime girmeye imkan tanıyor. (The Verge)
 • Yine Fransa merkezli iş bulma platformu Iziwork 43 milyon dolar yatırım aldı. 2018’de kurulan platform geçici işlere yoğunlaşıyor. (Techcrunch)
 • Nakliye ve lojistik sektörü yatırım haberlerinin gediklisi haline geldi. O haberlerin en yenisi: Nakliye sürecini dijitalleştirmeyi amaçlayan Almanya merkezli Sennder 1 milyar dolar değerleme üzerinden 160 milyon dolar yatırım aldı. (Tech.Eu)
 • Dönemin bir başka yıldızı da fintech tabii ki. 2012’de İngiltere’de kurulan elektronik ödeme ve analiz girişimi Checkout.com 450 milyon dolar yatırımla değerlemesini 15 milyar dolara çıkardı. (Bloomberg)

Girişimcilik denilince tavsiye verme / alma eylemi de otomatikman geliyor. En çok tavsiyenin verildiği alandır herhalde girişimcilik. Bir yenisine daha alet olmak istemezdim ama işin içinde yeni batmış kişiler olunca durum değişti. Quartz geçen yıl batan beş isimden girişimciler için beş tavsiye istemiş:

 • Kendinize ve dışarıya karşı kesinlikle dürüst olun. Bu ne zaman havlu atmanız gerektiğini bilmenizi de sağlayacaktır.
 • Yas tutmaktan çekinmeyin. Girişiminiz sizin için önemliydi, çevrenizdekiler anlayışla karşılayacaktır.
 • Artık başka bir şirkette çok başarılı olmanızı sağlayacak değerli bir tecrübeye sahipsiniz. Bunun bilincinde olun.
 • Şöhrete giden pek çok yol var. Başarı ve beğeni kazanmanın tek yolu bir şirket kurmaktan geçmiyor.
 • Zamanı gelince tekrar denemekten çekinmeyin.
BAZI İŞ İLANLARI

Her hafta, taradığım farklı sitelerden önüme düşen iş ilanlarından bazılarını kısaca özetleyip kaynak linklerine yönlendiriyorum. Unvanları özellikle iş ilanlarındaki haliyle bıraktığımı, Türkçeye çevirmediğimi vurgulamak isterim. İş ilanlarının da trend takibi için değerli olduğunu düşünüyorum bu arada. Biraz da o gözle bakıyorum.

 • The Walt Disney Company | Digital Media Manager: Fox.com.tr ve uygulamalarından sorumlu olacak, medya sektörü tercih nedeni olmak üzere en az 7 yıl deneyimli, videonun gelire dönüştürülme sürecine dair deneyimi bulunan… (LinkedIn)
 • Denebunu | Marketing Manager: Teknoloji endüstrisinde en az 6 yıl pazarlama deneyimi olan, işine ve ekibine tutku katabilecek, stratejik düşünme yetisine sahip… (LinkedIn)
 • Kapital Medya | Pazarlama Uzmanı: Her türlü pazarlama faaliyetinin uygulanmasında aktif rol alacak, benzer pozisyonlarda en az 2 yıl deneyimli; analiz, planlama, iş takibi ve organizasyon becerisi gelişmiş… (LinkedIn)
 • Lemonade Agency | Art Director: En az 3 yıl ajans deneyimine sahip, tasarım trendlerini takip eden; çizgi altı, çizgi üstü ve dijital deneyimi olan… (Bigumigu)
 • Yemeksepeti | Video Editörü: Yemek.com’da görevlendirilmek üzere; dijitalde en az 2-4 yıl video editörlük deneyimi olan, ‘deadline’ kültürünü benimsemiş, revizyonun doğasıyla barışık… (LinkedIn)
 • Senfonico | Copywriter: En az 3 yıl ajans deneyimli, büyük markalarla çalışmış, yaratıcı fikirleri bulmak ve takdir etmekle arası iyi… (LinkedIn)
 • GroupM | Content Manager: İlgili alanlarda en az 3 yıl deneyimli, influencer marketing süreçleriyle alakadar, ileri düzeyde İngilizce becerisine sahip… (LinkedIn)
 • Ommetrics | Sr. Analytics Consultant: En az 3 yıldır Google Analytics ve Google Tag Manager alanlarında aktif çalışan… (Ommetrics)
 • Gedik Yatırım | Pazarlama İletişimi Müdürü: Geçmiş deneyimleri doğrultusunda 360 derece iletişim stratejileri oluşturacak ve yönetecek, şirketin internet sitesinin geliştirilmesini sağlayacak; çizgi altı, çizgi üstü ve dijital reklam çalışmalarını yönetecek… (LinkedIn)
YENİ AJANSLAR

Bir önceki bültende bahsetmiştim, her hafta en az bir tane yeni ajansa yer vermeyi planlıyorum. Yeniden kastım 2020 ve sonrasında kurulanlar bu arada. Geçmiş zamanlarda yeni ajanslara elim hep uğurlu gelmişti, bundan sonra da öyle olur umarım. İlk konuğumuz SALVO.

Ajansın faaliyet alanı nedir tam olarak, nelere yoğunlaşıyor?

Kendimizi “data odaklı yaratıcı ajans” olarak konumlandırıyoruz. Amacımız markaların hedef kitleleri için marka deneyimini parlatacak data ve içgörü odaklı işler yaratmak. Video üretimi önemli kas güçlerimizden, marka için en uygun kurguda ve kalitede sürdürülebilir şekilde içerik üretebiliyoruz.

Kim(ler) tarafından kuruldu?

SALVO, geçmişte sektörde büyük ajanslarda çalışarak büyük tecrübe edinmiş bir ekip tarafından kuruldu. Kurucu ortaklar; Okan Saykun, Cem Taşkıran, Reha Kocabaşoğlu ve Gizem Topal. 

Güncel müşterileriniz kimler?

Hazır bir müşteri portföyü ya da müşteri garantisiyle yola çıkmadık. Buna rağmen bir yıl gibi kısa bir sürede çok önemli markalarla çalışmaya başladık: DYO, Koçtaş, Asus, Casati, İş Yatırım, Cambly, Yemeksepeti, Galatasaray.

Dünyanın alt üst olduğu bir dönemde yola çıkmış oldunuz. Nasıl bir süreç oldu sizin için?

Pandemi olmasaydı ne olurdu, kestirmek mümkün değil tabii. Yıl içinde ürettiğimiz bir kampanyamız bu yıl hem Felis hem de Kristal Elma yarışmasında ödüle layık görüldü. Pandemi olmasaydı daha fazla markayla çalışacağımız kesindi. Türkiye’nin en büyük reklamverenlerinden olan üç markayla pandemi öncesi imza sürecindeyken mevcut belirsizlikten dolayı erteleme talebi aldık. Diğer yandan online toplantı alışkanlığının iş dünyasında çok hızlı kabul edilmesi, daha çok markayla tanışma fırsatı da sağladı. 

Hedefleriniz neler, nasıl bir yol çizdiniz kendinize?

Hayatta her zaman mutlu olduğumuz şeyleri yapamayız. Ekip olarak reklamcılığı çok seviyoruz. Sevdiğimiz işi yapabildiğimiz için gerçekten şanlıyız. Pek çok insan için bu bir lüks. SALVO ekibi gerçek bir içerik üreticisi olduğunu söyleyebiliriz. Artık reklamcılık değişiyor. Bir yandan alışılmış reklamlar yaparken, farklı mecralarda da özel içerikler üretmek istiyoruz. Markaların değer vereceği kendi mecralarımızı yaratmak istiyoruz. Önümüzdeki dönemde, SALVO sadece reklam kümesinin içinde kalmayan, markalı markasız içerik üreticisi bir ajans olarak önemli işlerle adını duyuracak.

Ajanstan ilk kez şu an haberdar olan bir marka yöneticisi sizi neden “çalışılabilirmiş aslında” klasörüne atsın?

SALVO, 2020’de henüz bir yılı yeni dolmuşken Türkiye’nin en prestijli yarışmalarında altı ödüle layık görüldü. MediaCat tarafından düzenlenen “yılın ajansları” listesinde ilk 20’nin içinde kendine yer buldu. Datayı okuyabilen ve bunu kreatif yaklaşımında kullanabilen ender ajanslardanız. Data bizim için çok önemli, markalar için de önemli olduğunu biliyoruz. Onlara bu deneyimlerimizi anlatmak için çok heyecanlıyız.

BAZI MAKALELER

Bülteni bitirirken, vakti olanlar için okumalık birkaç şey:

 • Yes, the pandemic is ruining your body (The Atlantic)
 • Streaming-video subscriptions have risen during COVID-19 – but so has ‘Subscription Fatigue,’ study finds (Variety)
 • What will 2021 hold? Designers share their thoughts on the year ahead (Design Week)

Haftanın Eskişehirli tasarımcısı uzun süredir takip ettiğim ve çoğunuzun da aşina olduğunu düşündüğüm Selin Çınar. Albüm kapaklarından dergilere, pek çok yerde tasarımlarına rastlamak mümkün. Instagram hesabına ve Behance sayfasına şöyle bir göz atarsanız pişman olmazsınız (diye düşünüyorum).

Aşağıdaki çalışma da Gabriel Garcia Marquez’in “Yüzyıllık Yalnızlık” romanından esinlenerek çizdiği seriden alındı.

Selin Çınar

Durumlar böyle. Esen kalın.

Bülteni her hafta e-posta kutunuzda bulmak isterseniz şu formdan kayıt olabilirsiniz. Formu doldururken çerez ve gizlilik politikasını da kabul etmiş olursunuz. Her türlü şikayet ve öneri için de akin@haylayt.net adresini kullanabilirsiniz.