No: 004

10 Ocak 2021

Haylayt pazarlama iletişimi ekseninde; medya, eğlence, teknoloji, iş yaşamı, girişimcilik, tasarım gibi konulara eğilen bir haftalık bülten. Nedir, yazarı kimdir diye merak ederseniz şuraya göz atabilirsiniz. Bülten yayınlandığında haberdar olmak isterseniz yazının sonundaki forma e-posta adresinizi bırakabilirsiniz.
Akın Arslan

Bültene dünyanın en zengini unvanının yeni sahibini konuşarak başlayalım da çenemiz yorulsun biraz. Dünyanın en zengini artık kişisel serveti 185 milyar dolara ulaşan Tesla ve SpaceX Kurucusu Elon Musk. Kendisinin bir yıl önceki serveti 27 milyar dolar civarındaydı. Bu sıçramanın nedeni Tesla hisselerinin yaşadığı inanılmaz yükseliş. (Engadget)

%700’ü bulan bu yükseliş yeni bir kavramı da beraberinde getirdi: Teslaner! Yani söz konusu yükselişle ortaya çıkan yeni dolar milyonerleri. 10 yıl önce halka açılan Tesla, son bir yıla kadar hissedarları için acı veren bir şirket kimliğindeydi. Şu anda piyasa değeri (760 milyar dolar) Ford, General Motors, Fiat Chrysler ve Toyota’nın toplamından daha fazla. Bu akıl almaz sıçrama, kafalarda “piyasa balonu mu” sorusunun da yankılanmasına sebep oluyor. (BBC Türkçe)

Bir de dünyanın en zenginlerinin koronavirüs salgını döneminde servetlerini katladığı gerçeği var tabii. Forbes verilerine göre dünya genelinde 2.200’e yakın dolar milyarderi geçtiğimiz yıl 1,9 trilyon dolar daha kazandı. Ceplerindeki toplam meblağ 11,4 trilyon dolar. Bunun 4 trilyonu Amerika, 2 trilyonu da Çin merkezli. Çin demişken kişisel serveti 61 milyar doları aşan Alibaba Kurucusu Jack Ma’nın iki aydır nerede olduğu meselesi çok tartışıldı ama bir yere bağlanamadı (Duvar). Soba fotoğrafı eşliğinde, paranın mutluluk getirmediğine dair paylaşımlar yapan sosyal medya hesapları için ekstrem bir malzeme.

Bir diğer ultra zengin Mark Zuckerberg ise yine kişisel verilerimize olan merakıyla gündemde. Özetle, 8 Şubat’tan itibaren, sahibi olduğu WhatsApp’ın kullanıcı verileri yine sahibi olduğu Facebook ile paylaşılacak. Bunu kabul etmeyenler WhatsApp’a veda etmek zorunda (Webtekno).

 • Elon Musk’ın bu mevzuda da söyleyecekleri var elbette. Paylaştığı iki kelimelik tweet (Signal kullanın) kullanıcı verisi tutmamasıyla bilinen mesajlaşma uygulaması Signal’a olan ilginin fırlamasına neden oldu. Telegram’da hısım akraba bildirimlerine denk gelmeye de başladık
 • Diş macunu olan Signal de kendi ekmeğinin peşinde bu arada (Twitter).
 • WhatsApp’ın kullanıcı sözleşmesini yenilemesiyle yaşanan hareketlilik bir bakıma sosyolojinin konusu aslında. Bunca zamandır verilerin paylaşılmıyor olduğunu düşünmek -yahut düşündürebilmek- önemli bir başarı. Facebook’un veri konusundaki sabıkaları bu kadar göz önündeyken hele… Wired da söz konusu verilerin 2016’dan beri Facebook’la zaten paylaşıldığını hatırlatıyor.
 • Konu bugün yarın Google’a da gelecektir. Fast Company Google’a alternatif olabilecek beş arama motorunu listelemiş. Şimdiden kenarda dursun.

Piyasa değeri dedik, teknoloji dedik, 2021’de halka arzı beklenen önemli teknoloji girişimlerine göz atmak isteyen olur belki (CFO.com). Güncel strateji ve finans konuları üzerine yayın yapan Türkçe podcast kanalı Lumost da bu yönde bir seri hazırlayacak. İlgilisine duyurulur.

Visual Capitalist ABD piyasalarını esas alarak salgın döneminin kaybeden ve kazanan sektörlerini görselleştirdi. Yaşayarak tecrübe ettik aslında ama infografik gayet havalı:

AJANS, MARKA, REKLAM vs.

Geride bıraktığımız hafta marka ve ajans dünyasında olup bitenlerin üzerinden geçelim:

Markalarla vatandaşı en çok karşı karşıya getiren mevzulardan biri izinsiz reklam iletileri. Artık e-devlet şifresiyle girilebilen vatandas.iys.org.tr adresinde kısa mesaj gönderen bütün markaları görüp izinleri yönetmek mümkün olacak.

MediaCat yıl içinde üç büyük organizasyonda (Felis, Kristal Elma, Effie) kazanılan ödüllere göre hazırladığı The Cat Report’u yayınladı. Bu ajans ve markaların yöneticileriyle yapılan röportajların da yer aldığı Ocak sayısını Dergilik uygulamasında bulabilirsiniz.

 • Yılın yaratıcı ajansı: Havas İstanbul (73 ödül)
 • Yılın bağımsız ajansı: Rafineri (17 ödül)
 • Yılın en etkili ajansı: Happy People Project (Kazanılan 5 Effie’nin etkisiyle)
 • Yılın çıkış yapan ajansı: Wunderman Thompson (21 ödül)
 • Yılın reklamvereni: Reckitt Benckiser (69 ödül)
 • Yılın medya ajansı: Carat (12 ödül)
 • Yılın PR ajansı: Excel (6 ödül)
 • Yılın prodüksiyon ajansı: Norr Film (13 ödül)

IAB Türkiye tarafından bu yıl 11’incisi gerçekleştirilecek olan Mixx Awards Ödülleri’nin jüri üyeleri açıklandı. Jürinin başkanlığını Havas İstanbul’dan Cüneyt Devrim üstleniyor.

Koç Holding, süt ve süt ürünleri markası Sek’i Çallı Gıda’ya sattı. Tüm varlıkları kapsayan satışın bedeli 240 milyon TL. Çallı’nın bu alanda Meysüt, Milkon ve Milay Süt markaları var. 1963’te Tarım ve Köyişleri Bakanlığına bağlı olarak kurulan SEK, 1995’te özelleştirilmiş ve sonra çoğunluk hissesi Koç grubuna geçmişti. (Dünya)

CarrefourSA farklı illerdeki 34 mağazasının kiracılık hakkını ve sözleşmesini Migros’a devrediyor. Mağazaların lokasyonu Rekabet Kurulu onayının ardından açıklanacak (NTV).

 • Migros’un ülke genelinde 2.214, CarrefourSA’nın ise 647 mağazası bulunuyor.

Capital Ocak sayısı için iş dünyasına 2021 öngörülerini sormuş. CEO seviyesinde 197 ağır abi ve ablanın yeni yılda nelere harcama yapacaklarını görmek için iyi bir fırsat. Çok dolu bir sayı olmuş, el altında tutmakta fayda var. Dergi raflarda ve Dergilik uygulamasında.

Hükümetin sosyal medya platformlarına, Türkiye’de temsilcilik açma konusunda verdiği üçüncü 30 günlük süre tamamlandı. Şu ana kadar 40’ar milyon TL ceza kesilen platformlar bir sonraki adım olarak üç ay boyunca Türkiye’de kurulu şirketlerden reklam alamayacak (T24). Şu ana kadar VK, YouTube, Dailymotion ve TikTok temsilcilik açacağını beyan etti.

 • Kafası karışanlar için bilişim hukuku alanındaki çalışmalarıyla tanınan Gökhan Ahi’nin uzunca bir tweet zinciri var. Okuyunca kafa karışıklığı tamamen bitmiyor tabii ki.

İngiliz otomotiv üreticisi MG (Morris Garages) Doğan Holding distribütörlüğünde yeniden Türkiye pazarına giriyor. Ocak ayı içinde elektrikli SUV modeli ZS EV ön satışa sunulacak, onu başka modeller takip edecek. Satış stratejisinde Doğan Holding bünyesindeki SUVmarket.com ve online sipariş öne çıkarılıyor. (Motor1)

 • Otomobil Distribütörleri Derneği verilerine göre 2020’de Türkiye’de satılan otomobillerin %29,8’i SUV. Bu da sedan modellerin ardından ikinci sırada olduğu anlamına geliyor. (Cumhuriyet)
 • Başlamışken birkaç rakam daha: Otomobil kategorisinde en çok satan üç marka Renault (98.900), Fiat (92.364) ve Volkswagen (52.740). (Ekonomist)
 • Yine yıl boyunca 11 adet Bentley, 17 adet Aston Martin ve 21 adet Ferrari satılmış. (T24)
 • Bir otomobil haberi de Uzakdoğu’dan. Hyundai sürücüsüz elektrikli otomobil üretimi için Apple ile ön görüşme halinde olduğunu duyurdu. Bu duyuru, şirket hisselerinin %20 artış göstermesine yetti. (Nasdaq)

Burger King 21 yıl aradan sonra yeni bir logo ve görsel kimlikle karşımızda. Aslında 1999’a kadar kullanılan logonun yeni bir yorumu. Garip bir şekilde, 20 yıl öncesini hatırlamayanlar için bile gayet tanıdık görünüyor. Hatırlayanlar için ise büyük nostalji oldu. (Twitter)

Elektrikli otomobil her geçen gün gündemdeki yerini genişletiyor. Bültenin bu sayısında dördüncü kez adı geçiyor mesela. Otomotiv devi General Motors elektrikli dünyanın kapılarını araladığını vurgulamak amacıyla logosunu değiştirdi. Bu, GM’in 113 yıllık tarihindeki beşinci logo değişikliği. Küçük harflere geçiş de GM dünyası için çok büyük bir adım. (The Verge)

Kia Motors da yeni logosunu ve sloganını (Movement that inspires) tanıttı. Tanıtma kısmı biraz şaşalı oldu tabii:

Sektör yayınları, reklam ajansları için hakikaten yeni bir dönemin başladığı konusunda hemfikir görünüyor. Campaign UK farklı ajanslardan yöneticilerin görüşlerine yer verdiği uzunca bir dosya yayınladı. Dosyanın başlığı yine yeni bir döneme işaret ediyor: “Ajanslar için temiz bir sayfa açma zamanı.” Şu kısımların altını çizmişim:

 • Sosyal ve kültürel değişimlerle aynı hızda hareket etme kabiliyeti edinmek şart.
 • Kurtuluşun tek yolu yaratıcılıktan geçiyor. 
 • Sürekli koşmak zorunda olmadığınız, herkesin kendine vakit ayırabildiği bir ajans yapısı şart.
 • Uzaktan ve esnek çalışma sisteminde tam birlikteliği, işbirliğini sağlamanın yolunu bulmak zorundayız.
 • Akıl sağlığımızı korumak büyük çaba gerektiriyor. Salgınla birlikte yaşananların izlerinin silinmesi pek de kolay olmayacak.
 • Hibrit çalışma modeli bir bakıma daha özgür bir yaratıcı süreç yakalama şansı veriyor.
 • Salgın öncesi alışkın olduğumuz ajans hayatına geri dönmekte ısrar etmemeliyiz. Belki daha iyi bir yapı oluşturabiliriz.

Digiday de benzer bir dosyayla tartışmaya katılıyor. Genel görüş, eskiye dönüş hülyasına kapılmamak gerektiği yönünde. 

Tamam, iş yaşamı değişecek ama kimin liderliğinde? Eski liderleri de eskide bırakmanın zamanı geldi mi yoksa? En azından hepimiz Zoom ekranından da olsa birbirimizin ev hallerine şahitlik ettik. Bir nevi misafir olduk birbirimize. Bir felaketi hep beraber atlatma deneyimi de yaşadık iyi kötü. Bütün bunlar yöneten ve yönetilen, işi yapanla yaptıran arasındaki çizginin incelmesi için yeterli değil mi?

[PARANTEZ: YENİ EKONOMİ, YENİ SENDİKA]

Freelancer yeteneklerden oluşan bir ajans yapısı özellikle son 10 yıldır hayalleri süslüyordu. Koronavirüsle birlikte edinilen serbest / uzaktan çalışma tecrübesi bu hayali gerçeğe biraz daha yaklaştırmış olacak ki, hem Türkiye’den hem yurtdışından böyle bir yapıyı temel alan yeni ajans modeli haberleri geliyor. Freelancer kavramı her ne kadar ‘kışın kahve dükkanında, yazın sahildeki çay bahçesinde Macbook’la iş yürütme özgürlüğü’ gibi algılansa da işin aslı öyle değil. Daha uzun ve yorucu çalışma saatleri, özel hayat ihlali, güvencesizlik, ödeme düzensizliği, günün her saati iş için hazır olma hali gibi saymakla bitmez zorluklar da barındırıyor o dışarıdan büyülü görünen dünya. İşte her şeyin yenisinin konuşulduğu, eskinin tartışmaya açıldığı şu günlerde yaratıcı endüstrilerde sendikalaşma da daha fazla cümlede kendine yer bulmaya başladı. Creative Review dergisinde yayınlanan şu yazı da meseleyi tartışmaya açıyor.

Tabii hafta içi gelen “Google çalışanları sendika kurdu” haberi de cepheyi biraz daha genişleterek yeni ekonomi / yaratıcı ekonomi eksenine çekti. Her ne kadar 123 bin çalışanının şimdilik 400 kadarı üye olsa da farklı yayınlarda sendikalaşma hareketin diğer teknoloji devlerine de sıçrayabileceği üzerine analizler yapılmaya başladı bile. Google’daki bu hamleyi destekleyen Communications Workers of America (CWA) adlı sendikanın 750 bin üyesi bulunuyor. ABD’deki Sol kanadın simge isimleri Bernie Sanders ve Alexandria Ocasio-Cortez’in de Google çalışanlarını destekleyen açıklamaları oldu. (Journo.com.tr)

Guy Standing imzalı Prekarya | Yeni Tehlikeli Sınıf isimli kitaptan altını çizdiğim bazı kısımlarla parantezi kapatıyorum.

 • Esneklik modası ve hiyerarşileri ortadan kaldırma eğiliminin anlamsız iş unvanları çoğaltmak gibi çelişkili bir sonucu oldu… İnsanlara cafcaflı unvanlar vermenin faydaları kısa süreli olurken ortaya çıkan hasar daha uzun sürüyor.
 • Prekarya endişe içinde yaşar. Sinirli olurlar ama bu sinirlilik hali genelde pasif agresif bir durumdur.
 • Prekaryanın belirleyici özelliklerinden birisi de pek çok şeyin zamansal açıdan kısa bir dönem üzerine kurulmasıdır ve bu durum uzun dönemli düşünme yetersizliğine dönüşebilir. 
 • Öfkenin nedeni, anlamlı bir hayat kurmanın önünde görünen engeller ve göreli bir yoksunluk duygusudur.
 • Esnek işler, anlamlı yapılar ve sosyal ağlar içinde kurulmuş güvene dayalı ilişkilerden de yoksundur.
 • Geçici işçiler aynı zamanda başka işçilerden taviz koparmak amacıyla da kullanılır.
MEDYA, EĞLENCE

Dört yıldır o kadar çok Trump içeriği görmek zorunda kaldık ki, bir tanesine daha tahammülünüz olmadığını tahmin ediyorum. Ama bir şekilde önümüze düşmeye devam ediyor. Müsamere kıyafetiyle kongre binası işgal etme görüntüleriyle ilgili olarak, taraftarlarını kışkırttığı gerekçesiyle birçok sosyal medya platformu Trump’ın paylaşımlarını engelledi. Twitter bir adım ileri gidip hesabı komple askıya aldı (Twitter Blog). Bu da ifade özgürlüğü ve devlet – şirket mücadelesi temelli yeni tartışmalara yol açtı. “Top benim değil mi, oynatmıyorum” çıkışı kimilerinin içini soğuturken kimileri de bu hareketin en çok Trump’a yarayacağı görüşünde. İfade özgürlüğü tarafından bakınca ise yeniden distopyalar arasında tercih yapmak durumunda kalacağız gibi görünüyor.

Morning Brew yazarı Toby Howel 2021 için sosyal medyaya dair öngörülerini sıraladığı bir tweet zinciri paylaştı. Ne demişler, tahminlere inanma ama tahminsiz de kalma. Anahtar kelimeler: Substack, niş e-bülten ve uygulamalar, Instagram alışverişi, Stir…

Medyada, medyanın gidişatı üzerine dişe dokunur yayınlar göremiyoruz maalesef. Bu açığı bir nebze kapatabilecek yeni bir program var. BirGün gazetesinde bu minvalde yazdığı köşesiyle bildiğimiz Ümit Alan haftada bir (Salı) Gain’de Mirgün Cabas’ın konuğu oluyor. İzleyebilmek için Gain indirmek gerekiyor (Twitter).

Önceki bültenlerde bahsi geçen, Coşkun Aral’ın belgesel ağırlıklı yeni kanalı Habitat TV 11 Ocak’ta yayına başlıyor. Kanalı Tivibu 2. ve 100. kanallarda, ayrıca Türksat 4A’da izlemek mümkün olacak. Teknoloji dünyasından Timur Akkurt da pazar günleri Teknosafari adlı bir program yapacak.

Medyanın eski ağır toplarından Zafer Mutlu’nun Oksijen adlı haftalık bir gazeteyle dönüş hazırlığında olduğundan bahsetmiştik önceki bültenlerde. Gazetenin ilk sayısının 15 Ocak’ta çıkacağı duyuruldu. Hafta sonu gazetesi olarak planlanan yayının başında yine Zafer Mutlu’nun eski ekibinden Tayfun Devecioğlu var. Site yayına girmediği için içeriği veya yazar kadrosu hakkında pek bilgi yok. Klasik taktikle Instagram hesabının takip ettiği kişilere bakınca Zülfü Livaneli, Ece Sükan, Melis Alphan gibi isimler göze çarpıyor. Tanıtım duyuruları ise “basılı gazeteyi özlemek” üzerine kurulmuş görünüyor. Mizanpaj, renk ve font seçimi gibi detaylar da ilk bakışta Radikal gazetesini anımsatıyor. Yılların meşhur “Radikal okuru özlemle yeni bir gazete bekliyor” klişesinin karşılığı gerçekten var mı, bunu görmek için de iyi bir fırsat.

GİRİŞİMLER, YATIRIMLAR, SATIN ALMALAR

Türkiye ve dünyadan önemli gördüğüm yatırım ve satın alma haberlerini derleyeceğim bu bölümde amaç “adamlar ne paralar kazanıyor arkadaş” demek değil elbette. Bu haberlerin trend takibi için etkili bir araç olduğu fikrinden yola çıkıyorum. “Parayı takip et” kuralının küçük bir yansıması gibi düşünelim.

Online market teslimat girişimi Getir 100 milyon dolar yatırım alıyor. Resmi açıklama henüz yapılmadı ama yatırım turunun 800 milyon dolar değerleme üzerinden devam ettiği bilgisi var. (Egirişim)

Aynı gün teslimat girişimi PackUpp altı ay içinde aldığı ikinci yatırımla 100 milyon TL değerlemeye ulaştı. Yatırımın miktarı açıklanmadı. (Webrazzi)

İş Bankası geçtiğimiz Temmuz ayında, BDDK lisanslı ödeme kuruluşu Moka’yı 3,8 milyon dolar karşılığında satın alacağını açıklamıştı (Independent Türkçe). Söz konusu satış geçen hafta tamamlandı.

Halka arzı merakla beklenen, son dönemin yıldızlarından biri olan oyun platformu Roblox 520 milyon dolar daha yatırım alarak değerlemesini 29,5 milyar dolara çıkardı. (CNBC)

Yılın bir başka yıldızı, online etkinlik platformu Hopin birden fazla mecrada canlı yayın yapmayı sağlayan StreamYard’ı 250 milyon dolar karşılığında satın aldı (Techcrunch). Salgınla birlikte roketleyen Hopin, Haziran ayında 40 milyon dolar, Kasım ayında 125 milyon dolar yatırım almış; yıl sonunda da Topi adlı bir networking uygulamasını satın almıştı.

Twitter Breaker isimli podcast uygulamasını satın aldı. Bu satın almanın, Twitter’ın bir süredir üzerinde çalıştığı sesli sohbet uygulaması Spaces’ı geliştirmeye yönelik olduğu düşünülüyor (Engadget). Twitter ayrıca 2012’de kurulan tasarım ajansı Ueno’yu satın aldığı duyurdu. (Axios)

Kariyer ve iş bulma platformu olarak tanımlanabilecek İspanya merkezli Job and Talent 108 milyon dolar yatırım aldı. (CapsLock)

Turizm devi Wyndham Destinations ünlü seyahat dergisi Travel + Leisure‘ı 100 milyon dolar karşılığında satın aldı. Üyelik usulü seyahat hizmeti de veren dergi, mevcut ekibi ve işleyişiyle yoluna devam edecek. (WSJ)

Yaklaşık 7 milyar dolarlık fonu yöneten Plug and Play adlı girişim ve inovasyon platformu, Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası işbirliğiyle Türkiye’ye geliyor. Lansman 14 Ocak’ta.

AYRILIKLAR, ANLAŞMALAR

Kişiler

 • İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali Mart ayı sonunda görevi bırakacak. Yerine gelmesi muhtemel kişi, teknolojiden sorumlu GMY Hakan Aran.
 • Posta Magazin Müdürü Müge Dağıstanlı emekli olarak gazeteden ayrıldı. Dağıstanlı, kuruluşundan bu yana yani 26 yıldır aynı gazetede çalışıyordu.
 • Dinsel, Versace, Emporio Armani gibi birçok markanın Türkiye distribütörlüğünü yürüten Saat&Saat’in yeni Pazarlama Direktörü Ayşem Suner oldu. Suner bundan önce Michelin’de görev yapıyordu.
 • Gülin Reyhanoğlu Peugeot Türkiye Satış Direktörlüğü görevini Mehmet Akın’dan devraldı. Reyhanlıoğlu bundan önce PSA Türkiye’nin B2B Satış Direktörü olarak çalışıyordu.
 • Yazılım grubu Logo’nun yeni Pazarlama Direktörü, 2016’dan bu yana aynı grupta çalışan Begüm Arş Türk oldu.
 • TAV Holding bünyesindeki TAV İşletme Hizmetleri’nde Pazarlama Direktörlüğü görevine Aylin Alpay getirildi. Alpay daha önce Vodafone, Whirlpool, Sony gibi şirketlerde bulunmuştu.

Kurumlar 

 • İlaç şirketi Abdi İbrahim iletişim danışmanlığı çalışmaları için WPP ajanslarından Hill + Knowlton Strategies ile anlaştı.
 • Borusan Grubu’nun yeni iletişim ajansı Ogilvy İstanbul oldu.
 • Sertrans Lojistik içerik ihtiyaçları için İçerik Bulutu ile çalışma kararı aldı.
 • Fikirbuzz reklam ajansı portföyüne üç yeni müşteri ekledi: Boss4 Gayrimenkul, Akın Balık ve L’Beirut Restaurant.
 • Canyaş İletişim garantili araç bakım servisi AutoGrouppe’ye iletişim danışmanlığı ve sosyal medya yönetimi hizmeti verecek.
BAZI İŞ İLANLARI
 • Red Bull | Head of Content & Production: Medya, TV prodüksiyon alanlarında en az 10 yıl deneyimli, akıcı İngilizceye sahip; çoklu prodüksiyon ve bütçe yönetimi becerisi olan… (LinkedIn)
 • The Coca-Cola Company | Media Operations Manager: 8-10 yıl pazarlama, medya ve ekip yönetimi deneyimi olan; medya stratejisi, planlama, pazarlık ve sosyal medya kanalları üzerine çalışmış… (LinkedIn)
 • Red and Grey | Art Director: Tercihen 3 yıl ve üzeri deneyimi olan, çizginin altını üstünü ayırmayan, trendleri takip eden… (Bigumigu)
 • MedyaNet | Influencer Marketing Executive: Boomads bünyesinde görev almak üzere ajans veya marka ekiplerinde en az 2 yıl deneyimi olan, sosyal medya dinamiklerine hakim … (LinkedIn)
 • Saat & Saat | Pazarlama Müdürü: Lüks ve moda markalarının pazarlama müdürlüğü pozisyonunda en az 5 yıl deneyimli, yurtiçi ve yurtdışı bütçe yönetimi konusunda deneyimli, markayı yurtdışında temsil edebilecek… (LinkedIn)
 • Brandworks İletişim Danışmanlığı | Medya ve Müşteri İlişkileri Yönetmeni: İletişim sektöründe en az 4 yıl deneyimli, medya ve müşteri ilişkilerini aynı anda yürütebilecek, ajans deneyimi olan… (Marketing Türkiye)
BAZI MAKALELER

Vakti olanlar için, faydalı olabilecek birkaç yazı:

 • ‘AR cloud’ will drive the next generation of immersive experiences (VentureBeat)
 • The biggest technology failures of 2020 (MIT Tech Review)
 • Uber wasted $100 million on useless digital ad campaigns (Input Mag)
 • Inside the surprisingly big business of Spotify’s secretive white-noise spammers (OneZero)
BAZI LİSTELER

Yine vakti olanlar birkaç liste:

 • 230 eleştirmenin gözünden 2020’nin en iyi 50 filmi (Indiewire)
 • Müzik tarihinden 10 efsane albüm kapağı (Muse by Clio)
 • Snapchat’te 2020’nin ilham verici artırılmış gerçeklik kampanyaları (Snapchat)
 • 2020’yi tanımlayan 37 obje (BBC Future)
 • Koronavirüs salgını sonrasına dair 5 öngörü (Fast Company)
 • 2030’da çokça konuşmamız muhtemel 10 tüketici trendi (Ericsson)

Bu haftanın Eskişehirli tasarımcısı Anadolu Üniversitesi Grafik Tasarım Bölümü öğrencisi Merve Yiğit. Hemen her çizimini severek takip ediyorum. Instagram hesabına veya Behance sayfasına göz atarsanız pişman olmazsınız diye düşünüyorum.

Durumlar böyle. Esen kalın.

Bülteni her hafta e-posta kutunuzda bulmak isterseniz şu formdan kayıt olabilirsiniz. Formu doldururken çerez ve gizlilik politikasını da kabul etmiş olursunuz. Her türlü şikayet ve öneri için de akin@haylayt.net adresini kullanabilirsiniz.