No: 002

28 Aralık 2020

Haylayt pazarlama iletişimi ekseninde; medya, eğlence, teknoloji, iş yaşamı, girişimcilik, tasarım gibi konulara eğilen bir haftalık bülten. Nedir, yazarı kimdir diye merak ederseniz şuraya, önceki sayıyı görmek isterseniz de buraya göz atabilirsiniz. Bülten yayınlandığında haberdar olmak isterseniz yazının sonundaki forma e-posta adresinizi bırakabilirsiniz.
Akın Arslan

Sene başında, dünya genelinde 2020’nin 2019’dan daha güzel olacağını düşünenlerin oranı %75 idi (Ipsos). Bu acıklı cümleyle kısa bir süre uzaklara baktıktan sonra, Ekim ayında yapılan ve yine aynı raporda yer alan “Dünyayı neler endişelendiriyor?” araştırmasında öne çıkan cevaplara bakarak yeni yılı anlamlandırmaya çalışalım:

 • Koronavirüs %47
 • İşsizlik %38
 • Yoksulluk / sosyal eşitsizlik %29
 • Finansal / politik yozlaşma %27
 • Suç ve şiddet %26
 • Sağlık %23
 • Eğitim %16
 • Vergiler %13
 • İklim değişikliği %11

Sadece uzak gelecekte “ne garip zamanlardı” diyerek şöyle bir hatırlayıp geçmek istediğimiz bir yılı geride bırakıyoruz. Biraz da bu nedenle, bu sayıda yakın geleceğe dair tahmin, rapor ve araştırmalara ağırlık vermeye çalıştım. Evet yer gök 2021 öngörüsünden geçilmiyor ama zaten Haylayt’ın amacı toz bulutunu dağıtıp işe yarar bilgilerin altını çizmek değil mi? Tabii ki tahminlerin her zaman tutmayacağını acı bir şekilde öğrendik ama cepte tutmanın zararı olmaz.

Başlamadan araya sıkıştırayım: Her hafta, bültenin öne çıkarılan görselini Eskişehir’de yaşayan veya burada eğitim gören sanatçı ve tasarımcıların çalışmalarından seçmek istiyorum (Bu seçimde pozitif ayrımcılık kadar şehrin yaratıcı endüstriler için en önemli insan kaynaklarından biri olmasının da payı var). Aşağıdaki fotoğraf Doğan Kayacık’a ait. Doğan kendisini ‘multidisipliner tasarımcı’ olarak tanımlıyor, aynı zamanda profesyonel fotoğrafçılık yapıyor. Instagram hesabı da şurada.

Doğan Kayacık
2021 ve SONRASINA DAİR

Salgının etkisiyle 2021 ve sonrasına dair tahminler kabaca iki gruba ayrılıyor: Fazla iyimser, fazla kötümser. Garip bir şekilde, insan ikisine de hak veriyor.

Business Insider 2021’de özel günleri baz alarak hayatın neye benzeyeceğini gösteren bir senaryo çalışmış. ABD’deki aşı politikasını temel alan senaryo, bir yıl sonraki Noel’in geniş ailelerle ama yine maskelerle kutlanacağını öngörüyor. (BI)

The Economist dergisinin 2021 sayısını toparlar nitelikteki editör yazısında yeni yıl için 10 ara başlığa yer verilmiş. Aralarındaki en pesimist olanı, yeni yılın dejavu şeklinde geçme ihtimali. Geçen yıl ertelenen büyük etkinliklerin tekrar ertelendiği, 2020’nin ikinci gösterimi gibi bir yıl yani.

BBC Türkçe “2021’de teknoloji sektöründe neler bekleniyor?” başlıklı bir derleme paylaşmış. Öne çıkardığı konular:

 • Amazon, Facebook, Google gibi teknoloji devlerine getirilmesi muhtemel kısıtlamalar
 • Elektrikli hava araçları 
 • Sürücüsüz araçlar
 • Perakende devrimi
 • Uzaktan çalışma teknolojileri 

Pinterest 100 keyifle okuduğum raporların başında geliyor ama henüz yayınlanmadı. Onun yerine “her yerde görmeden önce burada görün” notuyla 2021 beklentileri var elimizde. Moda, seyahat, ev gibi farklı kategorilerde yükselen aramaları bulmak mümkün. Genç internet kullanıcılarını anlama yolunda da bulunmaz bir nimet. Örneğin Z kuşağının moda kategorisinde en çok ‘kendin yap’ ürünleriyle ilgilendiğini veya ev kategorisinde ‘neon oda’ aramalarının önceki yıla göre 8 kat artış gösterdiğini bilmiyordum. (Pinterest Business)

Son iki yıldır sesin yükselişine dair haberler okuyoruz, akıllı hoparlör satış rakamları görüyoruz. 2021’de bu haberlerin somutlaşması bekleniyor.

 • Gelecekte çokça sözünü etmemiz muhtemel yeni sosyal ağları irdeleyen Social Strikes Back serisinde en çok üzerinde durulan konulardan biri ses temelli platformlar.
 • Girişimler.net Sesli Girişimlerin Yükselişi başlığıyla özet niteliğinde genel bir toparlama yapmış.
 • Ses böyle yükselirken markaların da bir an önce kendi sesini bulması gerekiyor elbette. Campaign US logo, tipografi gibi kurumsal kimlik unsurlarına marka sesini de ekleme zamanının geldiğini düşünüyor.
 • Bu kadar ses dedik, podcast’ten bahsetmemek olmaz. Mevcut durumu özetleyen uzunca bir dosya hazırlığındayım. Onun bir parçası olarak da Twitter’da podcast yayınlarını, yayıncılarını sıralayacağım yeni bir listem var. Göz atmak veya katkıda bulunmak isterseniz şurada.

Salgın döneminde en çok hareketliliğin yaşandığı alanlardan biri de etkinlik dünyasıydı. İptal edilen yüzlerce büyük etkinlik bir tarafta, diğer tarafta hiç hesapta yokken ortaya çıkan online etkinlik furyası. Konunun muhataplarından görüşlerle bir dosya hazırlayan VentureBeat aslında bu dönemde pek çok sektöre uygun düşecek bir sonuç cümlesi çıkarıyor: Online taraf çok hızlı büyüdü ama gelecek hibrit olacak.

2021 ve sonrası için de kendi basit beklentilerimi de sıralayayım:

 • Eve kapanan yaşlılar, mecburen de olsa Facebook’un dışındaki internetle tanışarak online market alışverişi, görüntülü konuşma, internet bankacılığı gibi uygulamaları kullanmaya başladı. Bu da yeni bir pazar demek ama onlar için her şeyin daha basit hale getirilmesi şart. Emeklilerle yoğun çalışan bankalar dahil henüz böyle bir yola giren olmadı. Nispeten bakir ve gelişmeye açık büyük bir kitleden bahsediyoruz. Hatta 65 yaş üstünü hedefleyen bir teknoloji sitesi neden olmasın?
 • TV platformlarının ülkemizde de içeriğe para ödeme alışkanlığının gelişmesine yardımcı olacağını düşünüyorum. Genele yayılması bakımından Exxen etkisi diye de basitleştirebilirim bunu.
 • Salgının iş kayıpları ve ekonomik zorluklar getirdiği, daha da getireceği malum. Bu da yazılımdan el örgüsüne kadar, akla gelebilecek bütün ek gelir yöntemlerine ilgiyi artırıyor. İnsanların doğru bilgiye ve ek iş imkanına basitçe ulaşabileceği güvenilir platformlara ihtiyacı olacak.
 • Çoğumuz freelance çalışma hayatına geçtik malum. Bu deneyim beraberinde daha uzun çalışma saatleri, güvencesizlik, belirsizlik, özel hayat sınırlarının esnemesi gibi sorunları da getiriyor. Bu da prekarya kelimesini daha sık duymamıza neden olabilir. Gelecek sayılarda bu kavrama geniş bir parantez açmayı düşünüyorum.

Salgın sonrası için ise hepimiz insanları evlerine sokamayacağımız bir dönem bekliyoruz sanırım. Öyle böyle değil; canlı müzik mekanında sabahlayıp oradan doğruca kahvaltıcıya gidilen, eve hiç uğramadan kahve dükkanının aşırı rahatsız küçük tahta sandalyesinde biraz uyuklayıp (insan o sandalyeyi ve bir türlü dengede duramayan masayı bile özlüyormuş) doğruca konsere filan gidilen bir sokak dönemi yani.

AJANS, MARKA, REKLAM vs.

Hafta boyu olup bitenlere hızlıca bakarak başlayalım:

 • İstinaf mahkemesi 2019’da Uber için konulan erişim engelini kaldırdı. Kararın ardından Uber “Türkiye’deki kullanıcılarımıza yeniden buluşacağımız için heyecanlıyız” açıklaması yaptı. (Medyascope)
 • Apple’ın otomobil teknolojisine ilgisi malum. Geçtiğimiz hafta bu ilginin bizzat elektrikli / otonom otomobil üretimine yönelik olduğu iddiaları ortaya atıldı (LOG). Bunun üzerine Elon Musk Tesla’nın zor günlerinde,  olası bir satış için Apple CEO’su Tim Cook ile görüşmek istediklerini ama randevu alamadıklarını söyledi (Twitter). Apple Car konusu henüz bir yere bağlanmadı.
 • Bir başka elektronik devi LG Kanadalı otomotiv şirketi Magna International ile elektrikli otomobil parçaları üretmek üzere ortak girişim kurduğunu açıkladı. (Ekonomist)
 • 2020’ye karşı sitemkar, suçlayıcı ve öfkeli binlerce tweet atıldı. Twitter işte onların arasından seçtiği tweet’leri bir açıkhava kampanyasına dönüştürdü. ABD’nin büyük şehirlerinde yayınlanan kampanya 24 tweet’ten oluşuyor.  (Pazarlamasyon)
 • Seveni kadar sevmeyeni de olan ama her türlü çok konuşulmayı başaran yeni bir markamız oldu: Çınar Kuyumculuk! Mücevher tanıtımı için erkek model kullanılan fotoğraflar kısa sürede yayıldı ve Kadıköy’deki dükkanın yeni açılan Instagram hesabı 20 bin takipçiye dayandı.
 • Bu yıl üçüncüsü düzenlenen, ‘influencer marketing ödülleri’ olarak tanımlanabilecek INFLOW Awards 21 Aralık’ta sahiplerini buldu. Marka, ajans ve fenomenlerin 26 kategoride ödüllendirildiği organizasyonun detaylarını Onedio’da bulabilirsiniz.
 • Reklamcılar Derneği tarafından düzenlenen Kristal Elma Yarışması’nın da kazananları 25 Aralık’ta sosyal medya hesapları üzerinden açıklandı. Kazananların listesi yarışmanın resmi sitesinde.

E-ticaret hareketliliği devam ediyor 

Amazon Türkiye ilk TV reklamını yayınladı. Geldiği günden beri ‘hafif hafif’ ilerleyen Amazon’un bu reklamı daha büyük hamlelerin habercisi mi, bekleyip göreceğiz.

 • Ad Age tarafından bu ayın başında açıklanan Dünyanın En Büyük Reklamverenleri listesinin başında yıllık 11 milyar dolar harcamayla Amazon bulunuyor. (İkinci sırada 10,7 milyar dolarla P&G, üçüncü sırada da 10,3 milyar dolarla L’Oréal var.)

Geçen hafta N11’in ikinci el otomobil satış servisi Garaj11’i duyurduğundan bahsetmiştik. Site, Market11 ile online market alışverişine de girmiş bulunuyor.

Bir diğer e-ticaret devi hepsiburada da yine aynı gün teslimat iddiasıyla hepsimarket servisini kullanıma sundu. Bir ara e-ticaretçilerin 2020’de yaptığı genişlemeleri listelemek lazım. Her şey karıştı.

MEDYA, EĞLENCE

Arşive not düşmek adına Olay TV ile başlayalım. Önemli transferlerle ve büyük umutlarla 30 Kasım’da yayın hayatına yeniden başlayan kanal 25 Aralık’ta kapandı. Genel Yayın Yönetmeni Süleyman Sarılar, Cavit Çağlar’ın “bana iktidardan büyük baskı var” dediğini aktardı (Diken). Kanalın lisans haklarını elinde bulunduran Çağlar ise daha sonra yaptığı açıklamada, iktidardan baskı görmediğini ve yayın durdurma kararını tamamen kendi kendine verdiğini söyledi (T24). Kanalın sitesi ve sosyal medya hesapları tvhaberi.com olarak değiştirildi; Sarılar 180 çalışanla birlikte yeni bir mecrada devam edileceğini belirtti.

Yeni yılda en çok TV platformlarından bahsedeceğiz gibi görünüyor. Platformlar tarafında mevcut durumu toparlamaya çalışalım:

Gain

Filli Boya’nın eski sahibi Gözde Akpınar tarafından kurulan ve Cem Aydın tarafından yönetilecek olan Gain 30 Aralık’ta mobil uygulama olarak yayına başlayacak. Dikey formatta yayın yapması bekleniyor. Henüz akışla ve içerikle ilgili detaylı bilgiler paylaşılmadı. Merak edenler için, bir kurumun kimlerle çalıştığını görmenin en garanti yolu Instagram hesabında takip ettiği kişilere bakmak. Mirgün Cabas, Çınar Oskay, Engin Günaydın, MFÖ, Educatedear, Kanat Atkaya, Nilperi Şahinkaya, Can Bonomo gibi isimler var.

 • Mücbir Yılbaşı adını verdiği, davetiyeyle izlenebilecek partiyi öne çıkarıyor.
 • Güncelleme: Webrazzi konuyla ilgili detaylı sayılabilecek bir haber paylaştı.

Exxen

Acun Ilıcalı’nın kurduğu Exxen’de kimlerin, nelerin olacağı net. Kısaca “herkes var” desek yeridir. Aleyna Tilki’nin başrolde olduğu bir gençlik yapımı var, o kadar söyleyeyim. En çok merak edilen şey tabii ki ücreti.

 • Burada, Exxen’le de önemli iş birliği içinde olan Hypers, Yangers, Hype ve Pump Creative dörtlüsüne küçük bir parantez açmak istiyorum. Yetenek ağı Hypers’ı zaten biliyoruz, diğer üç kardeşi de sırasıyla genç yetenek ağı, yapım şirketi ve yaratıcı ajans olarak tanımlanabilir. “Sosyal medya – yetenek – TV platformu” üçgeninde yeni eğlence dünyasını domine etmeye aday bir yapı diyerek iddialı konuşup parantezi kapatıyorum.

BluTV 

Bu cephede de çokça yenilik var:

 • Yılbaşı akşamı için Ata Demirer ile anlaşarak eli yükseltti. (Benim de yılbaşı favorim Ata Demirer Gazinosu olacak.)
 • Derken Okan Bayülgen’in “Renkli Rüyalar Oteli” adlı bir program yapacağı duyuruldu. Başlama tarihi belli değil henüz.
 • Komedyen Doğu Demirkol’un 2021’de sadece BluTV’de olacağı duyuruldu.
 • Reklamcıları yakından ilgilendirecek Acans adlı yeni bir dizi duyuruldu.
 • Shameless, The Big Bang Theory, Fring, Friends gibi efsane mertebesindeki diziler platforma eklendi.
 • Son olarak, Variety tarafından hazırlanan 2020’nin en iyi 20 uluslararası dizisi listesinde FX Türkiye ve BluTV ortak yapımı Alef de yer alıyor.

Bunların dışındaki gelişmeler:

 • Netflix Türkiye “şimdi onlar alt yazılı izlesin” vurgusuyla, gurur okşamaya yönelik afişleriyle çok konuşuldu.
 • Yine Netflix Burak Aksak imzalı yeni yapımı 50m2’nin 27 Ocak’ta gösterimde olacağını duyurdu.
 • Başka Sinema önümüzdeki ay çevrimiçi gösterimlere başlayacak. (Twitter)
 • TV+ 2020 özeti niteliğinde bir basın bülteni çıktı. (Digital Age)
 • Saran Group da orijinal dizi ve film içeriği üretmek için kolları sıvadı. Hem platformlara hem de kanallara içerik üretecek olan Saran Yapım’ın Genel Koordinatörü de yapımcı kimliğiyle tanınan Ahmet Kayımtu. (Medyaloji)
 • MigrosTV YouTube kanalında iddialı bir 90’lar partisi düzenledi. Migros yayıncılık tarafına hatırı sayılır bir yatırım yapıyor. İçerik işine bu yoğunlukta girecek başka markalar da vardır muhtemelen. Hiçbir dayanağım olmamakla birlikte, adaylarımdan biri Trendyol.
 • MUBI Kurucusu Efe Çakarel, kendisiyle yapılan bir röportajda Türkiye’de prodüksiyona yatırım yapacaklarını açıkladı:
TASARIM

Envato web tasarım trendlerini 10 başlık altında topladı. Kabaca şunlar var:

 • Karanlık mod (“Haylayt’a karanlık mod eklesen de kör olmasak” dediğinizi duyar gibiyim. Kısmet.)
 • Kolaj
 • Herkese yönelik olmamakla birlikte ‘anti tasarım’
 • Minimalizm
 • Organik tasarım
 • İllüstrasyon
 • İşlevsellik, kapsayıcılık, erişilebilirlik
 • Hareket
 • Üç boyutlu ve geometrik tasarım 
 • WordPress tasarım kitleri

GraphicMama’nın da web tasarım trendleri hakkında söyleyecekleri var.

Canva da 2021’de denenebilecek tasarım trendlerini sıraladı:

 • Üç boyutlu tasarımlar
 • Koyu, kontrast renkler
 • Uygunsuzluk, kuralların çiğnenmesi
 • Organik öğeler
 • Maksimalizm
 • Kolaj
 • Özgün illüstrasyonlar

Shutterstock 2021’in trend renkleri olarak şunları belirledi:

 • Set Sail Champagne #FAEBD7
 • Fortuna Gold #DAA520
 • Tidewater Green #2F4F4F
GİRİŞİMLER, YATIRIMLAR, SATIN ALMALAR

Türkiye ve dünyadan önemli gördüğüm yatırım ve satın alma haberlerini derleyeceğim bu bölümde amaç “adamlar ne paralar kazanıyor arkadaş” demek değil elbette. Bu haberlerin trend takibi için etkili bir araç olduğu fikrinden yola çıkıyorum. “Parayı takip et” kuralının küçük bir yansıması gibi düşünelim.

 • Yatırım haberlerinin gediklisi haline gelen Uzakdoğu merkezli lojistik şirketi Lalamove 515 milyon dolar yatırım aldı ve değerlemesini 8 milyar dolara yükseltti. 2013’te kurulan şirketin yaklaşık 480 bin sürücüsü bulunuyor. (Webrazzi)
 • Otonom araç teknolojileri alanında faaliyet gösteren Çinli WeRide’a aynı ülkeden otobüs üreticisi Yutong tarafından 200 milyon dolar yatırım yapıldı. (Techcrunch)
 • Medya devi Bloomberg müşteri veri analitiği üzerine çalışan Second Measure adlı girişimi satın aldı. (Bloomberg)
 • Perakende yönetimini kolaylaştıran yazılım çözümleri sunan İngiltere merkezli Brightpearl 33 milyon dolar yatırım aldı. (Techcrunch)
 • İki Türk girişimci tarafından kurulan ABD merkezli Funmoth Games 10,5 milyon TL değerlemeyle yatırım aldı. Yatırımcılar, yine benzer haberlerden aşina olduğumuz WePlay Ventures ve Matchingham Games. (CapsLock)

Bu arada Visual Capitalist yılın en büyük teknoloji şirketi satın almalarını sıralayan bir liste hazırladı. İlk beş sıra şöyle:

 • İşlemci üreticisi ARM | Nvidia | 40 milyar dolar
 • Çip üreticisi Xilinx | AMD | 35 milyar dolar
 • Kurumsal dünyaya yönelik iletişim platformu Slack | Salesforce | 27,7 milyar dolar
 • Online aracı kurum E*Trade | Morgan Stanley | 13 milyar dolar
 • Yazılım şirketi Infor | Koch Industries | 11 milyar dolar 

VentureBeat de yıl içinde beş büyüklerin (Facebook, Amazon, Apple, Microsoft, Alphabet) yaptığı önemli satın almaları listelemiş. Başrolde yapay zeka var.

Bitirirken bir not: Yenilikçi girişimleri desteklemek adına hayata geçirilmiş bir hızlandırma programı olan QNBEYOND için üçüncü dönem başvuruları açıldı. Şubat ayında başlaması beklenen programa son başvuru tarihi 4 Ocak.

Buraya kadar dikkat ve sabırla okuyanlar için minik bir yılbaşı hediyem var. Aranızda hala masa takvimi kullanan ve Ankara’yı çok seven birisi varsa tam ona göre bir hediye. Apartman.press Ankara’nın seçkin apartmanlarını resimlediği pek şık bir masa takvimi hazırlamış. Şu adreste görebilirsiniz. Akin@haylayt.net adresine e-posta yollayan ilk kişiye bu takvimden bir adet göndermek istiyorum. E-posta gelince burayı hemen güncellerim tabii ki.
GÜNCELLEME: 28 Aralık saat 20.10’da gelen e-postaya gitti takvim 🙂

AYRILIKLAR, ANLAŞMALAR

Hangi ajans hangi markayla anlaşmış, hangi müdürlüğe kim atanmış merak ediyorsunuz, biliyorum. Hafta boyunca öne çıkan ayrılık ve anlaşmalara hızlıca göz gezdirebilirsiniz:

 • Mapfre Sigorta Satış ve Pazarlama Genel Müdür Yardımcılığına, geçmişte Ergo Sigorta CEO’luğu da yapan Yıldırım Türe getirildi.
 • Akaryakıt zinciri Aytemiz’in yeni Pazarlama ve Kurumsal İletişim Direktörü Duygu Deniz Kadıoğlu oldu. Kadıoğlu son olarak Mutlu Akü’nün pazarlama birimini yönetiyordu.
 • Radyocu Cem Arslan 17 yıldır çalıştığı Best FM’den ayrıldığını duyurdu.
 • Son olarak InStyle Home dergisinin Genel Yayın Yönetmeni Serra Akıncı, Kreatif Direktör unvanıyla Madame Coco’ya katıldı.
 • Vitamin ve mineral pazarında faaliyet gösteren Vitabiotics Türkiye’deki iletişim çalışmaları için Excel İletişim ile anlaştı.
 • Sağlıklı yaşam markası Zade Vital sosyal medya çalışmaları için Pickle Social Istanbul ile anlaştı.
BAZI İŞ İLANLARI

Her hafta, taradığım farklı sitelerden önüme düşen iş ilanlarından bazılarını kısaca özetleyip kaynak linklerine yönlendiriyorum. Unvanları özellikle iş ilanlarındaki haliyle bıraktığımı, Türkçeye çevirmediğimi vurgulamak isterim. İş ilanlarının da trend takibi için değerli olduğunu düşünüyorum bu arada. Biraz da o gözle bakıyorum.

 • Opet | Dijital Pazarlama Koordinatörü: Dijital pazarlama ve marka alanında 8 yıl deneyimli, tercihen yüksek lisans eğitimine sahip, analitik yönü kuvvetli ve teknolojik gelişmeleri yakından takip eden… (LinkedIn)
 • Popupsmart | Marketing Manager: Analitik ve proje yönetim becerilerine sahip, dijital içerik üretimini koordine edecek, dijital projeleri yönetecek… (Webrazzi Kariyer)
 • Dopamin Digital Agency | Sosyal Medya ve Dijital Pazarlama Uzmanı: Ankara’da yaşayan, söz konusu alanda en az 3 yıl deneyimli, yaratıcı ve alternatif çözümler sunabilen… (LinkedIn)
 • FormatC | Kıdemli Sanat Yönetmeni: En az 5 yıl ajans deneyimi olan ve portfolyo sunabilen, yenilikçi ve hep daha iyisinin peşinde koşan… (MediaCat)
 • Enüstkat Interactive | Social Media Manager: İçerik ve reklam stratejisi uygulama konusunda en az 3 yıl dijital ajans deneyimi olan, ajans içi ve marka iletişim becerisi yüksek, portfolyo sunabilecek… (LinkedIn)
 • Publicis Group | Media Supervisor: Çok uluslu medya ajansında en az 4-5 yıl deneyimli, planlama ve raporlama konusunda uzman, iletişim becerisi yüksek ve takım çalışmasına yatkın… (LinkedIn)
 • KARPAT | Senior Account Executive: En az yıl çizgi altı – çizgi üstü deneyimi olan, problem çözme ve planlama konularında becerikli… (Marketing Türkiye)
 • Crop Experience Agency | Creative Event Director: 5 yıl ve üzeri ajans deneyimi olan, insan iletişiminde ve ekip yönetiminde yapıcı ve uyumlu… (Bigumigu)
BAZI MAKALELER

Bitirirken, yine vakti bol olanlar için ‘okumalık’ birkaç makale / inceleme yazısı bırakıyorum:

 • Why micro-gyms could be the next big thing in fitness (Fortune)
 • Video games change the way you feel about the world – and yourself (The Next Web)
 • People fought for time off from work, so stop working so much (Fast Company)

Durumlar böyle. Esen kalın.

Bülteni her hafta sonu e-posta kutunuzda bulmak isterseniz şu formdan kayıt olabilirsiniz. Formu doldururken çerez ve gizlilik politikasını da kabul etmiş olursunuz. Her türlü şikayet ve öneri için de akin@haylayt.net adresini kullanabilirsiniz.